• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wystawa malarstwa Alicji Domańskiej "Mantra"

Zapraszamy na wystawę malarstwa Alicji Domańskiej do Państwowej Galerii Sztuki. Najnowsza seria prac, Talisman Series to obrazy z mistycznymi znakami, mające przynosić jego posiadaczowi szczęście lub chronić przed nieszczęściami, otaczać miłością i obfitością. Każdy obraz tworzony jest indywidualnie, proces twórczy zaczyna się od momentu pierwszego kontaktu z drugim człowiekiem, co artystkę bardzo fascynuje.

Jestem pracoholikiem i spędzam w pracowni ogromną ilość czasu, to jest proces, w którym lubię się zatracać, malowanie jest dla mnie jak mantra- mówi Domańska. Kiedy patrzy się np. przez mikroskop tunelowy, atomy mają formę czystej abstrakcji, a ich zachowanie jest nielogicznie i fascynujące. Czasami wydaje mi się, że Alicja maluje świat całkiem rzeczywisty, tyle że niewidzialny gołym okiem dla przeciętnego śmiertelnika.

Prace sopockiej artystki zdają się także obrazować to, o czym mówi np. fizyka kwantowa. Pole Quantum może opisywać abstrakcyjne wielkości fizyczne, ale także całe cząstki lub układy cząstek łącznie z ich oddziaływaniami. Świat jej abstrakcji jest odrębnym bytem, w którym Alicja wypracowała własny język wyrazu. Suma tych wszystkich doznań daje na jej płótnach efekt końcowy.
Być może właśnie dzięki tej niezwykłej energii zaklętej w obrazach, Alicja osiągnęła ogromną popularność, jest rozchwytywaną artystką, ma wystawy w najlepszych galeriach, a jej obrazy zdobią mieszkania ludzi na całym świecie. Jednak jej droga do sukcesu wcale nie była usłana różami.
To efekt ciężkiej, konsekwentnej pracy, a wszystko co osiągnęła wynika z jej miłości do sztuki. I choć obrazy Alicji posiadają także walory estetyczne to przypominają mi się słowa Rainbow Rowell, że sztuka nie ma wyglądać ładnie: ma sprawić, że coś poczujesz.
tekst: Łukasz Radwan

Patroni medialni: trójmiasto.pl, tok fm, magazyn Prestiż, Linia, Sopot, pomorskie.eu, inyourpocket, artinfo

Otwarcie: 9. 12. 2021 w godz. 18:00 - 19:00

Wystawa czynna do 16.01.2021 r.

Opinie

Sprawdź się

Anna Sakowicz napisała książkę “Czas grzechu”, która jest pierwszym tomem rodzinnej sagi zatytułowanej: