• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wystawa Katarzyny Jankowiak The Green / Zieleń

Twórczość Katarzyny Jankowiak eksploruje odwieczną relację sztuki i natury. Indywidualna wystawa artystki w PGS prezentuje obrazy i prace na papierze oraz projekcje wideo, których wspólnym mianownikiem jest zieleń w najróżniejszych jej wariantach: od ciemnej, głębokiej i nasyconej poprzez wręcz jadowicie intensywną po jasną, zbliżającą się do żółcieni.

16 stycznia - 28 marca 2024

Gdańsk,
Wstęp wolny

13 września - 24 listopada 2024, godz. 10:00 - 17:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 1-12 zł
To barwa związana z roślinnością, procesami wegetacyjnymi oraz witalnością. W tle stoi inspiracja pejzażem: falującymi na wietrze łanami zbóż, łąkami, lasami Obrazy biorąc naturę za punkt wyjścia abstrahują od mimetycznych przedstawień i dążą do syntezy, oferując odbiorczyniom i odbiorcom coś w rodzaju skondensowanej jej esencji. Są nieledwie monochromatyczne, malowane powtarzalnymi gestami, nasycone rytmem, który nas hipnotyzuje i wciąga, gdy śledzimy każdy ślad pociągnięć pędzla i uzmysławiamy sobie, że na płaszczyznach przeobrażają się one w to, co rośl-Inne. Z kolei akwarele są dla Jankowiak miejscem analizy poszczególnych elementów natury oglądanych także jakby w mikroskali.

To studia liści, kwiatów, łodyg, może pleśni, jakichś mikrobów, prawdopodobnie nasion Ich formy intrygują i budują napięcie w relacji do syntetycznie traktowanych obrazów. Projekcie pokazują natomiast wiatr w kępie traw, jego harce na polu kwitnącej koniczyny, deszcz na tle korony drzewa, falowanie wody i roślin odbijających się w lustrze stawu, dość wartki strumień, drobne fale na piasku, wolno płynącą rzekę. Towarzyszy im dźwięk rodzaj dyskretnego szumu: może padający deszcz, może szum łąki, które sprzyjają kontemplacji i medytacyjnej percepcji. Ważnym elementem wystawy The Green / Zieleń jest również dywan z żywych roślin, zasadzonych i wyhodowanych rękami samej artystki. To wyraz indywidualnej relacji z tymi nie-ludzkimi aktorami, towarzyszącymi nam na każdym kroku i protest przeciw ich bezdusznej przemysłowej hodowli. Na finisażu odbiorczynie i odbiorcy będą mogli otrzymać owe rośliny w prezencie, by zabrać je do własnych domów i tam otaczać opieką. W ten sposób zieleń z wystawy Katarzyny Jankowiak w PGS rozpleni się poza galerią.

Uroczyste otwarcie: 09.11.2023r., godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 10.11.2023 - 07.01.2024
Kuratorka: Marta Smolińska

Opinie

Sprawdź się

W którym roku został założony sopocki Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej?

 

Najczęściej czytane