• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wielka Msza h-moll Jana Sebastiana Bacha

Kilka zaledwie jest w muzyce wyjątkowych dzieł, które historia ochrzciła mianem "wielkich". Pierwszym, z którym to określenie łączy się niemal frazeologicznie, jest Msza h-moll (BWV 232) Jana Sebastiana Bacha. "Szczyt barokowej konfesji" "wielka świątynia górująca nad muzyką religijną", "kosmos muzycznych emocji" - podobnych określeń, które dowodzą niezwykłości tego utworu można znaleźć wiele. Już 17 czerwca zapraszamy do Archikatedry Oliwskiej, gdzie z okazji jubileuszu 45-lecia Polskiego Chóru Kameralnego owo doniosłe Bachowskie arcydzieło zabrzmi pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego w absolutnie mistrzowskim wykonaniu!

Johann Sebastian Bach (1685-1750) był genialnym kompozytorem, kantorem, skrzypkiem i organistą epoki baroku, autorem ponad tysiąca utworów, twórcą uważanym za jednego z najwybitniejszych w historii muzyki. Jego kompozycje wpłynęły na następne pokolenia kompozytorów oraz inspirowały i inspirują muzyków do dziś. Msza h-moll uważana jest przez krytyków za najdoskonalsze dzieło muzyki religijnej, stanowi monumentalną syntezę doskonałego bachowskiego stylu. Trudno sobie wyobrazić bardziej kunsztowne i godne podsumowanie 45 lat istnienia jednego z najlepszych chórów w Europie - tym bardziej, że Bach dedykował Mszę królowi polskiemu Augustowi III Sasowi, starając się o godność nadwornego kompozytora.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wielką Mszę h-moll na jednej scenie z Polskim Chórem Kameralnym wykona czworo utytułowanych solistów, na co dzień koncertujących na najważniejszych scenach Europy i Stanów Zjednoczonych, pośród których znalazła się między innymi Olga Kulchynska, pochodząca z Ukrainy sopranistka o wyjątkowej barwie głosu, laureatka najbardziej prestiżowego konkursu wokalnego im. Francesco Viñasa w Barcelonie. Muzyka Jana Sebastiana zabrzmi w Gdańsku w wykonaniu z towarzyszeniem {oh!} Orkiestry, zespołu instrumentów dawnych, postrzeganego obecnie jako wiodący na polskiej scenie muzyki dawnej i otrzymujący ponawiające się zaproszenia międzynarodowych festiwali oraz europejskich prestiżowych sal koncertowych. Polski Chór Kameralny, dla wielu pozostający symbolem wzorca śpiewu chóralnego, podczas trwania roku jubileuszowego ponownie potwierdzi słowa wybitnego kompozytora Andrzeja Koszewskiego i udowodni, że jest niezrównaną "orkiestrą ludzkich głosów" , która przyciąga kolejne rzesze wielbicieli trudnej sztuki śpiewu a cappella. Dyrygować będzie Jan Łukaszewski, niekwestionowany autor sukcesów artystycznych Chóru, który w tym roku obchodzi 40-lecie pracy z zespołem.

PROGRAM
Jan Sebastian Bach: Wielka Msza h-moll BWV 232

WYKONAWCY
Olga Kulchynska SOPRAN
Iestyn Davies KONTRATENOR
Fabio Trümpy TENOR
Mariusz Godlewski BAS
Polski Chór Kameralny
{oh!} Orkiestra
Martyna Pastuszka SKRZYPCE
Jan Łukaszewski DYRYGENT

Opinie

Sprawdź się

Jeden najsłynniejszych sopockich rzeźbiarzy współczesnych (również długoletni wykładowca akademicki) to: