• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wystawa Grand Press Photo 2023

301 najlepszych zdjęć prasowych z tegorocznej edycji konkursu Grand Press Photo będzie można oglądać od 9 do 29 września w Gdańskim Teatrze Szekspirowski.

Do obejrzenia ekspozycji w Gdańsku zapraszają organizator konkursu Fundacja Grand Press oraz
partnerzy wystawy miejskiej Miasto Gdańsk i Gdański Teatr Szekspirowski. Wystawę będzie można oglądać codziennie. Prezentuje 301 fotografii: 49 zdjęć pojedynczych, 9 fotoreportaży, 5 projektów dokumentalnych oraz 8 zdjęć pojedynczych i 3 fotoreportaże w kategorii Young Poland. Prace te trafiły do finału konkursu, w którym jury przewodniczył grecki fotograf, laureat World Press Photo - Konstantinos Tsakalidis.

Tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia Wojciecha Grzędzińskiego (dla "The Washington Post") przedstawiająca młodą kobietę wynoszoną przez ukraińskich ratowników z budynku mieszkalnego, zbombardowanego przez armię rosyjską. "Byłem jurorem w wielu konkursach, ale tak dobrych zdjęć z Ukrainy tam nie mieli" - stwierdził podczas obrad jury tegoroczny zwycięzca World Press Photo, Jewhen Małoletka. Wojciech Grzędziński jako pierwszy w historii Grand Press Photo wygrał główną nagrodę drugi raz z rzędu.

Podobnie jak w ubiegłym roku, wojna w Ukrainie była głównym tematem zgłoszonych do Grand Press Photo fotografii. Przełożyło się to również na nominacje i nagrody w wielu kategoriach. Nie zabrakło również zdjęć prezentujących szeroki przekrój tematów społecznych, związanych ze środowiskiem naturalnym oraz dotyczących wydarzeń sportowych. Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo organizowany jest od 2005 roku. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Tradycyjnie już jury przewodniczy światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo. W tym roku był nim Konstantinos Tsakalidis. Oprócz niego w jury zasiadali: Anna Bedyńska, Jewhen Małoletka, Weronika Mirowska oraz Andrzej Zygmuntowicz.

Partner wystawy miejskiej w Gdańsku: Gdański Teatr Szekspirowski
Patroni medialni wystawy miejskiej: Prestiż Magazyn Trójmiejski, Trojmiasto.pl
Partner wystaw: Drukarnia Andrus
Partnerzy konkursu i wystaw:
Ambasadorzy konkursu: Fujifilm, Nikon Europe B.V. Oddział w Polsce, Canon
Partner kategorii Climate, responsibility: Grupa KRUK
Partner kategorii Culture, hobby, sport: Provident Polska
Partner kategorii Own Vision: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Partner kategorii People: Miasto Gdańsk
Partner kategorii Documentary Project: ERGO Hestia
Partner kategorii Young Poland: Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu
Warszawskiego
Partner kategorii Photo Book: Krupa Art Foundation

Patroni medialni: Wirtualna Polska, Digital Camera, Fotopolis, National Geographic

Organizatorem konkursu jest Fundacja Grand Press.

Opinie

Sprawdź się

Siedziba Muzeum Narodowego w Gdańsku przy ul. Toruńskiej 1 funkcjonuje jako muzeum od...?