• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa Przyjaciele dla Muzeum

W Spichlerzach na Ołowiance została otwarta nowa wystawa czasowa. Prezentowanych jest na niej 100 z ponad 1000 zabytków przekazanych Centralnemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku przez Towarzystwo Przyjaciół CMM.

26 października 2023 - 1 września 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny

7 marca - 23 czerwca 2024

bilety 14 zł
ulgowy 10 zł
Towarzystwo Przyjaciół CMM obchodzi w tym roku jubileusz swego 55-lecia. To dzięki Towarzystwu i jego działaczom w 1960 r. powstało w Gdańsku Muzeum Morskie - początkowo funkcjonujące jako oddział Muzeum Pomorskiego, a od 1962 r. - jako samodzielna instytucja kultury.

- Przez wszystkie lata Towarzystwo bardzo aktywnie wspierało nasze Muzeum i istotną część naszych dzisiejszych zbiorów zawdzięczamy jego członkom - mówi Jadwiga Klim, kurator wystawy. - Na ekspozycję postanowiliśmy wybrać muzealia ze wszystkich działów, wystawa ma przekrojowy charakter, by w jak najszerszy sposób zaprezentować wkład Towarzystwa w rozwój CMM.

W sali wystaw czasowych na trzecim piętrze Spichlerzy na Ołowiance można zobaczyć m.in. obraz najsłynniejszego polskiego marynisty Mariana Mokwy, zatytułowany "Pod pełnymi żaglami (Dar Pomorza)", model okrętu podwodnego z serii Yankee Class w przekroju oraz starodruk "Historiae Americae sive Novi Orbis" z lat 1591-1596, czyli bogato ilustrowaną historię podróży do Ameryki.

- Muzealia pozyskane do zbiorów CMM dzięki Towarzystwu nie tylko dokumentują ważne procesy, czy wydarzenia związane z morską historią Polski, ale są często również odzwierciedleniem drogi życiowej darczyńców - mówi Jadwiga Klim. - Mam na myśli np. wózek do przewożenia kajaków, wykonany w 1928 r. przez Witolda Bublewskiego - kajakarza, żeglarza i harcmistrza, twórcę wychowania morskiego w polskim harcerstwie. Podobny, osobisty charakter, mają pamiątki z Azji zbierane przez kapitana Antoniego Strzelbickiego podczas jego służby w polskiej flocie. Trzeba jednak wspomnieć, że wkład Towarzystwa w rozwój Muzeum polega także na dofinansowaniu wystaw i ich wernisaży, konserwacji muzealiów, publikacji czy konferencji.

Opinie

Sprawdź się

Trylogię kryminalną: "Boska proporcja", "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa" napisał mieszkający w Trójmieście: