• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wesołych Świąt - oprowadzanie kuratorskie

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Wesołych Świąt".

mar 23

sobota, godz. 8:15

Gdańsk Główny, wyjazd autokarowo-spacerowy
bilety 195-245 zł
Dawno, dawno temu, przed czterdziestu, pięćdziesięciu laty, a może nawet jeszcze dawniej, gdy nie było mejli, sms-ów, fejsbuka i innych "mesendżerów", ludzie posyłali sobie życzenia na tekturowych prostokątach zwanych pocztówkami. Trzeba było taką pocztówkę zapisać - najczęściej ręcznie, z rzadka na maszynie do pisania, nakleić znaczek pocztowy, pójść na pocztę i wrzucić do skrzynki na listy, a potem mieć nadzieję, że nasza karta nie zagubi się gdzieś po drodze, wśród milionów innych kart. Szczególne natężenie pocztówkowy ruch osiągał przed Bożym Narodzeniem. Wówczas przez Polskę przewalała się istna lawina świątecznych pocztówek. Były one bardzo różne: religijne i świeckie, ładne i brzydkie, publikowane przez potężne państwowe wydawnictwa i przez drobnych "prywaciarzy", fotograficzne i graficzne. I to właśnie graficzne pocztówki zyskiwały najciekawszą formę.

W latach 60. i 70. XX wieku ich projekty opracowywali najwybitniejsi polscy ilustratorzy: Szancer, Kilian, Wilkoń, Uszacka, Truchanowska, Czajkowska, Orłowska-Gabryś, Gutsche, Heidrichowie, Jaworowski, Grabiański, Majchrzak, Pokora, Stanny, Rychlicki, Butenko i dziesiątki innych znakomitych autorów (mało kto pamięta, że od projektowania bożonarodzeniowych pocztówek pół wieku temu zaczynał swą graficzną karierę nawet Grzegorz Rosiński, dziś znany miłośnikom komiksu na całym świecie jako twórca Thorgala).

Ten bardzo ciekawy, a dzisiaj chyba nieco zapomniany rozdział w dziejach polskiego dizajnu zaprezentujemy na naszej wystawie zatytułowanej po prostu "Wesołych Świąt!" - to właśnie takim napisem opatrywano zdecydowaną większość publikowanych wówczas pocztówek. Pokażemy kilkaset wydrukowanych kart i około dwustu oryginalnych projektów. Mamy nadzieję, że ich wizualna i ikonograficzna różnorodność, pomysłowość, nieraz i humor, sprawią naszym widzom wiele przyjemności i radości.

"WESOŁYCH ŚWIĄT!" - WYSTAWA MUZEUM MIASTA GDYNI
KURATORZY: dr Jacek Friedrich, prof. Janusz Górski
WERNISAŻ: 6 grudnia 2018 r.
TERMIN EKSPOZYCJI: 7 grudnia 2018 r. - 17 lutego 2019 r.

Opinie

Sprawdź się

Siedziba Muzeum Narodowego w Gdańsku przy ul. Toruńskiej 1 funkcjonuje jako muzeum od...?