• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wystawa "Miś Uszatek". Oryginały ilustracji Zbigniewa Rychlickiego

Pragniemy zaprosić Państwa, w każdym wieku, od najmłodszych po seniorów, na niezwykłą, ponadczasową wystawę. Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, przygotowując się do uczczenia mijających już, 65. urodzin Misia Uszatka, zaprosiło grupę entuzjastów ilustracji dziecięcej do przygotowania ekspozycji powszechnie znanego i lubianego bohatera. I tak dzięki uprzejmości Andrzeja Rychlickiego, syna artysty będziemy mogli podziwiać prawie 100 oryginałów prac z Misiem Uszatkiem w roli głównej, wykonanych przez Zbigniewa Rychlickiego.

Relacja z imprezy

Te małe dzieła powstawały od 1957 roku do pięciu tomów książek o tytułowym misiu oraz do znakomitego pisemka dla dzieci, doskonale zakomponowanego, z dynamiczną ilustracją łączącą się rytmicznie z tekstem. Chodzi oczywiście o czasopismo "Miś" z czasów Czesława Janczarskiego. Warto przypomnieć, że Uszatek zrodził się kilkanaście lat po II wojnie światowej, za żelazną kurtyną.

Powstał z głębokiej potrzeby przywrócenia dzieciom świata bezpiecznego, pogodnego, z nutką beztroski. Kłapouchy miś wyłonił się dzięki współpracy dwóch wybitnych osobowości: ilustratora Zbigniewa Rychlickiego oraz poety, autora tekstów - Czesława Janczarskiego. Połączyli liryczną osobowość Kubusia Puchatka AA Milne'a z zakorzenioną w rosyjskiej bajce postacią sprawiedliwego i zantropomorfizowanego niedźwiedzia. Dzieci natychmiast pokochały Uszatka, nie tylko one, ich rodzice i dziadkowie również. I tak pozostało przez kolejne 65 lat. Opowiadania o Misiu Uszatku, przełożone na wiele języków świata stały się materiałem eksportowym Polski Ludowej, zostały również sfilmowane. Wyprodukowano ponad 100 odcinków lalkowych animacji, które utwierdziły postać Misia w powszechnej świadomości kultury masowej.

Zbigniew Rychlicki (1922-1989), związany przez wiele lat z różnymi wydawnictwami, szczególnie z Naszą Księgarnią znalazł się w grupie artystów tworzących wysokonakładowy rynek, pięknych i rzetelnie zaprojektowanych książek dla dzieci, docenianych oraz nagradzanych w kraju i zagranicą. Oprócz powszechnie znanego Misia Uszatka wykreował również innych bohaterów, między innymi Plastusia Marii Kownackiej, polską wersję "Dorotki z krainy Oz" Franka Bauma Pinia, słonia Dominika z "Proszę słonia" Ludwika Jerzego Kerna, niepowtarzalne "Klechdy domowe" zdobione kunsztownie drzeworytami, "U złotego źródła" Stefanii Wortman. W 1982 roku został laureatem prestiżowej Nagrody im. Hansa Christina Andersena w dziedzinie ilustracji przyznawanej przez jury Międzynarodowego Komitetu do spraw Książki dla Dzieci i Młodzieży (IBBY) za wybitne osiągnięcia artystyczne.
dr Krystyna Rybicka
PROGRAM:

14 stycznia, godz. 17.00

Spotkanie z Andrzejem Rychlickim i wernisaż wystawy "Miś Uszatek"

21 stycznia 2023, godz. 11.00-16.45
Misiowa sobota. Dzień familijny

4 marca 2023, godz. 11.00-13.00
Pożegnanie z Misiem Uszatkiem
pożegnanie z wystawą
11.00 | Oprowadzanie kuratorskie po wystawie (z tłumaczeniem w PJM)
Prowadzenie: dr Krystyna Rybicka
13.00 | Oprowadzanie po wystawie z audiodeskrypcją
Prowadzenie: Monika Konca

Organizujemy "Stempelkowe warsztaty" dla grup zorganizowanych.
Zajęcia dostępne we wtorki i środy od 23 stycznia do 1 marca 2023 po wcześniejszym zgłoszeniu:
Natalia Szulga, e-mail: natalia.szulga@nck.org.pl, tel: +48 58 326 10 19
Dla kogo: dzieci w wieku 6-9 lat; I-III klasy SP;
Czas trwania: 80 min.
Cena: 60 zł/grupa
Prowadzenie: Dominika Król
Wszyscy mamy ulubionych misiowych przyjaciół. Każdy z nich jest inny i każdy na pewno o czymś marzy. Może o nowej przygodzie gdzieś na dalekich morzach lub w kosmosie? A może o nowym ubranku? Zróbmy misiom niespodziankę! Zapraszamy na warsztaty, na których każdy z uczestników za pomocą stempelków stworzy własny portret Misia Uszatka. Następnie z fragmentów gazet i czasopism przygotuje mu kolorowy strój.
______________________
Ale to nie wszystko! Już wkrótce pojawi się więcej misiowych warsztatów. Śledźcie naszą stronę. O nowościach będziemy Was informować na bieżąco.
Wydarzenia będą odbywały się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.

Ale to nie wszystko! Już wkrótce pojawi się więcej misiowych warsztatów. Śledźcie naszą stronę. O nowościach będziemy Was informować na bieżąco.
______________________
Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.

Opinie

Sprawdź się

Festiwal Pociąg do Miasta odbywał się w: