• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wernisaż wystawy - Spotkania z Szekspirem - Łukasz Rogiński

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy rysunków wybitnego gdańskiego artysty Łukasza Rogińskiego, który zainspirowany twórczością Williama Shakespeare'a stworzył niesamowity cykl niefiguratywnych prac przedstawiających jego indywidualną interpretacje tych dzieł.

gru 8

piątek, godz. 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

9 listopada 2023 - 3 marca 2024, godz. 18:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 1-12 zł
Wydarzenie uświetni swoją obecnością postać Williama Szekspira, która w formie spektaklu performatywnego ożywi przedstawiane prace fragmentami monologów z takich dzieł jak "Hamlet", "Makbet", "Sen nocy letniej", "Jak Wam się podoba" czy "Henryk V".

Postać Szekspira - Leszek Tarasewicz
Konsultacja w doborze monologów - Philip Parr
Projekt kostiumu - Alicja Gruca
Charakteryzacja - Bernadeta Nirewicz
Scenografia i wystrój wnętrza - Julia Dawidowska i Agnieszka Cieślik
,,Patrycjuszki gdańskie" - Anna Stawska i Bożena Reszel
Oprawa muzyczna -
Scenariusz i reżyseria - Leszek Tarasewicz
Projekt graficzny reklamy wystawy - Andrzej Stelmasiewicz
Pomoc w organizacji (catering) - Lena Ormińska

Wystawa będzie czynna od 06.10. do 19.10.2023r.

Kulisy powstawania prac w wywiadzie udzielonym przez artystę:
https://youtu.be/Akz7Zd0TCA0
Prace powstawały w czasie, kiedy artysta zmaga się z postępującą utratą wzroku. Jak sam mówi wykorzystując siłę własnej wyobraźni tworzy mając ,,oczy na koniuszkach palców".
https://youtu.be/6nactHpsw_M

Informacja o artyście:
Łukasz Rogiński
urodził się w Wilnie w 1936 r. w rodzinie artystów Władysławy i Bolesława Rogińskich, przybyłych do Gdańska w 1945 r. Jego wujkiem był znany grafik Stanisław Żukowski.Studia artystyczne odbył w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku w latach 1954 -1960. Dyplom uzyskał w pracowni malarstwa profesora Piotra Potworowskiego w 1960 r.Drogę twórczą w dziedzinie grafiki rozpoczął będąc studentem w pracowni Juliusza Studnickiego. Ł. Rogiński jest grafikiem, malarzem i ceramikiem. Jego autorstwa są zdobienia, sgraffito na fasadach kamienic przy ul. Grobla I i ul. Szerokiej w Gdańsku (1969)
https://youtu.be/Tn_5lB79TR8
oraz fontanna na Skwerze Kościuszki w Gdyni (1974).

Artysta był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w konkursach graficznych krajowych, a także międzynarodowych. Swoje prace plastyczne prezentował na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i kilkunastu wystawach indywidualnych. Jego prace znajdują się w zbiorach publicznych licznych muzeów i bibliotek m. in w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Sztuki w Turku (Finlandia), Bibliotece PAN w Gdańsku. Są też ozdobą wielu kolekcji prywatnych w Polsce i za granicą.

Poza działalnością artystyczną zajmował się też działalnością społeczną. Między innymi współorganizował wraz z ojcem Bolesławem w latach 1975 1985 polsko fińskie konkursy grafiki marynistycznej. W założonej w 1989 r. Fundacji Sprawni Inaczej, zainicjował utworzenie pracowni ceramicznej dla osób z niepełnosprawnościami. Otrzymał wiele odznaczeń, m. in. Srebrny Krzyż Zasługi Za zasługi dla Gdańska i Zasłużonym Ziemi Gdańskiej. Był laureatem nagród Prezydenta Miasta Gdańska i Burmistrza Turku (Finlandia).
 

Opinie

Sprawdź się

W którym roku gdańszczanin Lech Wałęsa uhonorowany został Pokojową Nagrodą Nobla?