stat
Impreza już się odbyła

Wielkopolanie ku Niepodległej - w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 r.

Przez dwa tygodnie, od 9 do 20 kwietnia 2019 r., przed Muzeum Poczty Polskiej będzie można zobaczyć instalację "Wielkopolanie ku Niepodległej - w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 r.". Iluminowana wystawa, upamiętniająca setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., popularyzuje wiedzę o zwycięskim powstaniu wielkopolskim. W dniu otwarcia będzie można zobaczyć wielkopolskich ułanów, uczestniczyć w debacie oraz wysłuchać koncertu.

10 lutego - 31 grudnia 2020, godz. 10:00 - 16:00

bilety 12 zł
ulgowy 8 zł

30 listopada 2019 - 12 kwietnia 2020

bilety 10 zł
ulgowy 5 zł
Instalacja została przygotowana przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu we współpracy z ponad 20 wielkopolskimi instytucjami muzealnymi, naukowymi, bibliotecznymi oraz organizacjami społecznymi, zajmującymi się pamięcią o powstaniu wielkopolskim. Stworzono ją z myślą o mieszkańcach największych polskich miast. Przez dwa tygodnie instalacja będzie gościć w Gdańsku.

- Wystawę przy Muzeum Poczty Polskiej Poczty Polskiej w Gdańsku pokazujemy w hołdzie Wielkopolanom, którzy w XX-leciu międzywojennym, po zwycięskim powstaniu, przybyli na Pomorze - głównie do Gdańska i Gdyni. Warto przypomnieć, że kilku Wielkopolan, między innymi Maksymilian Cygalski oraz Władysław Koprowiak, pracowało w Polskim Urzędzie Pocztowo-Telegraficznym w Gdańsku w 1939 r., a 1/3 mieszkańców ówczesnej Gdyni pochodziła właśnie z tego obszaru. To dość ciekawy, mało znany fenomen. Wystawę warto zwiedzić wieczorami, gdy instalacja będzie podświetlana halogenami - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Instalacja odpowiada o powstaniu wielkopolskim - jego bohaterach i uczestnikach - w sześciu odsłonach: historię XIX-wiecznej drogi Wielkopolan do niepodległości i pracy organicznej, dzieje powstania wielkopolskiego, udział wojsk wielkopolskich w walkach o granice Rzeczypospolitej oraz kultywowanie pamięci o zwycięskim zrywie.

W dniu wernisażu wystawy, 9 kwietnia 2019 r. w godz. 12:00-16:00 przed Muzeum Poczty Polskiej będzie można zobaczyć ułanów z 15. Pułku Ułanów Poznańskich reprezentowanych przez Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania. Po otwarciu wystawy o godz. 15:00, odbędą się dwa wydarzenia w Dworze Artusa w Gdańsku. O 16:00 miłośnicy historii będą mogli wziąć udział w panelu dyskusyjnym z udziałem dr. Michała Krzyżaniaka, dr. Jana Daniluka oraz Łukasza Grzędzickiego. O 17:30 rozpocznie się widowisko muzyczne "Kartka z powstania" w wykonaniu zespołu pod kierownictwem Jaśminy Pawłowskiej, skrzypaczki - solistki Royal Academy of London. Artyści wykonają utwory kojarzone z powstaniem, np. "Pieśń Rycerską Wielkopolan 1918", czy "Marsyliankę Wielkopolską"), połączonych elementami oryginalnej poezji z okresu wielkopolskiego zrywu.

PROGRAM:

Spotkanie z Ułanami Poznańskimi - wtorek, 9 kwietnia, godz. 12:00 - 16:00, pl. Obrońców Poczty Polskiej: Wydarzenie z elementami rekonstrukcji, w którym udział wezmą członkowie Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich. W bezpośrednim sąsiedztwie wystawy powstanie stanowisko Ułanów, na którym zaprezentują oni uzbrojenie i umundurowanie z okresu wielkopolskiego zrywu. Obserwować będziemy pokaz władania lancą oraz szablą wykonywany przez doświadczonych ułanów. W dniu, w którym odbywać będzie się wydarzenie, każdy odwiedzający wystawę będzie miał okazję spotkać ułanów umundurowanych i uzbrojonych zgodnie z regulaminami obowiązującymi w czasie powstania.

