• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
Aktualna edycja:
Noc Muzeów 2024

Widoki Gdańska na szklanych negatywach ze zbiorów Stadtmuseum w Gdańsku (1 opinia)

Wydarzenie w ramach

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów zapraszamy na spotkanie promocyjne wokół albumu Widoki Gdańska na szklanych negatywach ze zbiorów Stadtmuseum w Gdańsku. Wezmą w nim udział: autorka koncepcji książki Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka oraz uczestniczący w procesie badań nad digitalizowanymi obiektami: fotograf specjalista ds. digitalizacji muzeum Grzegorz Nosorowski oraz historyczka sztuki, adiunktka muzealna Sylwia Parais. Podczas spotkania opowiemy o pochodzeniu zbioru, jego przydatności do badań nad stratami wojennymi, specyfice digitalizacji szklanych negatywów oraz prezentowanych w książce fotografiach ukazujących miejskie pejzaże, budynki użyteczności publicznej, kościoły oraz mieszkańców.

maj 11-12

sobota - niedziela, godz. 18:00, 19:00, 20:00,

bilety 20 zł
Książka zawiera ponad 200 fotografii wybranych spośród 1700 zdigitalizowanych w latach 20152017 szklanych negatywów ze zbioru ikonograficznych materiałów pomocniczych przedwojennej instytucji muzealnej Muzeum Miejskiego (Stadtmuseum) w Gdańsku. Fotografie datowane są na lata 18601942, większość z nich pochodzi z lat 20. XX w. Chociaż szklane negatywy są dość licznie reprezentowane w kolekcjach muzealnych i bibliotecznych, to świadomość ich wartości dopiero rośnie. Sprzyjają temu programy digitalizacyjne i badawcze, prowadzone przez Muzeum Narodowe w Gdańsku. Dzięki nim stopniowo odkrywamy bogactwo i potencjał tych fotograficznych nośników, m.in. ich autorstwo i funkcję. Wiele spośród prezentowanych w książce fotografii pochodzi z rodzinnej firmy Gottheil & Sohn, jednego z najprężniejszych gdańskich zakładów fotograficznych przełomu XIX i XX wieku. Kilka najstarszych można przypisać jednemu z pionierów sztuki fotograficznej Richardowi Adalbertowi Ballerstädtowi. Sporo fotografii o charakterze konserwatorskim z lat 19301942 tworzyli pracownicy i pracowniczki muzeum, głównie konserwatorzy.

Wybór tematyki publikacji został podyktowany chęcią przypomnienia obrazów miasta sprzed niemal 160 lat: jego pejzażu architektonicznego, budynków reprezentacyjnych i miejsc spotkań, w tym świątyń, specyfiką malowniczego położenia wzdłuż ciągów wodnych. Książkę otwiera tekst Małgorzaty Taraszkiewicz-Zwolickiej, w którym autorka opisuje historię zbioru negatywów, znajdują się tu także pogrupowane w czterech tematycznych rozdziałach fotografie Gdańska: miejskie pejzaże, budynki użyteczności publicznej, kościoły i mieszkańcy. O szatę graficzną albumu zadbało nagradzane w konkursach projektowych re:design studio (Eurydyka Kata i Rafał Szczawiński) z Gdyni. Książka jest dwujęzyczna (polsko-angielska), dla zainteresowanych jest również dostępna ze streszczeniem tekstu w języku niemieckim.

Autorzy tekstu: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka, red. Daria Majewska
ISBN: ISBN 978-83-66433-21-2
Format: 280×220 mm
Liczba stron: 240
Oprawa: twarda
Język: polski, angielski
Rok wydania: 2021

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska | Project co-financed with funds from the City of Gdańsk

Więcej na temat tegorocznej Nocy Muzeów: tutaj

Opinie (1)

  • Gdyby Pani nie tłumaczyła każdego zdięcia co na nim jest i gdzie zostało zrobione przez 45 min. sluchaczom którzy znaja Gdańsk może bylo by i ciekawie. Album kupiłam, ale ciekawa jestem czym kierowała się autorka umieszczając na trzech stronach to samo zdięcie. Mając do dyspozycji tyle zdięć uzewnetrznił sie brak profesjonalizmu w tematyce wydawniczej. Para poszła w gwizdek

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jak pierwotnie nazywało się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska?