• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Yach Film 2005

  • czwartek - sobota, 6 - 8 października 2005
  • Lokalizacja
    Gdańsk, szczegóły w opisie
  • Bilety
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście
Jest nam bardzo miło poinformować, że w tym roku już po raz 14 odbędzie się Festiwal Polskich Wideoklipów YACH FILM. Zapraszamy Państwa do Gdańska, miasta które na czas trwania Festiwalu stanie się stolicą wideoklipu. Jako jedyna impreza w Polsce promująca dorobek współczesnej dziedziny sztuki intermedialnej - teledysku, Festiwal YACH FILM przyciąga zawsze rzesze miłośników rodzimej sceny muzycznej. Z roku na rok wiadomość o Festiwalu zatacza coraz szersze kręgi i obecnie impreza ta zajmuje stałe miejsce wśród prestiżowych wydarzeń artystycznych w Polsce.

Tegoroczna edycja Festiwalu trwać będzie w dniach 6, 7, 8 października. W ramach tego wydarzenia odbędą się trzy odrębne konkursy:

• 14 Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film - konkurs główny,

• 8 Festiwalu Wideoklipów Dziecięcych „Mały Jaś”,

• 5 Festiwalu Animowanych Filmów Muzycznych Krajów Nadbałtyckich Skandynawskich „Bursztynowe Oko” / „Amber Eye” - edycja międzynarodowa.

Jak co roku, publiczność będzie miała okazję czynnego uczestnictwa w pokazach prac konkursowych. Teledyski zostaną zaprezentowane jednocześnie w Kinie Kameralnym w Gdańsku oraz w Kinoteatrze Rialto w Katowicach. Uroczyste otwarcie Festiwalu odbędzie się 6 października o godzinie 18 w Kinie Kameralnym w Gdańsku. Oficjalnemu rozpoczęciu Festiwalu towarzyszyć będzie pokaz specjalny teledysków bułgarskich, jako wyraz naszego otwarcia na twórczość artystów z innych krajów europejskich.

Podobnie jak w roku ubiegłym, wideoklipy zgłoszone do konkursu będą prezentowane tematycznie. Pierwszy dzień Festiwalu - czwartek, 6 października - poświęcony zostanie muzyce hip-hopowej. W tym roku zgłoszono ok. 50 prac hip-hopowych, z których wiele zasługuje na szerszą uwagę. Pokazy teledysków zaplanowano w tym dniu na godzinę 19 i potrwają one do godziny 22.

Piątek, 7 października będzie okazją do zapoznania się z teledyskami muzycznej alternatywy, zgłoszonymi do konkursu zazwyczaj przez niezależnych twórców, którzy uczestnicząc w Festiwalu debiutują na polskiej scenie muzycznej. W konkursie wzięło udział ok. 70 prac z tej kategorii. Wideoklipy muzyki alternatywnej zostaną zaprezentowane w godzinach od 17 do 23, jednak tego dnia zapraszamy widzów do kin już od godziny 16 na pokaz specjalny teledysków belgijskich.

Ostatni dzień Festiwalu – sobota, 8 października - będzie dniem rockowo-popowym. W tej kategorii zgłoszono ok. 80 prac. Są to przede wszystkim wideoklipy zespołów dobrze już w Polsce znanych, promowanych przez największe wytwórnie płytowe. Wideoklipy tego dnia będzie można zobaczyć od godziny 13.30, a pokaz zakończy się o godzinie 20.

Prace konkursowe zaprezentowane zostaną widzom w kinach w kilku miastach Polski, jednak spektrum wydarzeń Festiwalowych, z godnie z wieloletnią już tradycją, mieścić się będzie w Gdańsku. Historia Festiwalu obfituje w wiele ciekawych wydarzeń kreujących rynek muzyczny i gusta szerokich rzesz odbiorców. W tym roku nie będzie inaczej: równolegle do pokazów wideoklipów odbędzie się szereg imprez towarzyszących mających na celu uatrakcyjnienie wydarzeń festiwalowych.

Jak co roku, zapraszamy dziennikarzy, przedstawicieli wytwórni fonograficznych oraz świata mediów zainteresowanych polską sceną muzyczną na Debatę Kapituły poświęconą popularyzacji wydawnictw DVD. Spotkanie będzie miało miejsce 8 października o godzinie 13 w Hotelu Szydłowski w Gdańsku.

Chcielibyśmy zwrócić również uwagę na wernisaż Wojciecha Sęczawy – światowej sławy rzeźbiarza, absolwenta PWSSP w Gdańsku oraz adiunkta w ASP w Gdańsku. Artysta jest autorem projektu statuetki nagrody Yacha, wręczanej od lat laureatom poszczególnych kategorii festiwalowych. Na to wydarzenie zapraszamy 6 października na godzinę 14.30 do Gdańskiego Centrum Handlowego Manhattan.

Innym interesującym wydarzeniem będzie pokaz specjalny filmu Roberta Turło „Pieśń miłosna”. Twórca animacji, juror tegorocznego konkursu, na co dzień zajmuje się małymi formami, głównie telewizyjnymi oraz klipami do piosenek i krótkimi filmami. Jego najnowsze dzieło „Pieśń miłosna” zostanie zaprezentowane 8 października o godzinie 13 w Kinie Kameralnym w Gdańsku.

Dla wielbicieli muzyki hip hop przygotowaliśmy dodatkową atrakcję: koncert trójmiejskiej grupy Elegans. Zespół wystąpi na żywo 7 października w Gdańskim Centrum Handlowym Manhattan o godzinie 18.

Równolegle do konkursu polskich wideoklipów po raz 8 odbędzie się Festiwal Wideoklipów Dla Dzieci „Mały Jaś”. Do konkursu „Małego Jasia” zebrano 17 prac o tematyce dziecięcej. Wideoklipy zgłoszone do konkursu ubiegają się o tytuł Najlepszego Wideoklipu Dla Dzieci i nagrodę „Małego Jasia” – odpowiednik statuetki Yacha. Teledyski zostaną zaprezentowane najmłodszym widzom na dużym ekranie kinowym podczas widowiska w kinie Neptun w Gdańsku. Barwne przedstawienie Mały Jaś zatytułowane „Jaś ogląda, czyta, słucha i surfuje po Internecie” z przepiękną scenografią i bogatą oprawą muzyczną skierowane jest przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych. W ramach widowiska przed dziecięcą widownią wystąpi na żywo zespół HOP KIDS oraz dziecięcy zespół taneczno – wokalny ze swoimi repertuarami. Fragmenty literatury dla dzieci czytać będzie Edyta Jungowska, aktorka znana z ekranów telewizyjnych. W tym roku na przedstawienie zapraszamy 6 października na godzinę 10 oraz 12.30 do Kina Neptun w Gdańsku.

W ramach Festiwalu Yach Film, po raz 5 odbywać się będzie Festiwal Animowanych Filmów Muzycznych Krajów Nadbałtyckich i Skandynawskich „Bursztynowe Oko”. W tym roku zaprezentowane zostaną filmy animowane, krótkometrażowe. Swoje prace zgłosili nam artyści z Litwy, Niemiec, Finlandii, Norwegii i Polski.

Ponadto 17 września w gdańskim Centrum Handlowym Manhattan odbędzie się 2 Festiwal Sportów Ekstremalnych „Zajawka”. Tego dnia zapraszamy na pokazy specjalistycznych firm oraz sportowców wyczynowych, prezentacje i wystawy z wypraw alpinistycznych i nurkowych. Festiwal stwarza również możliwość uczestniczenia i obserwowania takich konkurencji jak wspinaczka po drabince linowej, jazda quadem, tyrolka, oddychanie przez akwalung, popisy deskorolkarzy oraz wiele innych. Centralnym wydarzeniem będą jednak pokazy filmów ekstremalnych: profesjonalnych i konkursowych. Tym razem do konkursu zgłoszono rekordową ilość prac – ponad 70 filmów amatorskich dotyczących sportów ekstremalnych. Najlepsze prace zostaną wyemitowane w trakcie 14 Festiwalu YACH FILM, natomiast nagrody zostaną wręczone autorom zwycięskich filmów w czasie Gali Wręczenia Yachów.

Głównym wydarzeniem Festiwalu będzie Gala Wręczenia Yachów 14 Festiwalu Polskich Wideoklipów YACH FILM, czyli wręczanie statuetek Yachów zwycięzcom poszczególnych kategorii. W tym roku do rozdysponowania są trzy nagrody pieniężne, każda w wysokości 10 tyś. zł, ufundowane przez Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ministra Kultury. Ponadto w ramach kategorii Yach Publiczności, publiczność będzie miała możliwość wyboru najciekawszej pracy spośród sześciu klipów nominowanych przez Jury do Grand Prix. Głosowanie będzie przeprowadzone w drodze konkursu SMSowego w stacji muzycznej 4FUN.TV, radiowej „Trójce” i w Gazecie Wyborczej, a także na stronie internetowej Festiwalu www.yachfilm.art.pl. Tegoroczną nowością będzie kategoria Yach Internautów. O jej przyznaniu zadecydują internauci poprzez głosowanie w portalu internetowym Interia.pl. Zachęcamy wszystkich do głosowania!

Na Gali Wręczenia Yachów zaprezentują się, jak co roku, ciekawe zespoły i wykonawcy. Zobaczymy również klipy nagrodzone w poszczególnych kategoriach. Na uroczystą Galę zapraszamy 8 października na godzinę 20.30 do Teatru Wybrzeże. Natomiast telewidzowie będą mieli możliwość jej obejrzenia w Programie 1 Telewizji Polskiej, która sprawuje patronat medialny nad całym wydarzeniem. Retransmisja z imprezy będzie miała miejsce 10 października w paśmie popołudniowo-wieczornym.

Inni patroni medialni Festiwalu to 4FUN.TV, Program III Polskiego Radia, Radio Gdańsk, Interia.pl, Gazeta Wyborcza, Przegląd, Kino, Magazyn Hip Hop, Aktivist, Magazyn Młodych i Dynamicznych, Metropol, Szorty.pl, Stopklatka.pl, Trojmiato.pl., oraz patroni medialni „Małego Jasia”: Telewizja Cartoon Network, Magazyn Cartoon Network, Świat przygód z Hugo.

W dniach 5 i 6 września odbyły się w Warszawie pierwsze obrady Jury, które debatowało w następującym składzie:

1. Piotr Klatt – TVP Program 1, Redakcja Rozrywki i Publicystyki
2. Monika Oomen – 4fun TV
3. Agnieszka Szydłowska – Program III Polskiego Radia
4. Mariusz Wilczyński – TVP Kultura
5. Reni Jusis – wokalistka, muzyk
6. Janusz Kondratiuk - reżyser
7. Hirek Wrona – dziennikarz muzyczny, krytyk, prezenter
8. Robert Leszczyński – dziennikarz muzyczny, krytyk, prezenter
9. Robert Turło – twórca filmów animowanych
10. Magdalena Kunicka – Paszkiewicz – Dyrektor Festiwalu
11. Yach Paszkiewicz – Dyrektor Artystyczny Festiwalu

Na tym etapie konkursu Jury nominowało po sześć prac w dziewięciu kategoriach: reżyseria, scenariusz, montaż, zdjęcia, plastyczna aranżacja przestrzeni, animacja, kreacja autorska, inna energia oraz najbardziej prestiżowej: Grand Prix.


LISTA WIDEOKLIPÓW NOMINOWANYCHM DO NAGRÓD 14 FESTIWALU POLSKICH WIDEOKLIPÓW YACH FILM 2005


REŻYSERIA

1. Peja „Życie kureskie” reżyseria Łukasz Tunikowski (realiz. Łukasz Tunikowski)

2. Kayah „Jutro rano” reżyseria Anna Maliszewska (realiz. Anna Maliszewska)

3. Myslowitz „Życie to surfing” reżyseria Adam Palenta, Jacek Szarański
(realiz. Adam Palenta)

4.Stachursky „Taki raj” reżyseria Patrycja Woy-Wojciechowska
(realiz. Patrycja Woy-Wojciechowska)

