• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

VII Vademecum filozoficzne

Zapraszamy na kolejne Vademecum filozoficzne, które realizujemy w ramach projektu: "Wszystko jest filozofią - rozmowy niekontrolowane".

Oto tematy, które przygotowaliśmy z myślą o najbliższym dyskusyjnym spotkaniu, tradycyjnie rozpoczniemy je od głosowania:

1. Czym jest czas?
2. Czy powinniśmy dyskutować ze wszystkimi?
3. Kim lub czym jest "Pan Tadeusz"?

Nasz cykl to w pierwszej kolejności otwarte dyskusje filozoficzne realizowane w przestrzeni Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni. Inspirację stanowi sprawdzona formuła Sokrates Cafe, w której uczestnicy na początku wybierają temat dyskusji w drodze głosowania. Rozmowa jest moderowana, uczestnicy starają się posługiwać zrozumiałym językiem, unikać specjalistycznego słownictwa i bezpośrednich odniesień do prac filozoficznych. Chodzi o filozofowanie zgodne z rozumem, "który jest najlepszym doradcą", jak mawiał Sokrates na ateńskim rynku. Taka formuła daje unikalną szansę na aktywizację osób, które na co dzień być może nie mają kontaktu z filozofią jako dyscypliną wiedzy.

"Wszystko jest filozofią - rozmowy niekontrolowane" to również seria spotkań z polskimi filozofami i naukowcami, którzy aktualnie zajmują się pracą akademicką i popularyzacją wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe).

A jeszcze w tym roku gościć będziemy w Gdyni między innymi: dr Annę Dziedzic, prof. Agatę Bielik-Robson, prof. Marka Cichockiego, prof. Tomasza Swobodę, jak i naukowców związanych z Centrum Kopernika: dr Łukasza Lamża i dr Mateusza Hohola.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Gdyni.

Organizator: Miasto Gdynia, Fundacja Vademecum

Partnerzy: Centrum Kultury w Gdyni, Gdyńskie Centrum Filmowe, Konsulat honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburga w Sopocie, Muzeum Miasta Gdyni, Teatr Gdynia Główna

Patroni Medialni: Radio Gdańsk S.A., Filozofuj, Teologia Polityczna, Tygodnik Powszechny, Machina Myśli, Kwartalnik Artystyczny Bliza, Fundacja Centrum Kopernika, Copernicus Center Press www.ccpress.pl, Filozofia w Praktyce, Gdyńska Strefa Kultury

Opinie

Sprawdź się

Jak nazywa się gra komputerowa stworzona przez Mateusza Skutnika, której akcja rozgrywa się w Gdańsku?