• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Wydarzenie aktualne
Wernisaż wystawy "Do zobaczenia"

Wernisaż wystawy NIGDY NIC Tadeusza Dąbrowskiego

Wmawia się nam, że hiperostry, kontrastowy i nasycony krzykliwymi kolorami obraz zbliża nas do realności, tymczasem większość zdjęć cyfrowych, wypełniających sieć oraz kolorowe magazyny, przypomina grafikę z gier komputerowych. Ja w tej inżynierii widzenia nie chcę uczestniczyć Tadeusz Dąbrowski
 
Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza Państwa na wyjątkową wystawę fotografii pt. NIGDY NIC autorstwa Tadeusza Dąbrowskiego poety, eseisty, krytyka literackiego. Na ekspozycję złożyło się kilkadziesiąt czarno-białych zdjęć, wykonanych tradycyjną techniką analogową. Prezentowane prace są odzwierciedleniem współczesności uwiecznionej za pomocą aparatów starszych niż Internet i telewizja. Udowadnia tym samym, iż  to co realne, a więc zmysłowy świat, najpiękniej formuje się w tym, co materialne kryształach srebra pokrywających błonę fotograficzną. Autor pod podszewką codziennych zdarzeń potrafi ujrzeć metafizyczny szew. W tych zdjęciach szwem jest światło.

Wystawę NIGDY NICmożna oglądać w dworkowej Galerii Sztuki od 1 lutego do 6 marca 2022r. Wernisaż odbędzie się 11 lutego 2022r. o godz. 18.00. Podczas spotkania z autorem zostanie wyświetlony krótkometrażowy film dokumentalny poświęcony procesowi tworzenia prezentowanej ekspozycji.
 
Wstęp wolny!

Tadeusz Dąbrowski ur. w 1979 r. poeta, eseista, krytyk, redaktor dwumiesięcznika literackiego Topos. Członek Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Publikuje m.in. w The New Yorker, Paris Review, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Neue Zürcher Zeitung, Odrze. W Radiu Gdańsk współprowadzi (wraz z Krzysztofem Kuczkowskim) audycję poetycką Po pierwsze wiersze. W latach 20122019 dyrektor artystyczny festiwalu Europejski Poeta Wolności. Autor powieści Bezbronna kreska (Biuro Literackie, 2016) oraz ośmiu zbiorów wierszy, z których ostatni pt. Scrabble ukazał się w 2020 r. nakładem PIW. Laureat dziesiątków stypendiów i nagród, m.in. Nagrody Kościelskich (2009) oraz Małego Berła Fundacji Kultury Polskiej (2006), które otrzymał od Tadeusza Różewicza. Nominowany do NIKE (2010). Tłumaczony na 30 języków. Mieszka w Gdańsku.

Opinie

Sprawdź się

Do czego wykorzystywano w XI wieku wieżę obecnego Muzeum Archeologicznego w Gdańsku?