• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wierzowce - wystawa Noemi Staniszewskiej (1 opinia)

Wystawa Wierzowce prezentuje obrazy, które przedstawiają fasady wieżowców - niekiedy są to faktycznie istniejące budynki, innym razem to budowle fantastyczne, przedstawione tak, aby podkreślić to, co zdaje się esencją wieżowca - jego wysokość i przeszklenia. Wśród pokazanych na wystawie prac znajdą się m.in. obrazy przedstawiające gdańskie biurowce z kompleksów Olivia Business Centre i Alchemia.

Architektura drapaczy chmur staje się pretekstem do rozważań na temat roli pracy w życiu człowieka. Choć nieraz towarzyszy jej trud i konieczność podporządkowania się, z drugiej strony, poza podstawową funkcją zapewnienia utrzymania, otwiera ona możliwości, pozwala na samorealizację i wyznacza rytm życia codziennego. Ta niejednoznaczność pozwala na wprowadzenie rozważań o pracy w pole sztuki. Interesujące jest to, co w narzuconych strukturach ogranicza, a równocześnie to, co w nich pociąga. Wieżowce na obrazach potraktowane są jako architektoniczny znak tego, jak współcześnie postrzegamy czas, stają się symbolem wiary w niekończący się wzrost, postęp i potrzebę ciągłego rozwoju, która nie pozostawia jednak miejsca na chwilę wytchnienia. Stąd też nazywane są wierzowcami, aby podkreślić związek tego słowa, nie z wieżą, lecz z wiarą (w te obecne w naszym życiu codziennym przekonania).

Wystawa jest związana z postępowaniem o nadanie stopnia doktora prowadzonym na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a jej zakończeniu towarzyszyć będzie obrona pracy doktorskiej.

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Gdańska

Patroni medialni: Gdansk.pl, Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk

Organizatorzy: ProjectART Gallery, Globalworth

Noemi Staniszewska, ur. w 1991 r. w Gdańsku. Doktorantka Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich
na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Absolwentka Wydziału Malarstwa gdańskiej ASP gdzie w 2014 roku obroniła z wyróżnieniem pracę magisterską pod kierunkiem prof. Jerzego Ostrogórskiego. W roku 2013 studiowała na Royal Academy of Art w Hadze. Od 2020 roku stypendystka stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Laureatka Grand Prix na międzynarodowym konkursie 9th Arte Laguna Prize w Wenecji oraz drugiej nagrody w konkursie Ale Sztuka! Młode Malarstwo Polskie w Krakowie. Finalistka konkursów: III Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Leona Wyczółkowskiego, Bydgoszcz 2018, Nowy Obraz/Nowe Spojrzenie Poznań 2017, Premio Lynx Triest 2016, Premio Combat Prize Livorno 2015, Promocje Legnica 2015, Artystyczna Podróż Hestii Warszawa 2014. W roku 2016 jeden z jej obrazów został zakupiony do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • do której jest wystawa?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Co będzie można zobaczyć w NOMUS?