5. Abra dAb „Rapowe ziarno 2” reżyseria Kobas Laksa (realiz. Kobas Laksa)

6. Sidney Polak „Chomiczówka” reżyseria Paweł Popko (realiz. Paweł Popko)


SCENARIUSZ

1. Doniu feat Pięć Dwa Dębiec „Uciekaj” scenariusz Tomasz Jarosz (realiz. Tomasz Jarosz)

2. Jeden Osiem L „Pytam kiedy” scenariusz Agnieszka i Paweł Rybarczyk
(realiz. Agnieszka i Paweł Rybarczyk)

3. Kayah „Jutro rano” scenariusz Anna Maliszewska (realiz. Anna Maliszewska)

4. Sistars „My music” scenariusz Janek Komasa, Maciej Majchrzak
(realiz. Janek Komasa)

5. Kukiz i Piersi „Nie gniewaj się Janek” scenariusz Grzegorz Nowiński, Maciej Szupica (realiz. Grzegorz Nowiński, Maciej Szupica)

6. Lech Janerka „Rower” scenariusz Rafał Garcarek (realiz. Rafał Garcarek)

MONTAŻ

1. Kanał Audytywny „Spalony” montaż Łukasz Rostkowski (realiz. Łukasz Rostkowski)

2. Zipera „Do roboty” montaż Ania Dymek (realiz. Kuba Łubniewski, Maciej Sobieraj)

3. Jeden Osiem L „Pytam kiedy” montaż Agnieszka i Paweł Rybarczyk (realiz. Agnieszka i Paweł Rybarczyk)

4. Zakopower „Kiebyś Ty” montaż Łukasz Szwarc-Bronikowski (realiz. Anna Maliszewska)

5. The car is on fire „Cranks” montaż Grzegorz Nowiński (realiz. Grzegorz Nowiński)

6. Kapela ze Wsi Warszawa “U Boru Kalinka” montaż Rymwid Błaszczak, Leszek Molski (realiz. Rymwid Błaszczak, Leszek Molski)


ZDJĘCIA

1. Peja „Życie kureskie” zdjęcia Sebastian Perchel (realiz. Łukasz Tunikowski)

2. ks76 „ks76” zdjęcia Sebastian Perchel, Kamil Płocki (realiz. Sebastian Perchel, Paweł Przybył)

3. Ramona Rey „Zanim słońce wstanie” zdjęcia Łukasz Kośmicki
(realiz. Łukasz Kośmicki)

4. Myslowitz „Życie to surfing” zdjęcia Adam Palenta (realiz. Adam Palenta)

5. Wilki „Bohema” zdjęcia Bo Martin (realiz. Bo Martin, Patrycja Woy-Wojciechowska)

6. Stachursky „Taki raj” zdjęcia Dominik Danilczyk (realiz. Patrycja Woy-Wojciechowska)


PLASTYCZNA ARANŻACJA PRZESTRZENI

1. Trzeci Wymiar feat Wall-e „Bez Rapu Byłbym Nikim” plastyczna aranżacja przestrzeni Dariusz Szermanowicz (realiz. Dariusz Szermanowicz)

2. ks76 „ks76” plastyczna aranżacja przestrzeni Sebastian Perchel, Paweł Przybył
(realiz. Sebastian Perchel, Paweł Przybył)

3. Zakopower „Kiebyś Ty” plastyczna aranżacja przestrzeni Paweł Przybył, Anna Maliszewska (realiz. Anna Maliszewska)

4. Sistars „Na dwa” plastyczna aranżacja przestrzeni Jędrzej Sierocki (realiz. Jędrzej Sierocki)

5. Kukiz i Piersi „Nie gniewaj się Janek” plastyczna aranżacja przestrzeni Grzegorz Nowiński, Maciej Szupica, Natalia Lipińska, Ewelina Puścizna, Krzysztof Bochra (realiz. Grzegorz Nowiński, Maciej Szupica)

