• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wernisaż wystawy - Spotkania z Szekspirem - Łukasz Rogiński

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy rysunków wybitnego gdańskiego artysty Łukasza Rogińskiego, który zainspirowany twórczością Williama Shakespeare'a stworzył niesamowity cykl niefiguratywnych prac przedstawiających jego indywidualną interpretacje tych dzieł.

maj 15

środa, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

10 maja - 2 czerwca 2024, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wydarzenie uświetni swoją obecnością postać Williama Szekspira, która w formie spektaklu performatywnego ożywi przedstawiane prace fragmentami monologów z takich dzieł jak "Hamlet", "Makbet", "Sen nocy letniej", "Jak Wam się podoba" czy "Henryk V".

Postać Szekspira - Leszek Tarasewicz
Konsultacja w doborze monologów - Philip Parr
Projekt kostiumu - Alicja Gruca
Charakteryzacja - Bernadeta Nirewicz
Scenografia i wystrój wnętrza - Julia Dawidowska i Agnieszka Cieślik
,,Patrycjuszki gdańskie" - Anna Stawska i Bożena Reszel
Oprawa muzyczna -
Scenariusz i reżyseria - Leszek Tarasewicz
Projekt graficzny reklamy wystawy - Andrzej Stelmasiewicz
Pomoc w organizacji (catering) - Lena Ormińska

Wystawa będzie czynna od 06.10. do 19.10.2023r.

Kulisy powstawania prac w wywiadzie udzielonym przez artystę:
https://youtu.be/Akz7Zd0TCA0
Prace powstawały w czasie, kiedy artysta zmaga się z postępującą utratą wzroku. Jak sam mówi wykorzystując siłę własnej wyobraźni tworzy mając ,,oczy na koniuszkach palców".
https://youtu.be/6nactHpsw_M

Informacja o artyście:
Łukasz Rogiński
urodził się w Wilnie w 1936 r. w rodzinie artystów Władysławy i Bolesława Rogińskich, przybyłych do Gdańska w 1945 r. Jego wujkiem był znany grafik Stanisław Żukowski.Studia artystyczne odbył w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku w latach 1954 -1960. Dyplom uzyskał w pracowni malarstwa profesora Piotra Potworowskiego w 1960 r.Drogę twórczą w dziedzinie grafiki rozpoczął będąc studentem w pracowni Juliusza Studnickiego. Ł. Rogiński jest grafikiem, malarzem i ceramikiem. Jego autorstwa są zdobienia, sgraffito na fasadach kamienic przy ul. Grobla I i ul. Szerokiej w Gdańsku (1969)
https://youtu.be/Tn_5lB79TR8
oraz fontanna na Skwerze Kościuszki w Gdyni (1974).

Artysta był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w konkursach graficznych krajowych, a także międzynarodowych. Swoje prace plastyczne prezentował na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i kilkunastu wystawach indywidualnych. Jego prace znajdują się w zbiorach publicznych licznych muzeów i bibliotek m. in w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Sztuki w Turku (Finlandia), Bibliotece PAN w Gdańsku. Są też ozdobą wielu kolekcji prywatnych w Polsce i za granicą.

Poza działalnością artystyczną zajmował się też działalnością społeczną. Między innymi współorganizował wraz z ojcem Bolesławem w latach 1975 1985 polsko fińskie konkursy grafiki marynistycznej. W założonej w 1989 r. Fundacji Sprawni Inaczej, zainicjował utworzenie pracowni ceramicznej dla osób z niepełnosprawnościami. Otrzymał wiele odznaczeń, m. in. Srebrny Krzyż Zasługi Za zasługi dla Gdańska i Zasłużonym Ziemi Gdańskiej. Był laureatem nagród Prezydenta Miasta Gdańska i Burmistrza Turku (Finlandia).
 

Opinie

Sprawdź się

Gdzie schował się Czart z legendy gdańskiej?

 

Najczęściej czytane