• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa Katarzyny Krakowiak

Katarzyna Krakowiak, artystka mieszkająca w Gdańsku, wyróżniona m.in. na Biennale Architektury w Wenecji (2012) oraz nagrodą artystyczną Miasta Gdańska Splendor Gedanensis (2013), 26 czerwca o godz. 19.00 w Wielkiej Zbrojowni Akademii Sztuk Pięknych, otwiera swoją pierwszą indywidualną wystawę w Gdańsku - the first shock of great escape / pierwszy wstrząs ucieczki. Kuratorką pracy jest Patrycja Ryłko we współpracy z prof. Jackiem Dominiczakiem, organizatorem - Instytut Kultury Miejskiej. Wystawa będzie otwarta w dniach 26 czerwca - 6 lipca 2014, w godzinach 15.00 - 20.00. Towarzyszyć jej będzie spotkanie z artystką dotyczące realizacji pracy w kontekście funkcjonalizmu we współczesnej architekturze, które odbędzie się 30 czerwca o godz. 18.00 w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej.

19 kwietnia - 6 maja 2024, godz. 17:30

Gdynia,
Wstęp wolny

6 kwietnia - 12 maja 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
W swojej twórczości Katarzyna Krakowiak często posługuje się metodą zestawiania pojęć o przeciwstawnym, wykluczającym się wzajemnie znaczeniu - wyodrębnione i zamknięte obszary przestrzeni miejskiej w Tel Avivie komunikuje za pomocą wolnego radia Jaffa, nieużytki budynków m.in. warszawskiej Zachęty, uaktywnia poprzez kompozycje dźwiękowe, natomiast ciężkości brył obiektów przeciwstawia sam dźwięk, który jako jedyny nie ulega grawitacji.

W najnowszej realizacji, w gdańskiej Zbrojowni, Krakowiak ponownie zwraca szczególną uwagę na newralgiczny obszar styku dwóch bardzo różnych, jednocześnie wykluczających się czasowo i przestrzennie narracji. Artystka po raz kolejny posługuje się materią budynku w skali 1:1, która to z kolei bezpośrednio determinuje faktyczny rozmiar jej rzeźbiarskiej, czasowej realizacji.

Krakowiak w pełni wykorzystuje określony wymiar budynku, anektuje zastaną przestrzeń - a dokładnie ponad siedemset metrów przestrzennych pustki i ponad czterysta lat historii, która miała wpływ na wewnętrzną organizację układu przestrzennego. W swoim projekcie ingerując w miejsce definiuje jego parametry na nowo, poprzez częściowe wprowadzenie tylko pozornie abstrakcyjnych podziałów przestrzeni. W rzeczywistości są to konkretnie zdefiniowane podziały oparte na stałych formułach regulujących funkcjonalizm rozumiany tutaj jako najbardziej ekonomiczny i wydajny sposób tworzenia przestrzeni publicznej.

Artystka wsuwając rozbudowaną geometrycznie konstrukcję w zastaną przestrzeń Arsenału, wykorzystując pustkę w pustce, posługuje się wyabstrahowanymi wytycznymi, które mechanicznie określają najbardziej złożone programowo i przestrzennie obiekty przestrzeni publicznej, a co za tym idzie wykorzystuje całkowicie zinstrumentalizowane i modułowo sfabrykowane normy przestrzeni przeznaczonej do wspólnego używania.

Traktując funkcjonalizm jako fizyczne ograniczenie przestrzeni, definiując go w kategoriach usystematyzowanego limitu formatującego rzeczywisty sposób działania budynku, który nierzadko przeciwdziała jego organicznej dynamice, podkreśla złożoną relację pomiędzy bryłą obiektu, a jej zawartością przestrzenną, pojemnością znaczeniową oraz możliwościami funkcjonalnymi. Poprzez zestawienie dwóch wykluczających się czasowo i przestrzennie formuł regulujących funkcjonowanie przestrzeni Arsenału, którego wewnętrzna logika z pewnością nie jest obecnie do końca rozumiana i w sposób naturalny wykorzystywana, artystka odkrywa ukryte kody zależności, a w szczególności te związane z komunikacyjnym niezrozumieniem, dysfunkcją oraz pojęciem błędu.
---
Wystawa Katarzyny Krakowiak

the first shock of great escape / pierwszy wstrząs ucieczki

Wernisaż: 26 czerwca, godz. 19.00,
Wielka Zbrojownia ASP, Targ Węglowy 6, wejście od ulicy Tkackiej
Wystawa czynna: od 27 czerwca do 6 lipca 2014 (codziennie w godz. 15.00 - 20.00)
Spotkanie wokół pracy Katarzyny Krakowiak i funkcjonalizmu we współczesnej architekturze: 30 czerwca, godz. 18.00 w IKM przy ul. Długi Targ 39/40. W spotkaniu wezmą udział: Katarzyna Krakowiak i Jacek Dominiczak

Kurator: Patrycja Ryłko
Konsultacje merytoryczne: Jacek Dominiczak
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Partner: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Opinie

Sprawdź się

Z okazji obchodów 25. rocznicy powstania Solidarności na terenie Stoczni Gdańskiej odbył się koncert: