Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wyspa w granicie - I Plener rzeźby w Gdańsku

Między 17 września a 1 października br. na Wyspie Sobieszewskiej odbędzie się pierwsza edycja nowej imprezy artystycznej: plener rzeźbiarski. Tegoroczne spotkanie będzie przebiegać pod hasłem "Wyspa w granicie" i zgromadzi rzeźbiarzy pracujących w tym materiale, m.in. prof. Wojciecha Sęczawę, Bogdana Markowskiego, Stanisława Gieradę. Rzeźby powstałe podczas pleneru będą eksponowane w przestrzeni publicznej Wyspy Sobieszewskiej. W założeniu impreza będzie się odbywać w cyklu dwuletnim w różnych miejscach Wyspy - będącej fragmentem Gdańska o szczególnym charakterze, wymagającym przemyślanych działań, chroniących ją przed destrukcyjną eksploatacją walorów naturalnych i kulturowych.

25 marca - 3 maja 2020, godz. 10:00 - 16:00

bilety 12 zł
ulgowy 8 zł

26 marca - 16 kwietnia 2020, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
Plener ma szansę zaowocować uwiecznieniem walorów Wyspy Sobieszewskiej w formie wypowiedzi artystycznej w najtwardszym materiale rzeźbiarskim. Kultywowanie lokalnych związków między naturą, nauką i sztuką jest jednym z postawionych przez organizatorów celów.

Plener na Wyspie Sobieszewskiej nawiązuje do tradycji Wdzydzkiego Pleneru Rzeźby, dlatego gościem specjalnym będzie Ewa Beyer-Formela - inicjatorka i organizatorka jego trzydziestu dwóch edycji.

Impreza odwołuje się także do szerzej pojętego dziedzictwa rzeźbiarskiego Gdańska, zwłaszcza pracy twórczej takich postaci jak Franciszek Duszeńko, Stanisław Horno-Popławski, Alfred Wiśniewski czy prof. Adam Smolana.

Wydarzeniami towarzyszącymi imprezie będą: Dzień Otwarty, który odbędzie się 23 września br. w godz. od 11 do 15. oraz wernisaż wystawy poplenerowej, 2 października br.
o godz. 12.
Wydarzenia te będą okazją do przyjrzenia się efektom pracy rzeźbiarzy uczestniczących w plenerze i do rozmowy na jej temat. Spotkanie z gośćmi, w tym z mieszkańcami Wyspy Sobieszewskiej, pozwoli artystom i organizatorom na wymianę myśli na temat artystycznego potencjału tego miejsca oraz na konsultację planów prezentacji powstałych w efekcie pleneru prac.

ORGANIZATORZY:
Lokalna Organizacja Turystyczna - Wyspa Sobieszewska, Stacja Biologiczna Uniwersytetu Gdańskiego, Miasto Gdańsk, Związek Harcerstwa Polskiego

PARTNERZY:
GAK Wyspa Skarbów, Hotel Orle, Pensjonat Stara Wędzarnia, Ochotnicza Straż Pożarna w Sobieszewie, EBUD Wypożyczalnia Sprzętu, Przystań "Ptasi Raj"

PATRONAT HONOROWY: JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Prezes Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków.

PATRONI MEDIALNI : Trojmiasto.pl; gdańsk.pl

Noty biograficzne uczestników pleneru:

Ewa Beyer-Formela
- ukończyła PWSSP w Gdańsku Wydział Rzeźby w pracowni prof. Stanisława Horno-Popławskiego w 1960 r. Brała udział w odbudowie Gdańska, wykonując prace rzeźbiarskie w kamieniu. Twórczo związana z ziemią Kłodzką i Dolnym Śląskiem. Twórczość artystki obejmuje rzeźbę plenerową i kameralną w marmurze, granicie, drewnie i metalu. Zajmuje się także ceramiką, rysunkiem i malarstwem pastelowym. Jest autorką ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą.
Odznaczona Srebrnym Medalem Gloria Artis i Złotym Medalem za Zasługi dla Dolnego Śląska; laureatka Ogólnopolskiej Wystawy Rzeźby w Sopocie w 1974 r., stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska i Prezydenta Miasta Sopot. Twórczyni 32 Wdzydzkich Plenerów Rzeźby w Granicie. Prace artystki znajdują się w wielu miejscach Europy i w Nowym Jorku, a także w zbiorach Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, w przestrzeni publicznej Sopotu, Lądka-Zdroju i wielu innych.

Stanisław Gierada - ukończył PWSSP w Gdańsku Wydział Rzeźby w pracowni prof. Stanisława Horno-Popławskiego w 1968 r. W 1999 r. uzyskał stopień adiunkta II stopnia. Wykonał wiele realizacji z zakresu: konserwacji, architektury wnętrz, malarstwa ściennego, mozaiki, medalierstwa oraz rzeźby sakralnej i pomnikowej. Dwukrotny stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska. Stypendysta Rządu Niemieckiego. Twórca Pomnika Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni. Prace artysty znajdują się w galeriach i zbiorach prywatnych Europy, USA i Kanady. Mieszka i tworzy w Gdańsku.

Danka Jarzyńska - ukończyła ASP w Gdańsku Wydział Edukacja Artystyczna Sztuk Plastycznych. Dyplom uzyskała w Pracowni Rzeźby prof. Wojciecha Sęczawy w 2001 r. Laureatka m.in. Międzynarodowego Konkursu Nano Art w Paryżu. Mieszka i tworzy na
Wyspie Sobieszewskiej. Prace artystki znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

Bogdan Markowski - ukończył PWSSP w Gdańsku Wydział Rzeźby w pracowni prof. Franciszka Duszeńki i Adama Smolany w 1970 r. Odznaczony Złotym Medalem w Salonie Zimowym w Warszawie. Prace artysty znajdują się m.in. w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi, Muzeum Miedzi w Legnicy, UMCS w Lublinie, Muzeum Na Zamku w Lublinie, w Roztoczańskim Parku Narodowym, a także w zbiorach prywatnych w wielu miejscach na świecie. Mieszka i tworzy w Kazimierzu Dolnym.

Michał Sęczawa - ukończył ASP w Gdańsku Wydział Rzeźby w pracowni prof. Mariusza Białeckiego w 2016 r. Uczestnik wielu plenerów oraz autor wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych.

prof. Wojciech Sęczawa - ukończył PWSSP w Gdańsku Wydział Rzeźby w pracowni prof. Edwarda Sitka w 1986r. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki, stypendysta EFA - New York (USA), laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska, wielokrotny laureat Salonów Wiosennych i Zimowych w Warszawie. Mieszka i tworzy w Gdańsku, gdzie pracuje także jako wykładowca ASP.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Kto napisał książkę zainspirowaną życiem w falowcu?