• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wieniawski - prolog - Maxim Vengerov (7 opinii)

Sala Koncertowa na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert symfoniczny
Wieniawski - prolog

Wystąpią:
Orkiestra Symfoniczna PFB
Maxim Vengerov - dyrygent
Alena Baeva - skrzypce
Agata Szymczewska - skrzypce

W programie:
LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770-1827) Uwertura Leonora III op. 72 b (1797)
JEAN SIBELIUS (1865-1957) Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 (1903-1904)
KAROL SZYMANOWSKI (1882-1937) I Koncert skrzypcowy op. 35 (1916)

-----

MAXIM VENGEROV
Wirtuoz skrzypiec i altówki, dyrygent i pedagog. Jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów-muzyków. Przemierza estrady świata wzdłuż i wszerz. Jest ciągle w drodze. Także w stałym poszukiwaniu doskonałości wyrazu muzycznego. Tego oczekuje również od swoich uczniów. Muzyka pochłania go bez reszty. Potrafi swą pasją zauroczyć nawet głuchych.
Urodził się 20 sierpnia 1974 roku w Nowosybirsku. Matka była śpiewaczką, ojciec - I oboistą w miejscowej filharmonii. Gdy miał 5 lat zaczął się uczyć gry na skrzypcach u Galiny Tourchaninowej, a dwa lata później - u Zakhara Brona. Jako 10-latek (w 1984 r.) Wyjechał po raz pierwszy za granicę - do Polski; zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie (po latach powie: "Wydawało mi się, iż Polska leży na krańcu świata. Takich podróży się nie zapomina, nic więc dziwnego, że zawsze z serdecznością myślę o Polsce...).

W 1990 r. potwierdził swój nadzwyczajny talent zwycięstwem na Międzynarodowym Konkursie im. Carla Flescha w Londynie. W tym czasie studiował już u Z. Brona w Londynie i Lubece. Rozpoczął też publiczne występy - solowe i z orkiestrami - w czołowych europejskich domach muzyki, wzbudzając zainteresowanie znanych wytwórni płytowych (do tej pory zarejestrował blisko 100 utworów, bądź cykli) oraz czasopism muzycznych. Przyniosło mu to liczne nagrody za nagrania i tytuły "artysty roku", m. in. miesięcznika "Grammophone", nominacje i słynny laur Grammy, nagrodę Edisona - za najlepsze nagranie II Koncertu Szostakowicza oraz bardzo cenioną, doroczną premię "Echo Klassik - 2003" Telewizji Niemieckiej - za recital złożony m. in. z utworów J. S. Bacha.

Podczas kursów mistrzowskich liczne stacje tv utrwalają jego spotkania z młodymi skrzypkami. Pokazany w 1999 roku, na festiwalu w Cannes, program stacji TV Channel-4 pt. "Playing by Heart", obiegł małe ekrany obu półkul. Duży wpływ na rozwój artystyczny i pogłębienie doskonałości Maxima Vengerova miały jego kontakty m. in. z Mścisławem Rostropowiczem, Danielem Barenboimem, Vagiem Papianem oraz debiuty z najsłynniejszymi orkiestrami świata, takimi jak: Concertgebouw w Amsterdamie, BBC Philharmonic i Chicago Symphony.

Maxim Vengerov odbył 2-letnie studia nad skrzypcami barokowymi i repertuarem tej epoki. Artysta nie ogranicza się tylko do skrzypiec. Jego uwagę przyciągnęła również altówka, potem jeszcze sztuka improwizacji jazzowej, taniec i wreszcie dyrygentura. Od najwcześniejszych lat gra na instrumentach Stradivariusa, obecnie na "Ex-Kreutzer Stradivari" z 1727 r. Od 2005 r. jest profesorem Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie. W 1997 roku został honorowym ambasadorem UNICEF-u. Angażuje się odtąd w spotkania i występy dla dzieci, m. in. w Ugandzie, Tajlandii i Kosowie.

Ostatnio odnowił i zacieśnił więzi także z Polską. Koncertuje z orkiestrami Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia i Filharmonii Bałtyckiej. W październiku 2006 roku, na zakończenie XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, wystąpił w Poznaniu z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Andrzeja Boreyki, a w czerwcu 2009 roku przyjął stanowisko przewodniczącego jury 14. edycji tego konkursu, która odbędzie się w październiku 2011 roku.

ALENA BAEVA
Urodziła się w Kirgizji. Gry na skrzypcach zaczęła uczyć się w wieku 5 lat w Ałma Ata (Kazachstan). W 1995 roku przeniosła się wraz z rodziną do Moskwy i rozpoczęła naukę w Centralnej Specjalnej Szkole Muzycznej przy Państwowym Konserwatorium im. Czajkowskiego w klasie profesora Edwarda Gracza. W 2002 roku została studentką Konserwatorium Moskiewskiego. Od 2003 roku jest pod specjalna kuratelą artystyczną Shlomo Mintza.

W latach 1993-95 wygrała kilka krajowych konkursów w Rosji. Mając 12 lat wygrała
VII Międzynarodowy Konkurs w Kloster-Schontal (Niemcy) otrzymując jednocześnie nagrodę za najlepsze wykonanie utworu wirtuozowskiego. W 2000 roku otrzymała I nagrodę za najlepsze wykonanie utworów Bacha i Bartoka na II Międzynarodowym Konkursie im.Tadeusza Wrońskiego w Warszawie. W 2001 roku wygrała XII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im.Henryka Wieniawskiego w Poznaniu otrzymując złoty medal i 9 nagród specjalnych miedzy innymi za najlepsze wykonanie utworu współczesnego.

Alena Baeva prowadzi ożywioną działalność koncertową. Występowała na festiwalach
"Gwiazdy Kremla" w Rosji, "Academy In Tours" i "Violin in the Louvre" we Francji, "Academia Monti-Azzuri" i "Omaggio a Roma" we Włoszech, na festiwalach w Słowenii, Niemczech, Grecji, Cyprze, Szwajcarii. Koncertuje z najlepszymi orkiestrami w Rosji, w Europie, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Izraelu, Brazylii, w słynnych salach koncertowych m.in. w Audytorium du Louvre, Verdi Hall w Mediolanie, Carnegie Hall, Salle Gaveau. Dokonała nagrań dla radia niemieckiego, włoskiego, francuskiego, rosyjskiego, polskiego, izraelskiego. Nagrywała w USA i Hong-Kongu.

Jest solistką Filharmonii Moskiewskiej. Wspierana jest przez Fundację
im. Roztropowicza. Gra na skrzypcach F.Ruggieri z 1697r. z Rosyjskiej Państwowej Kolekcji Unikalnych Instrumentów Muzycznych. W 2004 roku artystka wygrała otrzymując Grand-Prix II Międzynarodowy Konkurs im. Paganiniego w Moskwie. Jej wyjątkowy artyzm i talent został uhonorowany przyznaniem nagrody specjalnej. Artystka otrzymała z Rosyjskiej Państwowej Kolekcji w roczne użytkowanie skrzypce Stradivari 1723, należące w przeszłości do Henryka Wieniawskiego. Artystka wspierana jest przez moskiewską fundację "Art of the Violin Foundation".

Regularnie koncertuje występując jako solistka ze znakomitymi orkiestrami , ostatnio z Academy St.Martin in the Fields, Rosyjską Państwową Orkiestrą Symfoniczną, Moscow Symphony, Sinfonią Varsovia. Współpracowała z takimi sławami dyrygenckimi jak Sir Neville Marriner, Paavo Berglund, Jerzy Maksymiuk, Mark Gorenshtein, Vladimir Ziva, Gilbert Varga, Konstantin Orbelyan; z pianistami Itmar Golanem, Walterem Delahuntem; skrzypkami Shlomo Mintzem, Julianem Rachlinem, Dmitrim Sitkovetskim. Debiutowała w Paryżu z orkiestra pod dyrekcją Kurta Masura. Jej występy rejestrowały rozgłośnie radiowe w Niemczech, we Włoszech, Portugalii, Francji, USA, Rosji, Belgii i Hong-Kongu.

Dorobek nagraniowy artystki to m.in. płyta z koncertem Szostakowicza i Brucha nagrana z Rosyjską Orkiestrą Narodową pod dyrekcją Paavo Berglunda w 2006 roku i płyta z koncertami Szymanowskiego nagrana z Filharmonią im.Elsnera w Opolu pod dyrekcją Bogusława Dawidowa (dla firmy Dux, 2007).

AGATA SZYMCZEWSKA
Urodziła się w 1985 roku w Gdańsku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat w ZPSM w Koszalinie. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły. Od roku 2004 studiuje w Hochschule für Musik und Theater w Hannoverze w klasie prof. Krzysztofa Węgrzyna. W październiku 2006 roku została laureatką I nagrody i Złotego Medalu oraz Nagrody Publiczności TVP Kultura XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Jest też zwyciężczynią Lotos Gdańsk Classic Prize (2005) oraz laureatką Międzynarodowego Konkursu Concerto Competition w Calgary, Kanada (2003) oraz Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. A. Yampolskiego w Moskwie, Rosja (2006).

Koncertowała w wielu krajach Europy, m.in. w Théatre des Champs-Élysées w Paryżu, Victoria Hall w Genewie, Concertgebouw w Amsterdamie, Berwaldhallen w Sztokholmie, Teatrze Bolshoi w Moskwie a także w Chinach, Japonii, Kanadzie oraz Izraelu.

Wystąpiła m.in. z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Lahti Symphony Orchestra, Vilnius State Symphony Orchestra, NOSPR-em, Sinfonią Iuventus, Orkiestrą Kameralną PR "Amadeus" oraz w wielu filharmoniach w całej Polsce pod batutą m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Andreya Boreyko, Antoniego Wita, Jerzego Maksymiuka, Sauliusa Sondeckis, Moshe Atzmona, Jaceka Kasprzyka, Jana Krenza.

W 2005 roku na zaproszenie Maestro Seiji Ozawy objęła stanowisko koncertmistrza orkiestry pod jego kierownictwem podczas tournée po Japonii i Chinach. Od wielu lat uczestniczy w zainicjowanej przez Maestro Ozawę prestiżowej Summer Music Academy w Szwajcarii, gdzie pracuje pod okiem wybitnych artystów jak np. Pamela Frank, Nobuko Imai, Sadao Harada czy Robert Mann.

Otrzymała stypendia od Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Prezesa Rady Ministrów, fundacji Yehudi Menuhin Live Music Now, Gerd-Bucerius Stipendium der Deutsche Stiftung Musikleben, Gundlach Musikpreis w Hannoverze oraz Ministerstwa Kultury w ramach programu "Młoda Polska". W 2006 roku została uhonorowana nagrodami: "Paszport Polityki", Nagrodą TVP Kultura w kategorii Muzyka Poważna, oraz "Fryderyk" w kategorii Najlepszy Album Solowy Roku.

W lutym 2009 roku wystąpiła razem z Krystianem Zimermanem i innymi artystami wykonując kwintety fortepianowe Grażyny Bacewicz w rocznicę stulecia urodzin kompozytorki. Tournée zwieńczyło nagranie płyty CD dla wytwórni Deutsche Grammophon.

Obecnie gra na skrzypcach Antonio Stradivariusa (Cremona, ca. 1680) z Niemieckiej Kolekcji Instrumentów użyczonych przez Deutsche Stiftung Musikleben. Agata Szymczewska jest reprezentowana przez Impresariat Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

Przeczytaj także

Opinie (7)

  • dlaczego tak drogo? (5)

    dlaczego takie drogie bilety?Dlatego ze dwie solistki to my melomani mamy placic podwojnie?
    A kiedy zagra Vengerov?Czyzby juz nigdy?

    • 0 0

    • kto ustala te i inne ceny za koncerty i inne imprezki w sali kongresowo-filharmonicznej na Olowiance-GDANSK?

      czy juz nie ma zadnej kontroli nad klanem filharmonii gdanskiej?
      Oj.chyba przydalaby sie tam conajmniej kontrola NIK-u.

      • 0 0

    • oczywiscie zagra na skrzypcach! (3)

      Czy w koncu nam zagra?Watpie!
      A jak zadyryguje?Bedzie rewelacja sezonu?

      • 0 0

      • (2)

        Czy zagrał?

        • 0 0

        • ZAGRALI (1)

          to bylo trio/Rachmaninov

          • 1 0

          • a kiedy bedzie solo,najlepiej z towarzyszeniem orkiestry?

            niekoniecznie z gdanska filharmonia.
            Moze na inauguracji konkursu Henryka Wieniawskego?
            Prosimy Paganiniego albo inny rownie znaczacy koncert.
            Wykonanie w tercecie Wokalizy Rachmaninova niestety,ale nam nie wystarcza.

            • 0 0

  • Zagrał :-)

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Fragment wiersza którego z polskich poetów znajduje się na Pomniku Poległych Stoczniowców?