• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Z psem do teatru: można czy nie można? To zależy

Mateusz Groen
1 lipca 2024, godz. 08:30 
Opinie (147)
Spotkanie psa przewodnika w teatrze nie powinno dziwić. Spotkanie psa przewodnika w teatrze nie powinno dziwić.

Pies w teatrze? Owszem, jednak nie każdy. Teatry to miejsca kultury, z których korzystają również osoby żyjące z niepełnosprawnościami, stąd też mogą do nich wejść osoby np. potrzebujące asysty psa. Jaki stosunek do tej kwestii mają instytucje z Trójmiasta? Sprawdziliśmy to.



IMPREZY I WYDARZENIA Spektakle grane obecnie w Trójmieście

lip 20-25
II Baltic Opera Festival 2024
Kup bilet
lip 25-4.08
28. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski
Kup bilet


Psi widzowie pomocnicy



Czy uważasz, że psy asystujące w teatrach to dobre rozwiązanie?

1 lipca obchodzony jest Dzień Psa w Polsce. Z tego powodu warto przyjrzeć się kwestii tych czworonogów w teatrze, bo to widok, który niektórych może zaskoczyć. Utrwalone w naszej kulturze schematy sugerują, że miejsca, gdzie obcuje się z kulturą, nie są odpowiednie dla zwierząt. To się zmienia, chociaż wciąż nie jest to sprawa oczywista.

Warto jednak pamiętać, że psy nie pełnią wyłącznie roli naszych czworonożnych przyjaciół. Mogą być także psami asystującymi, których zadaniem jest wspieranie osób żyjących z niepełnosprawnościami w codziennych czynnościach.

Takie osoby często są pomijane w dostosowywaniu przestrzeni społecznych i kulturalnych. Mimo rosnącej świadomości wiele miejsc nadal nie jest w pełni przystosowanych do ich potrzeb, co ogranicza możliwość uczestnictwa w wydarzeniach. Aspekt ten jest coraz częściej poruszany, a instytucje publiczne,takie jak teatry czy muzea, podejmują kroki w kierunku inkluzywności, tworząc przestrzeń dostosowaną dla każdego uczestnika.

Muzeum II Wojny Światowej. Spór o zmiany w wystawie stałej Muzeum II Wojny Światowej. Spór o zmiany w wystawie stałej
Pies asystujący może pojawić się także w instytucjach kultury. Pies asystujący może pojawić się także w instytucjach kultury.

Teatry dostępne dla każdego



Wizyty psów asystujących nie są nowością w gdyńskim Teatrze MuzycznymMapka.

Choć prawo zobowiązuje instytucje do zapewnienia dostępności dla osób z psimi asystentami, teatr ten był otwarty na tę kwestię już wcześniej. Pobyt psa w teatrze odbywa się według ustalonych procedur, takich jak okazanie certyfikatu czy zaświadczenia o szczepieniu.

- Wizyty psów asystujących i psów przewodników nie są w gdyńskim Muzycznym nowością. Od pewnego czasu część instytucji jest zobligowana prawem do zapewnienia dostępności osobom przychodzącym z psimi asystentami, lecz byliśmy otwarci na ten temat już wcześniej. Współpraca ze stowarzyszeniem Dogs for Life daje nadzieję na zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie dostępu do kultury osób ze szczególnymi potrzebami. Pobyt zwierzęcia w teatrze przebiega według ustalonych reguł (np. potrzeba okazania certyfikatu lub zaświadczenia o szczepieniu). Prosimy też o wcześniejsze poinformowanie nas o zamiarze przybycia z psem asystującym, abyśmy mogli stworzyć komfortowe warunki przebywania w teatrze wszystkim uczestnikom danego wydarzenia - mówi Sylwia Firańska-Drzymalska, Koordynator dostępności Teatru Muzycznego w Gdyni.

Teatr Muzyczny działa w kierunku kultury otwartej dla każdego. Teatr Muzyczny działa w kierunku kultury otwartej dla każdego.
Psy pomocnicy są mile widziane również w Teatrze Miniatura Mapka.

- W minionym sezonie taka sytuacja miała miejsce kilkukrotnie. Zawsze w takich przypadkach pies świetnie odnajdywał się na widowni i nie przeszkadzał innym odbiorcom spektaklu - mówi Agnieszka Gliwińska, Kierowniczka Działu Promocji i Sprzedaży z Teatru Miniatura.
Również Teatr Wybrzeże Mapka stanowi przykład instytucji kulturalnej, która dąży do zapewnienia dostępności swojej oferty także osobom z niepełnosprawnością.



- Teatr Wybrzeże jest miejscem dostępnym dla osób ze szczególnymi potrzebami. Cały czas pracujemy, żeby podnosić komfort korzystania z naszej oferty, uwzględniając różnorodne potrzeby widzów. Obecność psów przewodników w instytucjach publicznych reguluje Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. W myśl tej ustawy jesteśmy zobowiązani do umożliwiania widzom korzystania z naszej oferty razem z ich psami przewodnikami. Tak też robimy. Osoby z psami przewodnikami mogą swobodnie kupić bilet i zasiąść na widowni Teatru Wybrzeże. Rekomendujemy zgłoszenie tego faktu przy zakupie biletów, żeby zaproponować jak najbardziej komfortowe miejsca na widowni dla widza i psa przewodnika. Ale nie jest to konieczne. W szatni teatru pies przewodnik może liczyć na wodę - mówi Monika Mioduszewska, kierowniczka Działu Komunikacji i Edukacji Teatru Wybrzeże.
Spacer sensoryczny umożliwia poznanie przestrzeni przez osoby niewidome lub niedowidzące. Spacer sensoryczny umożliwia poznanie przestrzeni przez osoby niewidome lub niedowidzące.
Oprócz tego w Wybrzeżu są tworzone akcje specjalne, jak spacery sensoryczne dla osób niewidomych. Taki spacer odbył się do spektaklu "Śmierć komiwojażera". Spacer sensoryczny umożliwia osobom dotknięcie scenografii spektaklu, poczucia faktur materiałów i odbioru innymi zmysłami przez osoby niewidome.

