• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wielcy malarze. Z Paryża do Gdańska

Małgorzata Kaliszewska
27 października 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Portret syna Adama Mickiewicza- Władysława. Jedno z dział Stanisława Wyspiańskiego, które trafiło do Gdańska. Portret syna Adama Mickiewicza- Władysława. Jedno z dział Stanisława Wyspiańskiego, które trafiło do Gdańska.

Malczewski, Wyspiański, Chełmiński- to tylko niektórzy malarze których obrazy właśnie przyjechały do Gdańska. W kwietniu wielką wystawę dzieł pokaże Muzeum Narodowe w Gdańsku. Tymczasem 92 obrazy w gdańskich pracowniach przejdą renowację i konserwację. To jeden z bardziej spektakularnych elementów umowy o współpracy, jaką Gdańskie Muzeum Narodowe zawarło z Biblioteką Polską w Paryżu.


Wojciech Bonisławski,  w Paryżu  podpisał umowę o wiloletniej współpracy z Towarzystwem Historyczno-Literackim/ Biblioteką Polską w Paryżu Wojciech Bonisławski,  w Paryżu  podpisał umowę o wiloletniej współpracy z Towarzystwem Historyczno-Literackim/ Biblioteką Polską w Paryżu

- Przywiezienie dzieł z Paryża było tajemnicą, ich wartość artystyczna oraz rynkowa wymagała zachowania wszelkich środków bezpieczeństwa - tłumaczył dziś Wojciech Bonisławski, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku. Teraz przejmą je konserwatorzy którzy mają pół roku by doprowadzić je do stanu pozwalającego na eksponowanie.

Przetransportowane właśnie do Gdańska obrazy, zaprezentowane zostaną w ramach wystawy "Odsłona Druga. Artyści Polscy w Paryżu".

Wśród malarzy, których dzieła będzie można obejrzeć w Oddziale Zielona Brama w Gdańsku są: Olga Boznańska (8 obrazów w tym 3 autoportrety), Stanisław Wyspiański (m.in. "Portret Władysława Mickiewicza"- syna Adama Mickiewicza), Jan Chełmiński, Leopold Gottlieb, Tadeusz Makowski oraz Jacek Malczewski, Wanda Popławska i Jan Zawadowski.

- Cykl wystawienniczy został zaplanowany na kilka lat. Obrazy XIX i XX wiecznych malarzy przywieźliśmy w miejsce obrazów i rzeźb Bolesława Biegasa , który gościł w Gdańsku od 19 lutego do 13 kwietnia 2009 roku - wyjaśnia Małgorzata Posadzka, szef promocji Muzeum Narodowego w Gdańsku.

 Pierre Zalewski uznał, że Gdańsk godnie zaopiekuje się dziełami wielkich Polaków.  Pierre Zalewski uznał, że Gdańsk godnie zaopiekuje się dziełami wielkich Polaków.
- Partnerzy z Francji uznali, że skoro tak dobrze poszła nam konserwacja i promocja dzieł Biegasa, mogą podpisać z Gdańskiem wieloletnią umowę. Następne będą grafiki które przyjadą do nas podczas wakacji.

Współpraca Muzeum Narodowego z Biblioteką Polską w Paryżu jest dla obu stron niezwykle cenna. Została pomyślana jako kilkuletnie wspólne działanie na rzecz upowszechniania i zachowania w jak najlepszym stanie dzieł polskich artystów, które znajdują się w zbiorach Biblioteki.

W sumie na wystawie będzie można obejrzeć około 92 dzieł. Wystawa zostanie otwarta 22 kwietnia 2010 roku i będzie jednym z wydarzeń odbywających się w ramach obchodów 400-lecia istnienia w Gdańsku Konsulatu Francuskiego.

Konsulat ten powstał w 1610 roku, został powołany przez ówczesnego króla francuskiego - Henryka IV. Pierwszym konsulem francuskim w Gdańsku został kapitan Jan De La Blanque, a odpis nadania mu tej funkcji zachował się w Archiwum Państwowym w Gdańsku.

Miejsca

Opinie (4)

  • wreszcie jakaś wystawa zostanie zorganizowana w Gdańsku !

    • 9 2

  • Pan Wyspiański

    Obiecał namalować portret p.Adamowicza i sprzedać na aukcji.

    • 4 2

  • a moze

    moze muzeum w Gdańdku powinno wyspecjalizaować się w konserwacji obrazów i zarabiac na tym kase. w końcu nie byłoby problemu za co wystawy robić.

    • 1 1

  • jakim prawem jako po dyrektora

    czy mial prawo podpisywac dokument jak nie jest dyrektorem z konkursu

    • 0 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Który z ważnych polityków epoki PRL wstrzymał w latach 50. odbudowę Teatru Wybrzeże w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane