• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa Laureatki Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego - Janiny Krauze (2 opinie)

maj 24

piątek, godz. 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

15 kwietnia - 14 czerwca 2024, godz. 12:00

Wstęp wolny
Laureatką Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2007 rok została Janina Kraupe

"Za wierność wartościom malarstwa wysokiej sztuki operującej wyrafinowanym kolorem i pełnymi znaczeń symbolicznymi formami przekazującymi uniwersalne przesłanie filozoficzne. Za wierność swojej sztuce nie ulegającej modzie".

Nagroda:
Statuetka "MARSIAS"- Honorowa forma wyróżnienia, symbol Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego
Idea: Janusz Janowski
Projekt rzeźbiarski: Ewa Topolan
oraz
Nagroda Finansowa złożona z wyasygnowanych kwot przez Fundatorów Nagrody:
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Samorządu Województwa Pomorskiego

Janina Kraupe (ur. 1921) rozpoczęła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 1938 roku. W latach 1938-39 studiowała pod kierunkiem Pawła Dadleza, 1940-41 - prof. Fryderyka Pautscha (Kunstgewerbeschule), 1945-47 prof. Eugeniusza Eibischa, 1947-48 - malarstwo monumentalne pod kierunkiem prof. Wacława Taranczewskiego. W latach 1945-48 studiowała grafikę w pracowniach doc. Andrzeja Jurkiewicza i prof. Konrada Srzednickiego, otrzymując absolutorium w 1948 r., a dyplom z malarstwa sztalugowego w roku 1955. W latach 1942/43 artystka brała czynny udział w pracach konspiracyjnego teatru Tadeusza Kantora. W 1948 r. rozpoczęła pracę dydaktyczną w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od roku 1958 Janina Kraupe jest członkiem Grupy Krakowskiej, od 1951 należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek. Swoje prace eksponowała na ponad 40 wystawach indywidualnych i na około 200 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.

Obrazy i grafiki Janiny Kraupe-Świderskiej znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych, polskich i zagranicznych, m.in.: w Muzeach Narodowych w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki w Kilonii, Muzeum w Bochum, Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku i in. Artystka jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. (na podstawie artidotuum.pl)

"Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego"
Działając na rzecz rozwoju kulturowego w aspekcie oczekiwań środowisk kulturotwórczych oraz wychodząc naprzeciw potrzebom społecznym stworzyliśmy program, który bez stałego zaplecza majątkowego, stanowi jedną z najbardziej prestiżowych propozycji kulturalnych kraju. Utrzymujący się od wielu lat światowy trend tworzenia narzędzi przekazu kulturowego o szerokim odbiorze społecznym, takich jak widowiska o dużej sile medialnej: festiwale filmów, nagrody literackie i muzyczne, wyznacza kolejne możliwości podnoszenia świadomości społecznej o zdobyczach rodzimej kultury.

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego jest przedsięwzięciem długofalowym, którego głównym celem, obok upamiętnienia dorobku i osoby prof. Kazimierza Ostrowskiego, jest wyróżnianie wybitnych twórców i promocja sztuki polskiej - cennego dziedzictwa narodowego oraz tworzenie wizerunku Miasta Gdańska jako znaczącego ośrodka wspierającego polską sztukę współczesną. Dzięki naszym działaniom Gdańsk, obok Krakowa ( Nagroda im. Witolda Wojtkiewicza) i Warszawy (Nagroda im. Jana Cybisa) stał się ważnym mecenasem sztuki plastycznej. Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego jest ogólnopolskim wyróżnieniem za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa.

Powołanie nagrody artystycznej im. Kazimierza Ostrowskiego przez Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański ma na celu upamiętnienie wybitnych osiągnięć artystycznych Profesora, jego niezależnej postawy artystycznej nawiązującej bezpośrednio do dziedzictwa europejskiej oraz polskiej awangardy artystycznej. Poprzez nagrodę chcemy zwracać szczególną uwagę na te wartości w sztuce, które poprzez swoja niezależność, odwagę nawiązują do wybitnego dziedzictwa artystycznego.

Prof. Kazimierz Ostrowski często zaznaczał, iż najważniejszą cechą twórcy winno być przestrzeganie zasad moralności zawodowej. Moralność rozumiana jako dążenie do doskonałości artystycznej, bezkompromisowości i urzeczywistnianiu swoich marzeń (idei) artystycznych . Zasady jakim hołdował prof. Kazimierz Ostrowski godne są upamiętnienia i należy je przekazywać nowym pokoleniom.
Nagroda im. K. Ostrowskiego ma wskazywać na te dziedziny życia artystycznego, które w świadomości społecznej w sposób znaczący wyróżniły się swoją jakością artystyczną, przybliżyły nam, lub przywróciły te wartości, które w znaczący sposób poszerzyły artystyczną wypowiedz, czy to poprzez nowatorstwo stosowanej techniki, nowych mediów, czy też na nowo ukazanych wartości, mocno osadzonych w szeroko rozumianej tradycji.

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego

Organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański
Nagroda im Kazimierza Ostrowskiego jest ogólnopolskim wyróżnieniem w dziedzinie malarstwa.
Kapitułę Nagrody powołuje Zarząd Okręgu Gdańskiego ZPAP.
Kapituła wyznacza laureata nagrody raz w roku, na specjalnym posiedzeniu.

Laureaci Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego:
prof. Teresa Pągowska - nagroda za 2001 rok
prof. Kiejstut Bereźnicki - nagroda za 2002 rok
prof. Jacek Sempoliński - nagroda za 2003 rok
prof. Stefan Gierowski - nagroda za 2004 rok
prof. Maciej Świeszewski - nagroda za 2005 rok
prof. Władysław Jackiewicz - nagroda za 2006 rok
prof. Janina Kraupe - nagroda za 2007 rok

Prof. Kazimierz Ostrowski (1917-1999)
Urodził się 14 lutego 1917 roku w Berlinie. W 1920 roku powrócił wraz z rodzina do Poznania. W 1934 roku wyjechał do Gdyni gdzie wraz z bratem Zygmuntem malował szyldy i nazwy statków (m.in. Kościuszko, Batory). Po zakończeniu wojny w 1945 roku rozpoczyna studia malarskie w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie. W 1949 roku otrzymuje stypendium Rządu Francuskiego na studia w Paryżu gdzie został uczniem u słynnego malarza francuskiego Fernanda Legera. W 1950 roku wrócił do Gdyni i wziął ślub z Haliną Krywald, z którą ma dwójkę dzieci. W latach 1964-1987 roku był wykładowcą w pracowni malarstwa sztalugowego na PWSSP w Gdańsku. W październiku 1981 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. Umarł 12 lipca 1999 r. w swoim mieszkaniu i pracowni przy ul. Abrahama 62. Na fasadzie domu 26 października 2006 roku została odsłonięta pamiątkowa płyta z brązu.

Uroczystość wręczenia nagrody i wernisaż malarstwa Janiny Krauze odbędą się:
7 listopada 2008, o godz. 17.00.
Oddział Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku
Pałac Opatów, ul. Cystersów 18, Gdańsk - Oliwa

Opinie (2)

  • Może ktoś poprawi nazwisko malarki (1)

    Nie nazywa się Krauze, Laureatka ma na nazwisko Kraupe.

    • 1 0

    • Poprawka w nazwisku...

      Popieram uwage opiniodawcy...wprawdzie uroczystosc odbyla sie juz dawno, ale Pani Profesor niebawem bedzie obchodzila swoje 90. Urodziny i jest duze zainteresowanie internautow ta Postacia, wiec chyba warto naniesc poprawke
      w Jej nazwisku.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Z okazji obchodów 25. rocznicy powstania Solidarności na terenie Stoczni Gdańskiej odbył się koncert:

 

Najczęściej czytane