Miejsca

Opinie (147) ponad 20 zablokowanych

  • Absolutnie żadnych psów!!! (2)

    Jeśli coś takiego się stanie że będę musiała wąchać smród psów albo słyszała jak dyszą albo piszczą to będzie mój i mojej rodziny ostatni pobyt w tym teatrze!! Ja do teatru idę w zupełnie innym celu, to nie park żeby mi się pod nogami psy szwendały!! Już się włścicielom na głowę rzuca ją najbardziej i**otyczne pomysły!!

    • 10 2

    • Dokładnie (1)

      Zwierzęta mają swój zapach, swoje dźwięki ( ciche sapanie itp. nie mówię już nawet o szczekaniu czy warczeniu- na scenie często jest nagła zmiana akcji, której pies może się wystraszyć lub zinterpretować jako atak), brzydko pachnącą, wypadającą sierść, mokry nos, którym ocierają się o ciało, odzież osób, które wąchają. Mnie to brzydzi, nie znoszę tego. I są miejsca gdzie zwierzęta po prostu nie powinny przebywać. Instytucje kultury z pewnością do nich należą. Psa zabiera się na spacer w plener i tam jest miejsce na igraszki ze zwierzętami.

      • 2 3

      • Nowlasnie

        Zapachy odgłosy i reakcje ?Nie gorsze niż tzw kowalski siedzący w pobliżu

        • 0 0

  • Nie mozna

    • 3 0

  • Pies przewodnik jest potrzebny ale nie jest niezbędny

    Ale nie jest niezbędny w teatrze , jako asystą osób z niepełnosprawnością. I są sytuacje, gdzie najzwyczajniej w świecie pomaga, a są takie, gdzie robi więcej zamieszania niż pożytku. Czym innym jest poruszanie się po otwartej przestrzeni w towarzystwie psa, a czym innym siedzenie bez przemieszczania się na sali, gdzie żadne przewodnictwo nie jest potrzebne. Nie podoba mi się narracja, że każdy kto racjonalnie podchodzi do tematu uważany jest za osobę nietolerancyjną . Uważam, że to zwykła bezmyślność ludzka i naciąganie przepisów po to by upchnąć zwierzęta gdzie się da pod przykrywką szczytnych idei i szlachetnej intencji.

    • 4 1

  • (3)

    Proszę pamiętać że są osoby uczulone na sierść psa.

    • 9 2

    • (1)

      W rodzinie mam dwa przypadki uczulenia na naskórek (tak, naskórek, nie sierść) psa i kota i nie wyobrażam sobie siedzenia cały spektakl z chusteczką, kichania, kaszlu i drapania się. Do tego jest mnóstwo osób, które najzwyczajniej w świecie boją się psów. Oni lub ich bliscy zostali przez psa pogryzieni i po prostu się boją. I jak to często bywa...pies był taki spokojny i nigdy nikogo nie pogryzł. A jednak w pewnym momencie z niewytłumaczalnych przyczyn rzucił się do szyi. I nawet jeśli ktoś weźmie ze sobą leki do teatru i pies i tak nie ugryzie to dyskomfort i dwugodzinny lęk zamiast relaksu. Nie dziękuję. Pies przewodnik nie jest potrzebny osobie, która nic poza siedzeniem na sali przez dwie godziny nie robi.

      • 2 1

      • Ale

        Te psy są wyselekcjonowane i szkolone

        • 0 0

    • Są tez

      Uczulone na roztocza ...

      • 0 0

  • tytuł wprowadza w błąd ....

    • 1 0

  • Ciekawe, czy taki pies ma w ogole ochotę

    Na przebywanie w głośnym i zatłoczonym miejscu... Psy też mają swoje potrzeby- to przecież żywe stworzenia. Masz psa- bądź odpowiedzialny

    • 1 0

  • Kazdy powinien wejsc wszedzie ze swoim zwierzakiem,obojetnie jakim.

    Bierzcie swoje:szczury,kangury,osly,krowy,konie,kozy,jelenie,slonie,lamparty,koale,pandy,aligatory,strusie,szopy pracze,skunksy itp i wszyscy do teatru!!!

    • 1 0

  • Mi i Teodorowi nikt nie będzie mówić co mam robić, jak dyrektor się zgodzi a już się zgodził to możecie sobie wiecie co. Ale widać, że teatr to wy widzieliście jedynie gdzieś na zdjęciach. Banda niewdzięczników, psy są z ludźmi od wieków i zawsze mu pomagały, więc wyjście do teatru dla psa powinno być miłym urozmaiceniem spaceru.

    • 0 2

  • a z brudną szmatką na twarzy zwaną maseczką ? można czy nie można ? a może nie trzeba ?

    a może nie było żadnej pandemii ??? :) i noszenie maseczek było zwyczajną głupotą promowaną przez masońskie media ?

    • 0 0

  • Z psem nie wolno, z kozą można

    .

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jakiego pseudonimu używa Stefan Chwin, polski powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, historyk literatury związany z Gdańskiem?

 

Najczęściej czytane