stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wystawa Alicji Grucy - "Think Flamingo" (1 opinia)

Wystawa Alicji Grucy - Think Flamingo
Wystawa w Nadbałtyckim Centrum  Kultury jest wypadkową blisko ćwierćwiecza doświadczeń malarskich i scenograficznych.

Kostium, obiekt i dźwięk są składowymi unikatowego wydarzenia artystycznego. Nie trzeba rozpoznawać wszystkich odnośników do własnej twórczości i wybranych  zdarzeń ze świata sztuki, które Ala Gruca zawarła w poszczególnych dziełach, by odebrać przekaz autorki. Jej zachwyt nad przewrotnością piękna, perfekcyjne cyzelowanie korelacji  kostiumu i kreowanej postaci w każdym z obiektów czyni je pełnymi, daje im ludzki wymiar, niespotykany, a bliski. Przewrotne, podszyte punkiem i kampem poczucie humoru jest jednym ze znaków rozpoznawczych jej twórczości. Dla tych, którzy bliżej znają Alę wiedzą, że bezkompromisowość jej wypowiedzi nie tylko artystycznych ubrana jest zawsze w potęgę szczerości. Dla niewtajemniczonych daje to posmak naiwności, ale nic bardziej mylnego. Gruca potrafi drapieżnie walczyć o pełnię artystycznej wypowiedzi. Z taką samą atencją do wizji i detalu ubiera swoje sceniczne postaci, telewizyjnych celebrytów, czy dzieci na Halloweenową maskaradę. Dla niej kostium i człowiek, lub obiekt stanowią jedność. Jej postaci są trans kulturowe, równie entuzjastycznie i z zachwytem odbierane na tirze Berlińskiej Love Parade, jak na wielkiej plenerowej scenie placu Arcos da Lapa w Rio de Janeiro, czy Europa Stage na Szanghajskim Expo.

Wyróżniona za sopockie pastele, nagrodzona przez Marszałka Pomorskiego za kostiumy do spektaklu Życie jest snem,  Laureatka Sopockiej Muzy i Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Matka Ziemowita , Klementyny i Sfinksa - Alicja Gruca

O artystce:
Alicja Gruca - Florczak- malarka, scenografka, kreatorka instalacji i obiektów plastycznych, setek unikatowych kreacji kostiumowych, cyklu 7 kunsztownych ornatów dla Kościoła Św. Jana w Gdańsku. Członkini "Transgatunkowego Teatru Sfinks". Jest autorką cyklu "Sopockich Pasteli" - laureatką Biennale Pasteli w Nowym Sączu.

Pomysłodawczyni i kuratorka cyklu wystaw" Muzeum Osobliwości": "Muzeum Osobliwości" Vol 1,2,3 w Galerii Fundacji Sfinks Sopot, "Muzeum Osobliwości Vol.4 - Centrum Świętego Jana w Gdańsku - oraz "Muzeum Osobliwości Vol.5 " w Sopocie - dawna willa Bergera - 2013 r. Swoją sztukę prezentowała w USA, Brazylii, Chinach ,Niemczech, Litwie, Łotwie oraz Polsce. Wraz z Robertem Florczakiem stworzyli, odbudowali i prowadzili sopockiego Sfinksa, klub i galerię znaną w całym kraju, oraz poza jego granicami. Sfinks- przestrzeń artystyczna w której zorganizowali wiele wystaw, bali artystycznych, performansów. Wielokrotnie nagradzani za działalność klubową oraz artystyczną m.in.: Nagroda Wojewody Gdańskiego za Najwybitniejsze Wydarzenie w Dziedzinie Plastyki, Gryf Pomorski od Marszałka Województwa Pomorskiego.
Autorka kostiumów oraz lalek do spektakli w teatrach Gdyni, Gdańska, Lublina, Warszawy, Grudziądza i Kalisza. Spektakle były wielokrotnie nagradzane, m.in.: " Sen Nocy Letniej" Szekspira - nagroda publiczności - Grudziądz 2001 r.

WERNISAŻ: 5 grudnia, godz. 18.00, wstęp wolny
WYSTAWA CZYNNA: do 7 stycznia 2015 r. w godz. 10.00- 18.00

Opinie (1)

  • masakra troche

    słabe to ;)

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jednym z najstarszych zabytków Gdyni jest Domek Abrahama. Gdzie się znajduje?