• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wernisaż wystawy Benedykta Kroplewskiego

Miniaturowe budowle zamknięte w malarskim, bajkowym kadrze Żuław. Takie są obrazy Benedykta Kroplewskiego absolwenta Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby PWSSP w Gdańsku (obecnie ASP). 21 września zapraszamy na wernisaż jego wystawy.

Dyplom obronił w 1980 roku. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem, ilustracją, plakatem.

Benedykt Kroplewski w swojej twórczości skupia się na architekturze Żuław Królewskich. Urodził się w Malborku. Tam też się wychował i z tym miastem związał swoje późniejsze lata. Zapisane w młodzieńczym sercu krajobrazy przekłada na płótno. Charakterystyczne dla tego regionu budownictwo, podcieniowe domy, wiatraki, czerwone cegły Zamku Malborskiego, holenderska i pruska architektura, klimat tamtej ziemi, który zakorzenił się w nim głęboko.

Na obrazach artysty częstokroć można spotkać także bramy, którymi otwiera się na inny świat. Na wolność oraz inne kultury. Inspiracją pozostają również cerkwie, synagogi oraz kościoły.

Benedykt Kroplewski buduje wyjątkowy i niepowtarzalny klimat każdej pracy ubierając ją w charakterystyczną dla siebie stylistykę , bogatą w symbole, gdzie mocno daje się zaznaczyć zbliżony estetyką do renesansowej architektury inny świat. Przedstawia, jak mówi, świat tamtej rzeczywistości, którą jeszcze dziś gdzieniegdzie można spotkać.

Wyrazistość barw oraz dbałość o detal stanowią mocną stronę obrazów artysty, który, jak sam powiada, przez lata dopracował się własnego stylu. Stosuje XVII wieczną technikę. Podkłady, tak jak dawniej, tworzy temperą. Maluje tradycyjnymi farbami olejnymi, które w wyniku polimeryzacji farby, powodują, że obraz staje się kontrastowy oraz wyraźny.

Artysta przepuszcza przez filtr swojej wyobraźni tamtejszy świat, tworząc historię, do której odbiorca chce wejść, by dopowiedzieć jej ciąg dalszy.

Opinie

Sprawdź się

Najstarszy teatr w Polsce to: