• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wojciech Staroniewicz Quintet Strange Vacation

Wydarzeniem ostatnich sezonów był wspaniały album North Park, jaki kwintet Wojciecha Staroniewicza zrealizował w 2019 roku. Znakomity saksofonista i kompozytor powraca do tej koncepcji i ponownie realizuje album, który jest konsekwencją poprzedniej współpracy i rekomendacją autorskiego zespołu. Kwintet ukonstytuował się na dobre, nie był tylko sesją efemerydą, wypracował własny język, brzmienie i konsekwentnie realizuje wizję muzyczną lidera.

gru 31

niedziela, godz. 18.00

bilety 110 zł
Kup bilet
mar 16

sobota, godz. 18:00

bilety 180 zł
Kup bilet
Zrealizowany w czasie pandemii album Strange Vacation jest sesją, która rozwinęła koncepcje North Park. Nowy program powstał w 2020 roku wyjaśnia Wojciech Staroniewicz roku niepewności, zdziwienia, izolacji, sprzecznych komunikatów, strachu, uczucia buntu, czasem zniechęcenia, które chwilę później ustępowało miejsca nadziei, że już teraz będzie lepiej. Takie i wiele innych, silnych emocji przelewało się gwałtownie przez naszą rzeczywistość. Znalazło to odzwierciedlenie w nowych kompozycjach będących emocjonalną odpowiedzią na ten czas. Tytułowy utwór Strange Vacation powstał w sześć dni po ogłoszeniu pierwszego lockdownu w Polsce.

jazz - koncerty w Trójmieście


Nowy (dwunasty w dyskografii saksofonisty) album jest nostalgiczny, momentami melancholijny, kreowany nie tylko subtelnością gry saksofonisty, ale także delikatnym brzmieniem wibrafonu Dominika Bukowskiego i składną liryką puzonisty Erika Johannessena. Trudno nie wyzbyć się wrażenia, że pod barwnymi i melancholijnymi tematami kryją się li tylko nastrojowe brzmienie, ale także spora porcja mocnego, przemyślanego jazzu.  Kwintet Wojciecha Staroniewicza zaskakuje doskonałym wyczuciem i subtelnością nowoczesnego, akustycznego jazzu. Sprawdza się nie tylko ciekawymi pomysłami harmonicznymi, choć nie ściga się z ekwilibrystką nowoczesnego jazzu.

Wojciech Staroniewicz to ciekawy polski saksofonista i kompozytor, zaskakujący nowymi autorskimi projektami muzycznymi; artysta o szerokim spektrum stylistycznym, bogatej dyskografii i ciekawych projektach. Wojciech Staroniewicz chętnie zapraszany jest także do współpracy przez innych muzyków (od wieloletniej współpracy z norweską Loud Jazz Band po koncerty i nagrania z sekstetem Włodzimierza Nahornego). Jest także muzykiem ze sporym bagażem nagród: jako jedyny wśród polskich saksofonistów jazzowych został zakwalifikowany do półfinału Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Waszyngtonie (gdzie znalazł się w gronie 21 saksofonistów wybranych z całego świata), zdobył pierwszą nagrodę zespołową oraz indywidualną za najlepszą kompozycję na festiwalu Jazz Juniors, wraz z zespołem Set-Off  zdobył  Złoty klucz do kariery  na Pomorskiej Jesieni Jazzowej oraz nagrodę International Contest for Youth Orchestras in Hoeilaart. Współpracuje z plejadą polskiego jazzu: od Andrzeja Jagodzińskiego i Włodka Pawlika po nagrania i koncerty z Cezarym Konradem, Krzysztofem Herdzinem, Mirosławem Carlosem Kaczmarczykiem, Adamem Cegielskim ale także z takimi muzykami, jak  Nippy Noya, Helge Lien, Erik Johannessen, Brian Melvin.

Kwintet Wojciecha Staroniewicza tworzy wraz z norweskim puzonistą Erikem Johannessenem, związanym z formacją Jaga Jazzist zespołem, z którym zdobył (w 2010 roku) Norweską Grammy. Johannessen jest nowoczesnym puzonistą free jazzowym, ale lubi także improwizację melodyczną, komponuje i aranżuje muzykę dla małych i dużych zespołów. Wibrafonista Dominik Bukowski to jeden z najciekawszych muzyków młodego pokolenia (uznany za najlepszego wibrafonistę w ankiecie Jazz Top Jazz Forum). Gra i nagrywa z takimi muzykami jak Amir ElSaffar, Tim Hagans, Cikada Quartet, Nigel Kennedy, Soweto Kinch oraz Leszek Możdżer i Przemek Dyakowski. Basista Paweł Urowski jest laureatem wielu prestiżowych konkursów (obecnie basistą zespołu jest Konrad Żołnierek), a wrocławski perkusista Przemysław Jarosz współpracuje z zespołami Piotra Barona, Krystyny Stańko i Dominika Bukowskiego.
 
Partnerem wydarzenia jest ALLEGRO RECORDS Wojciech Staroniewicz.

Opinie

Sprawdź się

Gdańsk posiada wyjątkowe muzeum, w którym co roku organizowane są wydarzenia muzyczno-artystyczne, niespotykane w innych miastach Polski. Jakie to muzeum?