• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat

Wystawa "Wolę o tym nie mówić"

W piątek, 2 września 2022 r. w Muzeum Gdańska otwarta została wystawa poświęcona losom mieszkańców Wolnego Miasta Gdańska, którzy po 1945 roku pozostali w mieście. Wystawa "Wolę o tym nie mówić". Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość to także opowieść o pamięci - tej obowiązującej, kanonicznej, państwowej i tej czasem nieznanej, lokalnej lub po prostu bardzo trudnej do akceptacji.

Bohaterska obrona Westerplatte i Poczty Polskiej w Gdańsku należy do polskiego kanonu opowieści o II wojnie światowej. Mniej znana jest martyrologia Polaków - obywateli Wolnego Miasta Gdańska, włączonego wraz z wybuchem wojny do III Rzeszy. Poza głównym nurtem opowieści o XX wieku znajduje się doświadczenie zwykłych gdańszczan, zarówno Polaków, Kaszubów i Niemców w przełomowym 1945 roku oraz czasach powojennych. Jest to okres, kiedy nie tylko dokonały się zmiany administracyjne, wymiana ludności, ale też czas kiedy pozostali w mieście gdańszczanie wraz z przybyszami z Polski centralnej i dawnych województw wschodnich II Rzeczpospolitej stworzyli nowy Gdańsk.

Artystyczna interpretacja
Historyczny wielogłos gdańskiego doświadczenia nadal wiąże się z silnymi emocjami: począwszy od dumy, a skończywszy na wstydzie lub wyparciu. Chcąc je oddać choć w pewnym stopniu kuratorzy wystawy zaprosili do współpracy artystki i projektantów, którzy nadali opowieści formę łączącą dokumenty, eksponaty, w tym rodzinne pamiątki i różne odsłony sztuki współczesnej.

Nie tylko wystawa
Wystawa "Wolę o tym nie mówić" otwarta będzie dla zwiedzających od 3 września 2022 r. do 7 maja 2023 r. Przez cały okres trwania ekspozycji można wziąć w wydarzeniach jej towarzyszących: oprowadzaniach kuratorskich, warsztatach dotyczących historii mówionej, promocji książki "Głos przeszłości" Paula Thompsona i Joanny Bornat czy premiery gry planszowej rozgrywającej się w realiach Gdańska pierwszej połowy XX wieku.

Gdzie: Galeria Palowa w Ratuszu Głównego Miasta
Kuratorzy: Mateusz Jasik, dr Andrzej Hoja, Anna Czarnota (Muzeum Gdańska), Magdalena Jaszcza (kurator zewnętrzny)

Projektanci: Agata Cieśnik, Zuzanna Dolega, Michał Jeziorski

1 grudnia 2022 - 8 stycznia 2023

bilety 16 zł
ulgowy 12 zł

5 - 30 grudnia 2022, godz. 09:00

Sopot,
Wstęp wolny

Opinie

Sprawdź się

W dawnej Katowni mieści się dziś siedziba: