• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Warsztaty tworzenia japońskich latawców

Wydarzenie w ramach

Latawce przywędrowały do Japonii z Chin i miały znaczenie magiczne, ale służyły także jako narzędzie komunikacji, za ich pomocą bowiem przenoszono wiadomości. Obecnie tworzenie i puszczanie latawców to jedna z ulubionych zabaw Japończyków. Na warsztatach każdy wykona własny latawiec, inspirowany japońską kulturą. Na pewno przyda się na wiosenne spacery!

cze 15-16

sobota - niedziela, godz. 10:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Prowadząca:
KamiKaa - Kamila Szelągowicz
- tworzy od ponad dwudziestu lat. Pracuje dla klientów prywatnych i publicznych w Polsce i za granicą. Swoje atelier posiada w niezwykle malowniczym sercu Kaszub. KamiKaa projektuje i wykonuje kompletne dzieło (dekoracje ścienne, malowane meble, obrazy). Pracuje także jako konsultant koloru i dodatków, indywidualnie bądź we współpracy z projektantami wnętrz, architektami i osobami prywatnymi. Prowadziła warsztaty min.w "Sztuce Wyboru" w Garnizonie w Gdańsku z zakresu kolorystyki w wybranych technikach. Na stałe współpracuje z Oddziałem Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku w Oliwie i tam prowadzi warsztaty.

www.kami-kaa.com
https://www.facebook.com/infokamikaa/

Przy okazji zapraszamy na: Lalki japońskie. Magia, obyczaje, legendy | wystawa

Lalki japońskie to nie zabawki. Nihon ningyō mają duszę. Towarzyszą Japończykom od chwili narodzin aż do śmierci jako amulety chroniące swojego właściciela, przedmioty magiczne związane ze światem duchowym, ale i kunsztowne obiekty kolekcjonerskie. Niemożliwe jest zrozumienie znaczenia nihon ningyō bez znajomości historii Japonii, japońskiej mitologii i obyczajowości. Ich egzotyka, wielość typów i niezwykła uroda ilustrują rolę, jaką odgrywały i nadal odgrywają w życiu codziennym mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni.

Na wystawie zostały zgromadzone najciekawsze przykłady tradycyjnych japońskich lalek z kolekcji Muzeum Lalek w Pilźnie. Zobaczymy strojne zestawy lalek hina, wystawiane w domach z okazji Dnia Dziewczynek zwanego także Świętem Lalek. Poznamy obyczaje związane z Dniem Dziecka i lalki musha towarzyszące celebrowaniu Dnia Chłopców. Przyjrzymy się dostojnym lalkom ishō, ukazującym życie codzienne okresu samurajskiego i bohaterów legend japońskich. Na eskpozycji znajdą się również popularne wśród Japończyków i turystów kokeshi i lalki daruma.

Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń - koncertów, prezentacji i wykładów, projekcji filmowych i warsztatów plastycznych - przybliżający fenomen japońskiej kultury i sztuki, tej tradycyjnej i tej współczesnej. Już 3 i 4 marca odbędzie się pierwszy weekend kultury japońskiej.

Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku

Termin: 3.03-3.06 2018
Kurator wystawy: Anna Ratajczak-Krajka
Obiekty pochodzą z kolekcji Muzeum Lalek w Pilźnie.
Scenariusz wystawy i współpraca merytoryczna: dr Jacek Splisgart, Zakład Etnologii i Antropologii Kulturowej UG.
Aranżacja wystawy: Grupa GDYBY
Opracowanie graficzne: Welldonegan
Lalki japońskie. Magia, obyczaje, legendy | wystawa
https://mng.gda.pl/oddzialy/oddzial-etnografii/

Opinie

Sprawdź się

Ile metrów liczy zabytkowy piec kaflowy w Dworze Artusa?

 

Najczęściej czytane