Wiadomości

stat

Wystawa Piotra Młodożeńca w sopockim PGS-ie

Coexist - najsłynniejsza z prac Piotra Młodożeńca.
Coexist - najsłynniejsza z prac Piotra Młodożeńca. mat. prasowe
Maksymalna lapidarność komunikatu i prosta forma - to znaki rozpoznawcze plakatów Piotra Młodożeńca.
Maksymalna lapidarność komunikatu i prosta forma - to znaki rozpoznawcze plakatów Piotra Młodożeńca. mat. prasowe

Jego styl należy do najbardziej rozpoznawalnych w Polsce, a zaprojektowany przez niego znak "COEXIST" zrobił światową karierę za sprawą wokalisty U2. Plakaty Piotra Młodożeńca można oglądać w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.Na wystawie w PGS-ie zobaczymy ok. 30 plakatów Młodożeńca. Większość z nich to prace reklamujące przeróżne imprezy: Jazzową Jesień w Bielsku-Białej, festiwal Manifestacje Poetyckie czy spektakle teatralne. Utrzymane w podobnej stylistyce, przywodzące na myśl uliczne graffiti, są świadectwem fascynacji artysty pop-artem i ekspresjonizmem. Na większości prac powtarza się motyw schematycznej sylwetki czarno - białego ludzika, jakby żywcem wyjętego z opozycyjnych ulotek i rysunków na murach.

Odwiedzając PGS warto zwrócić uwagę na pracę COEXIST - to ona przyniosła artyście światową sławę. Zaprojektowany w 2001 roku, napis jest syntezą prostych, czarnych liter i symboli zaczerpniętych z różnych kultur i religii: litera "C" to muzułmański półksiężyc, "X" to Gwiazda Dawida, natomiast "T" przedstawione jest w postaci chrześcijańskiego krzyża. Projekt wykonany został dla Museum on the Seam w Jerozolimie, jako jeden z 36 billboardów wybitnych artystów z całego świata i obrazujący hasło "Coexistence", czyli współistnienie.

Kilka lat temu znak ten "pożyczył" sobie Bono z U2, wykorzystując go podczas trasy koncertowej Vertigo. Napis COEXIST pojawiał się m.in. jako element wizualizacji w trakcie koncertów i swoiste motto, głoszące poszanowanie praw i tolerancję wobec innowierców. Dziś napis ten zdobył taką popularność, że można go spotkać np. w sklepach internetowych w formie nadruku na koszulkach.

Piotr Młodożeniec, malarz i grafik pochodzący ze słynnej
artystycznej rodziny, swoją karierę rozpoczynał w latach 80., kiedy w Polsce prężnie rozwijała się sztuka podziemna. Przy pomocy szablonów i sitodruku artyści angażowali się we wspieranie działań związanych z opozycją polityczną. Proste środki wyrazu, lapidarność i zwięzłość komunikatu były najważniejszymi wyznacznikami projektów artystycznych.

W ten sposób tworzy do dziś Piotr Młodożeniec. Operując mocnym kolorem, grubą kreską, czasem przypominającą dziecięce "kulfony", przekazuje w swoich pracach maksimum treści, pomijając zbędne ozdobniki. Warto wspomnieć, że artysta jako jeden z pierwszych w Polsce sięgnął po technikę obrazu komputerowego, wymyślone przez siebie surowe formy przekształcając się w wibrujące, kolorowe piksele.

Nic dziwnego, że plakaty Młodożeńca spotykają się z tak pozytywnym odbiorem na całym świecie, czego dowodem są niezliczone nagrody i wyróżnienia dla ich autora. Syntetyczność i wyrazisty przekaz tych prac to z jednej strony nawiązanie do tradycji polskiej sztuki podziemnej, z drugiej - uniwersalny, mocny komunikat, którego odbiór jest możliwy pod każdą szerokością geograficzną.

Opinie (12) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

26

listopada

Basia Gdańsk, Stary Maneż

26

listopada

Osiecka, Młynarski, Przybora Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

29

listopada

Tydzień Austriacki w GTS Gdańsk, Teatr Szekspirowski

Rozrywka

Xanax - otwarcie nowego klubu na Tkackiej
Xanax - nowy klub na Tkackiej
Nocne spacery po Siedlcach: trwają Narracje
Nocne spacery po Siedlcach. Narracje

Kulinaria

Arco by Paco Pérez: hiszpańska kuchnia z widokiem na Gdańsk
Arco by Paco Pérez: kuchnia z widokiem
Kolejny browar rzemieślniczy w Trójmieście
Kolejny browar rzemieślniczy w Trójmieście

Planuj z nami tydzień

Narracje, półmaraton i muzyka Hansa Zimmera. Planuj tydzień
Narracje i muzyka Hansa Zimmera

Sprawdź się

Dwa spektakle Teatru Wybrzeże zarejestrowała Telewizja Polska w ostatnich kilku latach i wyemitowała w TVP Kultura. Jakie?