6. Pati Yang „All That Is Thirst” plastyczna aranżacja przestrzeni Marta Pruska (realiz. Marta Pruska)


ANIMACJA

1. Fisz&Envee „Kryminalny Bluez” animacja Sebastian Pańczyk (realiz. Sebastian Pańczyk)

2. Lech Janerka „Rower” animacja Rafał Garcarek (realiz. Rafał Garcarek)

3. Kapela ze Wsi Warszawa „U Boru Kalinka” animacja Rymwid Błaszczak, Leszek Molski (realiz. Rymwid Błaszczak, Leszek Molski)

4. Loco Star „So light” animacja Bodek Kurek, Andrzej Stareński, Andrzej Rudź (realiz. Bodek Kurek)

5. Abra dAb „Rapowe ziarno 2” animacja Kobas Laksa, Zuzanna Krzysik (realiz. Kobas Laksa)

6. Rzepczyno „Tylko jeden dom” animacja Marcin Sztukiewicz (realiz. Piotr Maciejewski, Marcin Sztukiewicz)


KREACJA AKTORSKA

1. Ptaky „Rzeka” kreacja aktorska Sebastian Makowski (realiz. Anna Maliszewska)

2. Ramona Rey „Zanim słońce wstanie”kreacja aktorska Ramona Rey (realiz. Łukasz Kośmicki)

3. Sistars „My music” kreacja aktorska Bartek Królik (realiz. Janek Komasa)

4. Kukiz i Piersi „Nie gniewaj się Janek” kreacja aktorska Paweł Kukiz
(realiz. Grzegorz Nowiński, Maciej Szupica)

5. Pati Yang „All That Is Thirst” kreacja aktorska Pati Yang (realiz. Marta Pruska)

6. Anita & John “Hold on” kreacja aktorska Anita Lipnicka i John Porter (realiz. Anna Maliszewska)


INNA ENERGIA

1. Fisz & Envee “Kryminalny Bluez” realizacja Sebastian Pańczyk (realiz. Sebastian Pańczyk)

2. Iluminacja „Gorąco” realizacja Marcin Tomczyk, Wiktor Owłasiuk, Waldemar Dąbrowski (realiz. Marcin Tomczyk, Wiktor Owłasiuk)

3. Rzepczyno „Tylko jeden dom” realizacja Piotr Maciejewski, Marcin Sztukiewicz, Radek Wysocki (realiz. Piotr Maciejewski, Marcin Sztukiewicz)

4. Komety „Krzywe nogi” realizacja Grupa Liquid w składzie Olga Wroniewicz, Magda Pik, Agata Staros, Ela Kaszuba, Luiza Kwiatkowska (realiz. Grupa Liquid)

5. Kazik „Los się musi odmienić” realizacja Sławomir Pietrzak (realiz. Sławomir Pietrzak)

6. Wierka Serdiuczka & Renie Pączkowska „Hop Hop Hop” realizacja Semen Gorow (realiz. Aleksej Stepanow)


GRAND PRIX

1. Doniu feat Pięć Dwa dębiec „Uciekaj” realizacja Tomasz Jarosz (realiz. Tomasz Jarosz)

2. Kayah „Jutro rano” realizacja Anna Maliszewska (realiz. Anna Maliszewska)

3. Kukiz i Piersi „Nie gniewaj się Janek” realizacja Grzegorz Nowiński, Maciej Szupica (realiz. Grzegorz Nowiński, Maciej Szupica)

4. Lech Janerka „Rower” realizacja Rafał Garcarek (realiz. Rafał Garcarek)
5. Abra dAb „Rapowe zaiarno 2” realizacja Kobas Laksa (realiz. Kobas Laksa)

6. Myslowitz „Życie to surfing” realizacja Adam Palenta (realiz. Adam Palenta)

*****

PROGRAM 14 FESTIWALU POLSKICH WIDEOKLIPÓW YACH FILM


Centrum Festiwalowe: Hotel Szydłowski, Gdańsk, Wrzeszcz, al. Grunwaldzka 114
Biuro Festiwalowe działa w godzinach 10.00 – 22.00

5 października 2005 (czwartek), Hotel Szydłowski – Gdańsk, al. Grunwaldzka 114, 20.00 - 22.00 zamknięte obrady Jury 8 Festiwalu Wideoklipów dla Dzieci „Mały Jaś”


6 października 2005 (piątek), Kino Neptun – Gdańsk, ul. Długa 57,

10.00 – 12.00 8. Festiwal Wideoklipów dla Dzieci Mały Jaś widowisko dla uczniów szkół podstawowych Mały Jaś – „Jaś ogląda, czyta, słucha i surfuje po Internecie’

12.30 - 14.30 8. Festiwal Wideoklipów dla Dzieci Mały Jaś widowisko dla uczniów szkół podstawowych Mały Jaś – „Jaś ogląda, czyta, słucha i surfuje po
Internecie’

Gdańskie Centrum Handlowe „Manhattan” - Gdańsk, al. Grunwaldzka 82

13..30 - 14.30 konferencja prasowa dla dziennikarzy 14. Festiwalu Yach Film

14.30 – 15.00 wernisaż Wojciecha Sęczawy, rzeźbiarza, autora statuetki Yacha

15.00 – 15.30 raut


Kino Kameralne, ul. Długa 57

18.00 - 19..00 Uroczyste otwarcie pokazów
pokaz specjalny teledysków bułgarskich

19.00 – 22.00 pokaz konkursowy wideoklipów zgłoszonych do 14. Festiwalu Yach
Film w kategorii HIP-HOP


Goręczyno ’Kaszubska Strzecha’, ul .Kasztelańska 9

21.00 - 2.00 bankiet inaugurujący 14. Festiwal polskich wideoklipów Yach Film 2005; zapraszają Maria i Robert Kolczyńscy

7 października (piątek)

Hotel Szydłowski – Gdańsk, al. Grunwaldzka 114

12.00 - 15.00 zamknięte obrady jury 5. Festiwalu Animacji Okołomuzycznych
Wideoklipów Krajów Skandynawskich i Nadbałtyckich „Bursztynowe Oko’

Kino Kameralne, ul. Długa 57

16.00 – 17.00 pokaz specjalny teledysków belgijskich

17.00 – 23.00 pokaz konkursowy wideoklipów zgłoszonych do 14 Festiwalu Yach
Film w kategorii ALTERNATYWA

Gdańskie Centrum Handlowe „Manhattan” - Gdańsk, al. Grunwaldzka 82

18.00 – 20.00 koncert dla zwolenników hip-hopu – na żywo wystąpi zespół Elegant

Restauracja Tawerna, ul. Powroźnicza 19/20

18.00 – 20.00 kolacja dla jury i gości specjalnych Festiwalu Yach Film

Hotel Szydłowski – Gdańsk, al. Grunwaldzka 114

22.00 – 3.00 zamknięte obrady jury 14. Festiwalu Yach Film 2005

Klub Soda Cafe – Gdańsk, ul. Chmielna 103/104

21.00 – 2.00 „balanżka”


8 października (sobota)

Kino Kameralne, ul. Długa 57

12.00 – 13.00 pokaz konkursowy wideoklipów zgłoszonych do 8. Festiwalu
Wideoklipów dla Dzieci „Mały Jaś”

13.00 – 13.30 premiera filmu Roberta Turło „Pieśń miłosna”

13.30 - 20.00 pokaz konkursowy wideoklipów zgłoszonych do 14. Festiwalu Yach Film w kategorii ROCK/POP

Hotel Szydłowski – Gdańsk, al. Grunwaldzka 114

13.00 – 16.00 spotkanie przedstawicieli wytwórni fonograficznych i kreatorów świata mediów. Debata Kapituły na temat popularyzacji wydawnictw DVD.

Teatr Wybrzeże – Gdańsk, ul. Św. Ducha 2

20.30 – 23.00 uroczysta Gala Wręczenia Yachów 14. Festiwalu Yach Film 2005

Gdańskie Centrum Handlowe „Manhattan” - Gdańsk, al. Grunwaldzka 82

23.00 – 2.00 bankiet z okazji zamknięcia Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach
Film 2005

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Kiedy powstało Akwarium Gdyńskie?

 

Najczęściej czytane