• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa czasowa Ramię Krzep Ojczyźnie Służ. Historia Sokolstwa Polskiego w Ameryce

Zapraszamy, 29 września 2023 roku o godz. 12.00, do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na otwarcie wystawy pt. "Ramię krzep - Ojczyźnie służ". Historia Sokolstwa Polskiego w Ameryce. Uroczystym gościem wydarzenia będzie Timothy L. Kuzma - Prezes Polish Falcons of America (Sokoły Polskie Ameryki).

gru 14

czwartek, godz. 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
gru 16

sobota, godz. 16:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Sokolstwo Polskie w Ameryce to działająca do dnia dzisiejszego organizacja społeczna, której początki sięgają końca XIX w. W swych założeniach łączy krzewienie kultury fizycznej z ideą służby Ojczyźnie.

W latach 19171919 około 56 tys. członków Związku Sokolstwa Polskiego w Ameryce wstąpiło do tworzonej we Francji Armii Polskiej (armii gen. Hallera) i wzięło udział w walkach o kształt polskich granic. Podczas II wojny światowej organizacja zaangażowała się w niesienie pomocy okupowanemu krajowi oraz lobbing w sprawie odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Sokolstwie swoją karierę rozpoczynało wielu sportowców o światowej sławie, m.in. jeden z najbardziej znanych i utalentowanych baseballistów wszech czasów Stan Musial czy lekkoatletka i czternastokrotna rekordzistka świata Stanisława Walasiewicz (Stella Walsh).

W 2019 r. prezes Sokolstwa Polskiego w Ameryce Timothy L. Kuzma przekazał do zasobu Instytutu Pamięci Narodowej dokumenty i artefakty zgromadzone w archiwum organizacji. Do IPN trafiły zza oceanu dwie tony dokumentacji stanowiącej świadectwo przeszło stuletniej działalności sokolstwa i jego wkładu w walkę o niepodległą Polskę. Na bazie tej ogromnej i bardzo różnorodnej kolekcji Archiwum IPN przygotowało wystawę pt. Ramię krzep Ojczyźnie służ. 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce. Na wystawie zaprojektowanej w formie symbolicznych sokolich gniazd zostanie zaprezentowane niemal czterysta unikatowych eksponatów. Wśród nich znajdować się będą m.in.: list przewodniczącej Polskiego Białego Krzyża Heleny Paderewskiej do wybitnej działaczki polonijnej Agnieszki Wisły czy Memoriał do cywilizowanych narodów świata w sprawie Polski przekazany przez Związek Sokołów Polskich w Ameryce na początku 1915 r. prezydentowi Stanów Zjednoczonych Woodrowowi Wilsonowi oraz wszystkim ambasadorom rezydującym w Waszyngtonie.

Ekspozycja, która zostanie zaprezentowana w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dodatkowo zostanie rozbudowana i uzupełniona o moduły przybliżające historię i prace Sokoła Polskiego w Ameryce: początki i organizację związku, jego militaryzację i czyn zbrojny podczas I wojny światowej, promowanie rozwoju fizycznego, działalność podczas II wojny światowej oraz podtrzymywanie łączności z Polską. Odwiedzający będą mogli zobaczyć niepokazywane wcześniej mundury oraz artefakty sportowe.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 29 września do 7 stycznia 2024 r.
Ekspozycja jest bezpłatna i znajduje się w sali wystaw czasowych na poziomie -3.
Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej, Polish Falcons of America, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Partnerzy: Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Patroni medialni: Telewizja Polska SA Oddział w Gdańsku, Radio Gdańsk.
Projekt wystawy: 7muz.pl.

Opinie

Sprawdź się

Który z trójmiejskich statków-muzeum nie jest jednostką Narodowego Muzeum Morskiego?