• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa prac pedagogów Wydziału Sztuki UTH w Radomiu

Katedrę Malarstwa i Rysunku na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu tworzy obecnie 5 osób. Do zeszłego roku współpracował jeszcze z nami prof. Andrzej Gieraga, który przez wiele lat był kierownikiem katedry i naszym "przywódcą duchowym", sam abstrakcjonista geometryczny przejrzyście i logicznie wyrażał swoje oczekiwania wobec zadań dla studentów, znakomity dydaktyk, odkrywca talentów malarskich, organizator wystaw o zamierzeniach wspierających dydaktykę malarstwa i rysunku.

15 kwietnia - 14 czerwca 2024, godz. 12:00

Wstęp wolny

13 września - 24 listopada 2024, godz. 10:00 - 17:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 1-12 zł
Prof. Stanisław Zbigniew Kamieński studiował w ASP w Krakowie i Warszawie w latach 1970-75, dyplom z wyróżnieniem w pracowni litografii prof. Mariana Rojewskiego. Od dyplomu przez 12 lat pracował jako asystent i adiunkt w pracowni litografii ASP w Warszawie. Uprawia: grafikę do1985r., rysunek, malarstwo, fotografię, plakat. Organizował wystawy polskiego rysunku współczesnego w latach 1978-2006. Od 1996 tworzy fotografie dokumentacyjną ze spotkań z artystami w ich pracowniach. W dydaktyce praktyk pogłębionego studium rozumianego w tradycyjny sposób, od koncepcji do wnikliwszego opracowania. Konsekwencje tych założeń podkreśla obecność w jego pracowni od wielu lat tego samego modela. Powstałe między innymi w oparciu o studium postaci rysunki, ujawniają szczerość w odkrywaniu własnych cech osobowości. Wyraziście określone wymagania pracy nad studium i oczekiwanie ujawniania własnego charakteru w pracach sprawia, że prof. Kamieński jest bardzo ceniony przez studentów.

Dr hab. Małgorzata Strzelec była studentką w PWSSP w Gdańsku w latach 1972-77 w pracowni prof. Jacka Żuławskiego, prof. Jerzego Usarewicza. Studiowała tkaninę w pracowni prof. Józefy Wnuk. Dyplom uzyskała z malarstwa u prof. Kazimierza Ostrowskiego i z ceramiki u prof. Hanny Żuławskiej. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, akwarelą malarstwem na tkaninie. Nauka malarstwa pod jej kierunkiem daje studentom możliwość uwrażliwienia się na kolor, konstrukcje obrazu z zachowaniem zasad technologii malarskiej. Prowadzi pracownie malarstwa na tkaninie i malarstwa sztalugowego.

Prof. Apoloniusz Węgłowski w latach 1977-82 studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Aneksy z grafiki u prof Haliny Chrostowskiej, z kompozycji u prof. Romana Owidzkiego i tkaniny u prof. Wojciecha Sadleya. Studenci pracujący pod jego kierunkiem znajdują przychylność i akceptacje dla różnych tematów z otaczającego świata; różne aspekty martwej natury, pejzażu, własnych emocji, sylwetek postaci, portretu. Zróżnicowana tematyka prac podlega wspólnym cechom analizy konstrukcji światła wewnątrz obrazu, rozumianego jako kolor i efekt wiedzy o właściwościach barwy. W praktyce przekłada się to na indywidualny język w budowie obrazu. Prof. A. Węgłowski z zaangażowaniem udziela się w trosce o utrzymanie malarstwa i jego pozycji na wydziale. Nie jest to w dzisiejszych czasach rzeczą łatwą, biorąc pod uwagę zmniejszającą się ilość godzin dydaktycznych z malarstwa na rzecz oferty przedmiotów bazujących na mediach cyfrowych.

Dr Łukasz Rudecki absolwent Katedry Sztuki Wydziału Nauczycielskiego, obecnie Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Studiował w latach 1999-2004. Dyplom z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Aleksandra Olszewskiego z malarstwa i grafiki w pracowni prof. Krzysztofa Wyznera. Zajmuje się malarstwem sztalugowym. Wiodącym motywem jego twórczości jest postać ludzka, wybór tematu wiąże się z własnym emocjonalnym stosunkiem do portretowanej osoby. Wspólnie z Katarzyną Nowicką-Urbańską lub samodzielnie prowadzi zajęcia z malarstwa i rysunku.


Dr hab. Katarzyna Nowicka-Urbańska studiowała na Wydziale Malarstwa i Grafiki ASP w Gdańsku w latach 1982-1987. Dyplom w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego. Zatrudniona w macierzystej uczelni w latach 1988-1996 jako asystentka w pracowni prof. Henryka Cześnika. Zajmuje się malarstwem olejnym i rysunkiem w technice mieszanej na papierze. Prowadzi pracownie malarstwa i rysunku. Od studentów oczekuje umiejętności patrzenia i dostrzegania rzeczy w innym świetle niż wygląd dosadny i dosłowny przedmiotów. Analizę natury uważa za źródło niewyczerpanych inspiracji twórczych. Obecnie kierownik Katedry Malarstw i Rysunku Wydziału Sztuki UTH w Radomiu.

Każdy z wymienionych pedagogów we własnym zakresie stara się trwać na stanowisku, że malarstwo tradycyjne i rysunek oparte na obserwacji natury, koloru, analizie światła, ujawniające własną osobowość jest czymś wyjątkowym i niezbędnym w sztuce. Każdy z osobna koncentruje się na rozwiązywanie problemów obrazu, poprzez przekazywanie umiejętności pogłębiania koncepcji szkicu poprzez studium.

Opracowała
Katarzyna Nowicka- Urbańska

Informacje biograficzne opracowane z pomocą wydawnictwa Wydział Sztuki Politechniki Radomskiej im. K. Pułaskiego ISBN 978- 83-7351-350-1.


Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
prof. Ludmiła Ostrogórska zaprasza na:

WYSTAWĘ PRAC PEDAGOGÓW KATEDRY MALARSTWA I RYSUNKU WYDZIAŁU SZTUKI UTH W RADOMIU

Wernisaż: 18 listopada 2014, godz. 17.00
Galeria ASP przy ul. Chlebnickiej 13/16 w Gdańsku
Wystawa będzie otwarta od poniedziałku do piątku
do 5 grudnia 2014
Godziny otwarcia: 10.00 - 18.00

Opinie

Sprawdź się

Architektem, który zaprojektował eklektyczną willę, dzisiejszą siedzibę Muzeum Sopotu był: