• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wilno w Gdańsku - kulturalna pocztówka z Litwy

Ewa Palińska
25 sierpnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
NICO (New Ideas Chamber Orchestra) - wykonuje progresywną muzykę klasyczną łącząc w swej grze instrumentalną wirtuozerię  oraz minimalistyczne efekty wizualne. Artyści zaprezentują się na Targu Węglowym w piątek 4 września o godz. 19.30, a pół godziny później wystąpią w ramach projektu Niclear String, w ramach którego dokonywała się będzie fuzja potężnego smyczkowego brzmienia, wielkiej scenicznej energii i fascynujących osobowości muzycznych. NICO (New Ideas Chamber Orchestra) - wykonuje progresywną muzykę klasyczną łącząc w swej grze instrumentalną wirtuozerię  oraz minimalistyczne efekty wizualne. Artyści zaprezentują się na Targu Węglowym w piątek 4 września o godz. 19.30, a pół godziny później wystąpią w ramach projektu Niclear String, w ramach którego dokonywała się będzie fuzja potężnego smyczkowego brzmienia, wielkiej scenicznej energii i fascynujących osobowości muzycznych.

Podczas festiwalu "Wilno w Gdańsku" mamy okazję doświadczyć tego, co najbardziej wartościowe w kulturze wileńskiej i litewskiej w ogóle, bez konieczności ruszania się z miejsca. To również znakomity przykład artystycznej, polsko-litewskiej kooperacji i to na wielu płaszczyznach, ponieważ we wspólnych projektach zaprezentują się artyści reprezentujący rozmaite dziedziny sztuki. Impreza potrwa od 3 do 6 września, udział w większości festiwalowych wydarzeń jest darmowy.



W programie "Wilno w Gdańsku" najbardziej interesuje mnie:

- Festiwal Wilno w Gdańsku to pokazywanie tego, co wartościowe w kulturze Wilna i Litwy - mówi Marcin MalinowskiWP ART Music, współorganizator festiwalu. - To wydarzenie jest synonimem dialogu międzykulturowego, najpełniej wyrażonego w ramach autorskiej formuły Free Culture, która zakłada kooperację artystów litewskich i polskich oraz ich wzajemną interakcję. Kładzie także nacisk na przygotowywanie przez nich pozycji autentycznych, świeżych, ale także autonomicznych wobec przyzwyczajeń wykonawców - zależy nam, by dostarczali treści otwartych i kreatywnych.
Podczas tegorocznej edycji "Wilna w Gdańsku" formuła Free Culture będzie realizowana w ramach czterech projektów: odbywających się na scenie przy Targu Węglowym zobacz na mapie Gdańska Interactions (piątek, 4 września, godz. 17.30), Nuclear Strings (tego samego dnia o godz. 20), Songs of Freedom (sobota, 5 września, godz. 20.30) oraz projekt adaptujący na gruncie muzyki elektronicznej możliwości brzmieniowe carillonu znajdującego się w wieży kościoła św. Katarzyny zobacz na mapie Gdańska. Podczas wydarzenia Carillon in Electro-Jazz, które odbędzie się w niedzielę, 6 września o godz. 17, zaprezentują się: gdańska carillonistka Monika Kaźmierczak, kompozytor, kontrabasista i specjalista od przetwarzania dźwięku Ignas Juzokas oraz Tomasz Ziętek - trębacz, chętnie w swojej twórczości sięgający po elektronikę.

Te same projekty zostaną zaprezentowane dwa tygodnie później w Wilnie na siostrzanej edycji imprezy - festiwalu Gdańsk w Wilnie (Gdansko kultūros dienų Vilniuje). Autorem wszystkich projektów realizowanych w ramach formuły Free Culture jest producent wykonawczy festiwalu - Przemysław Wojciechowski z WP ART Music.

Inspiracją dla powołania Songs of Freedom stały się pieśni wolnościowe - zarówno te traktujące o tęsknocie za wolnością, jak i te nawołujące do wyzwolenia. W projekt koordynowany przez wybitnego trębacza, pianistę, producenta muzycznego i kompozytora Tomasza Ziętka zaangażowała się grupa znakomitych muzyków: Petras Vyšniauskas, Klaus Kugel, Kamil Pater, Adam Żuchowski i Dominik Bukowski. Projekt zostanie zaprezentowany w sobotę 5 września o godz. 20.30 na Targu Węglowym.
Inspiracją dla powołania Songs of Freedom stały się pieśni wolnościowe - zarówno te traktujące o tęsknocie za wolnością, jak i te nawołujące do wyzwolenia. W projekt koordynowany przez wybitnego trębacza, pianistę, producenta muzycznego i kompozytora Tomasza Ziętka zaangażowała się grupa znakomitych muzyków: Petras Vyšniauskas, Klaus Kugel, Kamil Pater, Adam Żuchowski i Dominik Bukowski. Projekt zostanie zaprezentowany w sobotę 5 września o godz. 20.30 na Targu Węglowym.
Podczas festiwalu "Wilno w Gdańsku" będziemy mieli również okazję posłuchać znakomitych litewskich zespołów rockowych. W piątek 4 września o godz. 22 na scenie przy Targu Węglowym wystąpi wileński kwartet Garbanotas Bosistas, grający psychodelicznego rocka. Dzień później, w sobotę 5 września o godz. 17.30 zaprezentuje się młody, czteroosobowy, indie rockowy zespół Deeper Upper, dobrze rozpoznawalny w naszej części Europy.

"Wilno w Gdańsku" to jednak nie tylko muzyka

- Gorąco polecamy wystawę "Ogólnie rzecz biorąc, lubię odważną sztukę", realizowaną przez CSW Łaźnia 2, w ramach której zostaną zaprezentowane prace Linasa Jablonskisa, Evaldasa Jansasa, Jonasa Jurcikasa i Andriusa Kviliūnasa - zachęca Marcin Malinowski. - Artyści nie tworzą "artystycznej grupy", a ich prace zostaną zaprezentowane na wspólnej wystawie po raz pierwszy. I tak, w ramach ekspozycji, obok siebie pojawią się anarchista, apologeta oraz pustelnik bądź twórca utopijnych wizji. Wszystkich łączy tęsknota za sensem, paradoksalnie wyrażana przez absurd.
Obok wileńskiej muzyki i sztuk wizualnych, będziemy mieli okazję zaznajomić się z litewską literaturą. Warte uwagi jest z pewnością spotkanie literackie z Kristiną Sabaliauskaite - poprowadzi je gdański pisarz Paweł Huelle, a będzie dotyczyło powieści litewskiej autorki, zatytułowanej "Silva Rerum". Kristina Sabaliauskaitė jest doktorem historii sztuki, Litwinką o polskich korzeniach mieszkającą w Londynie. Spotkanie odbędzie się w sobotę 5 września o godz. 17 w Filii Gdańskiej WiMBP zobacz na mapie Gdańska.

Wilno i Litwa to nie tylko znakomita sztuka, ale i wspaniała kuchnia. Podczas jarmarku wileńskiego będzie można zaopatrzyć się w potrawy regionalne oraz rękodzieło. Wilno i Litwa to nie tylko znakomita sztuka, ale i wspaniała kuchnia. Podczas jarmarku wileńskiego będzie można zaopatrzyć się w potrawy regionalne oraz rękodzieło.
Było coś dla ducha, będzie i dla ciała - "Wilno w Gdańsku" to także tradycyjny Jarmark Wileński, na którym pojawi się kilkudziesięciu litewskich wystawców prezentujących regionalne produkty i rękodzieło.

Wydarzeń odbywających się w ramach festiwalu "Wilno w Gdańsku" jest znacznie więcej, dlatego warto zapoznać się ze szczegółowym programem. Wstęp na wydarzenia festiwalowe jest wolny. Wyjątek stanowi wystawa "Od figurek do marionetek. Historia Wileńskiego Teatru Łątek. Wilno 1936 - Gdańsk 1959" odbywająca się w Pałacu Opatów zobacz na mapie Gdańska, gdzie bilety kosztują 10 zł - normalny i 6 zł - ulgowy.

Wydarzenia

Wilno w Gdańsku (9 opinii)

(9 opinii)
folk / reggae / world, festiwal muzyczny, rock / punk, pop, wystawa

Miejsca

Zobacz także

Opinie (25) 4 zablokowane

  • Pozdrowienia z Wilna

    Słuchajcie,

    Jak nie znacie dobrze sytuacji Polaków na Litwie ani podejścia Litwinów do kultury polksiej, to zachowajcie pełne niepojętej agresji i zawiści opinie przy sobie. Festiwal ten cieszy się od pięciu lat popularnością w Wilnie. A słuchaczami konkcertów są zarówno Polacy, jak i LItwini.

    A ogólnie rzecz biorąc, to takie opinie, jak czytamy wyżej nie świadczą dobrze też o kulturze osobistej i obeznaniu ich autorów.

    Pozdrawiam z Wilna.

    • 5 4

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Od kiedy Muzeum Narodowe w Gdańsku funkcjonuje pod obecną nazwą?

 

Najczęściej czytane