• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat

Wystawa "Mierzwa i srebro. Gdańsk w XIII wieku"

Spichlerz Błękitny Baranek zaprasza na wystawę "Mierzwa i srebro. Gdańsk w XIII wieku". Gdańsk obdarzył nas zabytkami, które są wyjątkowe - nie tylko w skali Pomorza, ale całej Polski. Zobacz na własne oczy, co odkryli archeolodzy na wykopaliskach między ulicami Tartaczną i Panieńską. Zapraszamy na wystawę "Mierzwa i srebro. Gdańsk w XIII wieku".

Niezwykłe znaleziska świadczą o szerokich, międzynarodowych kontaktach mieszkańców gdańskiej osady oraz - to może wywołać poruszenie! - wnoszą do historii powstania Gdańska zupełnie nowe fakty.

Codzienne przedmioty stanowią tło dla wydarzeń naszego życia. Podobnie zabytki - przechowują wspomnienia o pierwszych użytkownikach. Podpowiadają nam, jak wyglądał ich dzień, z czym się zmagali i o czym marzyli.

Moc opowiadania historii jest zaklęta w niepozornych rzeczach, osobistych bibelotach. Odnalezione przez archeologów w miejscach nieoczywistych - głębokich błotach otaczających dawne domy, czyli w mierzwie, są dla badaczy równie wartościowe co średniowieczne srebro.

Snują bowiem opowieść o zwykłych ludziach - kupcach, rybakach i tkaczkach, żyjących w czasach przeobrażeń: gdy tereny dzisiejszego Gdańska nie były jeszcze częścią miejskiego krajobrazu. Opowieści te bywają zaskakujące - w dawnej słomianej ściółce odnajdujemy unikaty na skalę kraju, ślady styku kultur Wschodu i Zachodu. Dzięki nim wiemy, że dawni mieszkańcy kwartału ograniczonego dzisiaj ulicami Tartaczną i Panieńską byli podobni do nas. Podążali za aktualnymi trendami, interesował ich świat - dowiadywali się o nim od podróżników, kupców i wojowników. Bez Internetu, bez książek i dalekich podróży odcisnęli swój ślad w materialnej kulturze średniowiecznej Europy.

Bliskie są nam aspiracje wczesnośredniowiecznego człowieka: mieć to, co wyjątkowe i rzadkie. Realizowano je na miarę posiadanych zasobów - poprzez naśladownictwo, sprytne imitacje, w ramach dostępnych surowców. I choć cyna zastąpiła srebro, a szklane paciorki klejnoty, to nie sposób odmówić tym zabytkom nieoczywistego piękna.

Przedmioty odnalezione w trakcie badań archeologicznych prowadzonych przy ul. Tartacznej zwiastują to, czym stanie się Gdańsk, jaki znamy dzisiaj: miejscem spotkań wielu kultur i narodów, strefą krzyżowania się wpływów i źródłem inspiracji.

Na wystawie prezentujemy jedynie procent z tysięcy zabytków odnalezionych w trakcie wykopalisk przy ul. Tartacznej. To wybór przedmiotów najlepiej ilustrujących ten bogaty i wciąż badany zbiór złożony m.in. z biżuterii, ceramiki, rzadkich zabytków organicznych i monet.

Czasówka:
poniedziałek: nieczynne
od wtorku do piątku: 8:30-16:00
sobota i niedziela: 9:00-17:00

w lipcu i sierpniu Spichlerz Błękitny Baranek jest otwarty od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00-17:00.

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  14 zł
 • Bilet ulgowy
  10 zł
normalny – 14 zł
ulgowy – 10 zł
rodzinny dla maksymalnie 5 osób (2 osoby dorosłe i 1–3 dzieci) – 30 zł

Obywatele Ukrainy – wstęp wolny
Czwartek jest dniem bezpłatnego wstępu na wystawy.
lip 22-23

poniedziałek - wtorek, godz. 11:00

bilety 1 zł
ulgowy 10 zł

1 - 29 sierpnia 2024, godz. 18:00

Sopot,
Wstęp wolny

Opinie

Sprawdź się

ERGO Hestia jest sponsorem tytularnym największej hali sportowo-widowiskowej na Pomorzu - ERGO ARENY. Od kiedy?