Wernisaż wystawy "Wielkopolanie ku Niepodległej - w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku" - wtorek, 9 kwietnia, godz. 15, pl. Obrońców Poczty Polskiej

Panel dyskusyjny - wtorek, 9 kwietnia, godz. 16, Sień Gdańska Dworu Artusa, Długi Targ 43-44

W debacie poświęconej powstaniu wielkopolskiemu udział wezmą:

dr Michał Krzyżaniak, dyrektor Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. generała broni Józefa Dowbora-Muśnickiego w Lusowie, historyk wojskowości i historii Polski XX wieku. Autor m.in publikacji "Obraz bitwy o Poznań w 1945 r. w świetle materiałów i dokumentów niemieckich".

dr Jan Daniluk, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, badacz i popularyzator historii Gdańska XX wieku

Łukasz Grzędzicki, wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, popularyzator historii Pomorza, ze szczególnym uwzględnieniem historii Kaszub.

Koncert "Kartka z powstania" wtorek, 9 kwietnia, godz. 17.30, Wielka Hala Dworu Artusa, Długi Targ 43-44

"Kartka z powstania" to wydarzenie muzyczne, w którym historia powstania wielkopolskiego 1918-1919 roku zostanie zilustrowana wyjątkowymi aranżacjami pieśni patriotycznych bezpośrednio związanych z wielkopolską ("Pieśń Rycerska Wielkopolan 1918", "Wśród nocnej ciszy pod Lwowem" czy najbardziej znana "Marsylianka Wielkopolska") oraz tych znanych w całej Polsce. Poszczególne utwory nie będą osobnymi wykonanymi, ale zostaną połączone elementami oryginalnej poezji z okresu wielkopolskiego zrywu. Wystąpi Jaśmina Pawłowska skrzypaczki - solistka Royal Academy of London wraz z zespołem.

Dodatkowe informacje (mat. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości):

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Dzień wcześniej do Poznania przyjechał Ignacy Jan Paderewski. Jego powitanie przez poznaniaków zamieniło się w wielką, patriotyczną manifestację. Walki rozpoczęły się następnego dnia. Powstańcze oddziały formowały się w całej Wielkopolsce, opanowując miejscowości i obszary na czterech frontach: północnym, południowym, zachodnim i południowo-zachodnim. Na czele zrywu stanął najpierw kpt. Stanisław Taczak, zaś 15 stycznia dowództwo nad walczącą Wielkopolską przejął gen. Józef Dowbor- Muśnicki.

16 lutego rozejm w Trewirze zawiesił działania zbrojne w Wielkopolsce. Jednak strona niemiecka nie pogodziła się z jego warunkami i walki trwały aż do podpisania traktatu wersalskiego 28 czerwca 1919 r.

Powstanie Wielkopolskie było jedynym tak dużym, zwycięskim i skutecznym zrywem w historii Polski. Do jego sukcesu przyczyniła się postawa Wielkopolan - powstanie było zrywem obywatelskim - przyłączyły się do niego wszystkie warstwy społeczne. Wielkopolanie nie poprzestali na działaniach na terenie swojego regionu. Uczestniczyli aktywnie w powstaniach śląskich, obronie Lwowa, wojnie polsko-bolszewickiej. Odbudowującej się Polsce dostarczyli dobrze wyszkolonego i wyekwipowanego żołnierza. Po 123 latach zaboru, po kilkudziesięcioletniej presji germanizacyjnej, Wielkopolska wniosła bardzo ważny wkład w odzyskanie niepodległości i stała się silnym regionem odrodzonej Polski.

Władysław Koprowiak i Maksymilian Cygalski zostali rozstrzelani przez Niemców 5 października 1939 r. na gdańskiej Zaspie.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Jak brzmi nazwisko XVI-wiecznego tajnego agenta protestanckiego królującego w Dworze Artusa razem z Pamienką z Okienka?