• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wernisaż wystawy - Sainer. Koloor

Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów) / Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na wystawę Sainer. Koloor. Wernisaż odbędzie się 22.07.2023 r. o godz. 18.00.

lip 13

sobota, godz. 18:00

Gdańsk,
bilety 140 zł
Inspirują go dokonania polskich kolorystów i mistrzów pejzażu, wyznacza jednak własną drogę formalnych poszukiwań. Przetwarza je twórczo, uwzględniając to, w jaki sposób współcześnie konsumujemy treści wizualne szybko, w dużym natłoku bodźców i obrazów. Zestawia ze sobą różne języki formalne, buduje wielostopniowe kompozycje, eksperymentuje z kolorem, poszukuje relacji między malarstwem a muzyką.

Sainer, czyli Przemysław Blejzyk (198, zyskał międzynarodowy rozgłos jeszcze przed ukończeniem studiów na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Wraz z Mateuszem Gapskim, Beztem, jako Etam Cru, zrealizował kilkadziesiąt murali na całym świecie. Jego wielkoformatowe obrazy ulokowane w przestrzeniach miast cechują się oryginalnym stylem, czerpiącym z estetyki komiksu, ilustracji, filmów anime i klasycznego malarstwa. Opracowane z dużą szczegółowością postacie, zanurzone w barwnym świecie realizmu magicznego, zyskały popularność i stały się wzorem chętnie naśladowanym w muralizmie.

Od 2016 roku artysta, znużony tworzeniem drobiazgowych portretów, w poszukiwaniu nowych wyzwań zwraca się w stronę pejzażu i malarstwa plenerowego. Czerpiąc inspirację z otaczającego go widzialnego świata, koncentruje się na kompozycji oraz stosunku form i koloru. Stopniowo portret i detal wypierane są przez coraz bardziej syntetycznie ujęte pejzaż i plamę barwną. Gdy osiągnie zamierzony efekt swoich formalnych eksperymentów, wychodzi ze strefy komfortu i rusza dalej. I zabiera nas w tę podróż ze sobą.

Feeria barw i immersyjne pejzaże epoki cyfrowej w zabytkowym Pałacu Opatów w Gdańsku Oliwie już od 22 lipca na wystawie Sainer. Koloor.

Kuratorka: Agata Abramowicz
Koordynacja: Agata Abramowicz
Identyfikacja wizualna i opracowanie graficzne: Patryk Hardziej
Aranżacja: Dorota Terlecka, Denis Durtsev / Biuro Kreacja
Muzyka: Daniel Szlajnda
Teksty: Agata Abramowicz, Przemysław Blejzyk
Tłumaczenie tekstów: Kateryna Brodovska, Anna Moroz-Darska
Redakcja i korekta tekstów w języku polskim: Edyta Chrzanowska / e-DYTOR
Dział Konserwacji: Anna Żychska
Dział Inwentarzy: Kalina Krasowska, Mirosław Szwabowicz
Promocja i komunikacja: Oliwia Szepietowska
Edukacja: Noemi Etush, Nadzieja Mielewczyk
Współpraca: Zespół Muzeum Narodowego w Gdańsku: Joanna Librowska, Małgorzata Paszylka, Paweł Powirski, Daniel Starzyński, Anna Wojdat-Zielińska, Sekcja Stolarnia Działu Infrastruktury Muzealnej
Patroni medialni: Zwierciadło, Contemporary Lynx, NN6T, Linia, trojmiasto.pl, gdansk.pl

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Przemysława Blejzyka, kolekcji Dictador Art Masters, kolekcji Pawła Kita, kolekcji prywatnej oraz ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Mecenasem Muzeum Narodowego w Gdańsku jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

Opinie

Sprawdź się

Dwie tancerki Akrobatycznego Teatru Tańca Mira-Art z Gdyni były finalistkami programu: