stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

VII Festiwal "Gdańscy Pianiści Miastu"

Festiwal Gdańscy Pianiści Miastu ma na celu przybliżać szerszej publiczności pianistów związanych z Gdańskiem, przede wszystkim wychowanków gdańskiej szkoły pianistycznej. Wśród wykonawców znajdują się byli i obecni studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, pedagodzy gdańskiej uczelni, absolwenci gdańskich szkół muzycznych czy też artyści, którzy wywodzą się z Gdańska oraz kontynuują swoją edukację i karierę w różnych ośrodkach w kraju i za granicą.

Ideą festiwalu jest pobudzanie do aktywności gdańskiego środowiska pianistycznego, jego integracja poprzez wspólne koncertowanie, a także promocja artystów i pomoc w realizacji ich planów twórczych.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


VII Festiwal "Gdańscy Pianiści Miastu"
27 maja - 2 czerwca 2019

Podczas tegorocznego festiwalu zapraszamy na 5 widowiskowych koncertów pianistycznych w Ratuszu Staromiejskim. Przed publicznością wystąpią wykładowcy, absolwenci i studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz studenci uczelni muzycznych w Bydgoszczy i w Krakowie. Na festiwalowej scenie zaprezentują się także tegoroczni dyplomanci gdańskich szkół muzycznych. Zwieńczeniem festiwalu będzie recital wybitnego wirtuoza fortepianu - Bogdana Czapiewskiego, profesora gdańskiej uczelni. Program wydarzenia wzbogacą wykłady popularnonaukowe poświęcone muzyce poważnej i pianistyce.

27 maja (poniedziałek) / KONCERT "WIELCY KOMPOZYTORZY ROSYJSCY" / godz. 19:00
Podczas koncertu inauguracyjnego zabrzmią dzieła czołowych przedstawicieli muzyki rosyjskiej. Usłyszymy słynny cykl Obrazki z wystawy Musorgskiego, suitę z baletu Dziadek do orzechów Czajkowskiego oraz widowiskową II Sonatę Rachmaninowa. Wystąpią: Dominika Glapiak - utytułowana gdańska pianistka i pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku, Mikołaj Sikała - doktorant gdańskiej uczelni oraz Adam Kałduński - student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
BILETY: 10zł (normalny), 5 zł (ulgowy)

29 maja (środa) / KONCERT "WOKÓŁ ROMANTYZMU" / godz. 19:00
Drugi wieczór wypełni twórczość kompozytorów romantycznych. Usłyszymy barwne i efektowne dzieła Liszta - parafrazy na tematy z oper i transkrypcje znanych pieśni, a także Preludium, chorał i fugę Francka oraz utwory Chopina. Koncert otworzy półrecital Sławomira Wilka - wykładowcy katedry fortepianu Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Wystąpią także: Adam Piórkowski - doktorant gdańskiej uczelni oraz Piotr Pawlak - laureat licznych konkursów pianistycznych.
BILETY: 10zł (normalny), 5 zł (ulgowy)

30 maja (czwartek) / PANEL NAUKOWY - WYKŁADY / godz. 11:00
Nowością podczas tegorocznego festiwalu będzie panel naukowy - wykłady poświęcone muzyce poważnej oraz pianistyce, dedykowane szerokiemu gronu odbiorców. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Prelegenci wykładów: dr Dominika Glapiak oraz dr Adrianna Wolf
WSTĘP WOLNY

30 maja (czwartek) / KONCERT "MŁODZI NA GDAŃSKIEJ SCENIE" / godz. 18:00
W czwartkowy wieczór na scenie zaprezentują się młodzi adepci sztuki pianistycznej - tegoroczni dyplomanci gdańskich szkół muzycznych: Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku oraz Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu. Wystąpią: Marta Bagińska, Aleksandra Dunin, Matilda Garrison, Weronika Jaroszewicz, Jan Walczak oraz Patryk Morgaś.
WSTĘP WOLNY

1 czerwca (sobota) / KONCERT "W KRĘGU MUZYKI POLSKIEJ"/ godz. 19:00
Sobotni wieczór poświęcony został twórczość kompozytorów polskich. Usłyszymy potężną Sonatę es-moll Paderewskiego oraz słynny cykl Maski Szymanowskiego, zaliczany do arcydzieł polskiej literatury fortepianowej. Nie zabraknie także muzyki Chopina. Wystąpią: Jan Olesz - gdańszczanin, student Akademii Muzycznej w Krakowie, Daniel Ziomko - doktorant Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Anna Szałucka - absolwentka gdańskiej uczelni, obecnie związana zawodowo z prestiżową Royal Academy of Music w Londynie.
BILETY: 10zł (normalny), 5 zł (ulgowy)

2 czerwca (niedziela) / RECITAL FORTEPIANOWY BOGDANA CZAPIEWSKIEGO/ godz. 19:00
Zwieńczeniem tegorocznego festiwalu będzie recital fortepianowy BOGDANA CZAPIEWSKIEGO - wybitnego polskiego pianisty i pedagoga, profesora katedry fortepianu Akademii Muzycznej w Gdańsku. Program finałowego koncertu w całości wypełni muzyka Fryderyka Chopina. Publiczność będzie miała rzadką okazję usłyszeć szeroki wachlarz gatunków muzycznych, jakie możemy odnaleźć w bogatym dorobku polskiego kompozytora.

BILETY: 10zł (normalny), 5 zł (ulgowy)
Słowo o muzyce i prowadzenie koncertów: Adrianna Wolf

Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.
Organizator: Fundacja Kultury i Sztuki Virtuoso
Współorganizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w GdańskuARTYŚCI

BOGDAN CZAPIEWSKI
Urodził się w 1949 roku w Gdyni. Studiował pod kierunkiem prof. Zbigniewa Śliwińskiego w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, prof. Jana Ekiera w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz prof. Gyorgy Seboka w Indiana University School of Music w Bloomington (USA). Jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Ferrucio Busoni Competition w Bolzano (1975), Viana da Motta Competition w Lizbonie (1975) i Montreal Music Competition (1976). Koncertował w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w Azji, a także w wielu krajach Europy, włączając w to występy w Wielkiej Sali Koncertowej Filharmonii w St. Petersburgu, w Palais des Beaux-Arts w Brukseli, w Tonhalle w Zurichu, Salle Gaveau w Paryżu, w Filharmonii w Budapeszcie oraz w Tivoli w Kopenhadze, zawsze niezwykle entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność. Bogdan Czapiewski dokonał nagrań dla wytwórni płytowych w Polsce, Belgii, Francji, Niemczech i Japonii. W 1987 roku został laureatem Grand Prix du Disque Liszt na Międzynarodowym Konkursie Płytowym w Budapeszcie. Jest pianistą o bardzo szerokim repertuarze. Dzięki wyjątkowemu talentowi interpretuje z wielkim powodzeniem zarówno utwory Bacha, Beethovena, Chopina jak i muzykę współczesną. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych pianistów polskich. Jest profesorem zwyczajnym w Katedrze Fortepianu na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Gdańsku.

DOMINIKA GLAPIAK
Adiunkt ze stopniem doktora w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Pianistka wszechstronna, koncertująca zarówno jako solistka, jak i kameralistka. Współpracuje jako wyłączny pianista w klasie skrzypiec Prof. Konstantego Andrzeja Kulki. Prowadzi również zespoły kameralne. Ma na swoim koncie występy z instrumentalistami, wokalistami a także solo w wielu krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Izraelu oraz Chile i Peru. Wielokrotnie nagradzana na Konkursach i Festiwalach muzycznych na całym świecie. Ukształtowana przez współpracę z wybitnymi pedagogami ukończyła studia podyplomowe u Prof. Diny Yoffe oraz studia magisterskie w klasie fortepianu Prof. Waldemara Wojtala oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej. Ma na swoim koncie już kilka nagrań płytowych zarówno solo, jak i ze znakomitymi partnerami. Maciej Kułakowski - wiolonczela, Błażej Goliński - wiolonczela, Robert Kwiatkowski- skrzypce, Bożena Harasimowicz - sopran, a także z Orkiestrą Kameralną Progress, pod batutą Szymona Morusa. Jest laureatką konkursów muzycznych w kraju i za granicą, wśród których wymienić można konkursy w : Treviso 2014, Padvie 2013, Osace 2011, Smorgoniu 2009 i Gdańsku 2008. Wielokrotnie nagradzana zarówno w dziedzinie muzyki solowej jak i kameralnej. Uzyskała tytuł Laureata"Estrady Młodych" i szereg nagród dodatkowych podczas 43 Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku w 2009 roku. Dominika Glapiak jest również laureatką stypendiów i wyróżnień w tym mi: "Primus Inter Pares" na najlepszego studenta Trójmiasta, Stypendium Societe Frederic Chopin-Geneve, Stypendium Miasta Gdańska , Stypendium dla Twórców Kultury Marszałka Województwa Pomorskiego, Stypendium Instytutu Adama Mickiewicza, Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

SŁAWOMIR WILK
Urodził się w 1982 roku, w Szczecinie, jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku (w klasie fortepianu rof. Waldemara Wojtala) oraz Royal Irish Academy of Music w Dublinie (prof. John 'Conor). W 2018 roku trzymał tytuł doktora w macierzystej uczelni w Gdańsku. Artysta oprócz działalności naukowej i pedagogicznej aktywnie udziela się jako solista oraz kameralista. W sierpniu 2017 roku zainaugurował Międzynarodowy Festiwal "Sacrum non profanum", wykonując w Filharmonii Szczecińskiej wraz z Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej Koncert fortepianowy f-‐moll F. Chopina. Swoimi licznymi recitalami oraz koncertami symfonicznymi (w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Australii oraz Afryce) dowodzi ugruntowanej pozycji w czołówce pianistów polskich swojego pokolenia. W 2010 roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Nowym Yorku Sławomir Wilk miał swój debiut w Lincoln Center oraz Carnegie Hall. Pianista współpracuje z wieloma wybitnymi dyrygentami jak Antoni Wit, Jan Krenz, José Maria Florêncio, Nikolai Diadura, Janusz Przybylski, Michał Nesterowicz, Zygmunt Rychert, Bohdan Boguszewski. Istotną rolę w działalności artystycznej Sławomira Wilka odgrywa muzyka polska, a w szczególności twórczość F. Chopina oraz I.J. Paderewskiego. Za swój wkład w propagowaniu kultury polskiej w kraju i za granicą otrzymał wiele prestiżowych nagród od Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Gdańsku, Towarzystwa Ubezpieczeniowego Allianz Polska ("Nike" w dziedzinie Kultura, Nauka, Media), Nagrodę artystyczną Prezydenta Miasta Szczecina oraz odznakę Gryfa od Wojewody Zachodniopomorskiego. W 2017 roku artysta wraz z wiolonczelistą Tomaszem Szczęsnym nagrał płytę z utworami Karola Szymanowskiego. W swoim dorobku ma również solową płytę z utworami F. Chopina a dla wytwórni DUX nagrał wraz z Bartłomiejem Niziołem Koncert podwójny F. Mendelssohna.

ADAM KAŁDUŃSKI
Pochodzi z Gdańska. W 2015 roku ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, w klasie fortepianu Mariusza Trzebniaka. Obecnie kształci się w bydgoskiej Akademii Muzycznej, pod kierunkiem Katarzyny Popowej-Zydroń oraz Jerzego Sulikowskiego. Pianista jest laureatem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych m.in.: w Warszawie, Bydgoszczy, Szafarni, Koninie, Augustowie, a także w Niemczech i na Białorusi. Na 49. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2018) zdobył II nagrodę i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworów Ignacego Jana Paderewskiego. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych artystów, jak: Nikolai Demidenko, Andrzej Jasiński, Kevin Kenner, Tamàs Ungar. Pianista chętnie występuje solo, jak i kameralnie. Ze szczególną pasją wykonuje muzykę Fryderyka Chopina, wielokrotnie koncertował na zaproszenie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Był stypendystą Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Prezydenta Miasta Gdańska, a także Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, zaś aktualnie otrzymuje stypendium Rektora dla najlepszych studentów.

MIKOŁAJ SKAŁA
Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu dra Kordiana Góry oraz w klasie kameralistyki dr hab. Elżbiety Pasierowskiej-Kołodziej i mgr Bożeny Szull-Talar. Zarówno studia licencjackie, jak i magisterskie ukończył z wyróżnieniem. Obecnie kontynuuje naukę na stopniu doktoranckim w klasie fortepianu dr hab. Elżbiety Pasierowskiej-Kołodziej. Jest również absolwentem klasy fortepianu PSM I i II stopnia w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie kształcił się pod kierunkiem mgr Alicji Michowskiej oraz mgr Małgorzaty Stożyńskiej. Występował w kraju i za granicą (Niemcy, Włochy, Hiszpania, Rumunia, Czechy) jako solista oraz kameralista m.in. w duecie fortepianowym z Adamem Piórkowskim oraz w duecie z wiolonczelistą Maciejem Kułakowskim. Mikołaj Sikała jest zdobywcą nagród i wyróżnień, w tym m.in. I nagrody w kategorii "duet fortepianowy na cztery ręce" oraz I nagrody w kat. "duet na dwa fortepiany" w I Międzynarodowym Konkursie Duetów im. Suzany Szörenyi w Bukareszcie (2016), II nagrody w II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Orbetello (Włochy, 2018), III nagrody w 48. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Gdańsku (2017), III nagrody w VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Euregio Piano Award w Geilenkirchen (2018), II nagrody w kategorii "duet fortepianowy na cztery ręce" oraz II nagrody w kat. "duet na dwa fortepiany" w XXV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie (2015), I nagrody w kategorii "zespół kameralny" w XV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2015), III nagrody w kat. "duet fortepianowy" w XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2014), I nagrody oraz dwóch nagród specjalnych w X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Goerlitz/Zgorzelcu (2011), II nagrody w I Gdańskim Konkursie Pianistów Kameralistów (2016), Nagrody Specjalnej dla najlepszego akompaniatora, studenta uczelni muzycznej w X Konkursie Muzyki XX i XXI wieku Dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach (2014) oraz wyróżnień w II Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym w Szczecinie i w III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Szymanowski In memoriam w Warszawie (2011). W lutym 2017 roku został laureatem Konkursu o Stypendium Fundacji Yamaha w Łodzi. Otrzymał również tytuł laureata "Estrady Młodych" 49. Festiwalu Pianistyki Polskiej, na którym przyznano mu także dwie nagrody specjalne - nagrodę im. Jerzego Waldorffa oraz nagrodę Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego (2015). We wrześniu 2018 roku został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. K. Szymanowskiego w Katowicach, natomiast w lutym 2019 roku został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Juries in Competition w Salzburgu.

PIOTR PAWLAK
Piotr Pawlak urodził się 20 lutego 1998 roku w Gdańsku. W roku 2016 ukończył z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala oraz w klasie organów dr Hanny Dys. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Gdańsku. Koncertuje w Polsce i zagranicą, m. in. w Hiszpanii, Niemczech, na Litwie, na Węgrzech, w Gruzji, Danii, Belgii i Austrii. Występował z orkiestrami Filharmonii Dolnośląskiej, Świętokrzyskiej, Bałtyckiej oraz Ningbo. Od 2009 do 2016 r. był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Piotr Pawlak był także wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji Narodowej, Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Gdańska. W 2013 r. otrzymał stypendium Młody Gdańszczanin, a w roku 2014 stypendium ufundowane przez Krystiana Zimermana. Piotr Pawlak jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Otrzymał między innymi pierwszą nagrodę oraz nagrodę za najlepszą improwizację na XI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (2017), drugą nagrodę oraz nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków na III
Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Chopin pod Wawelem" w Krakowie (2017), wyróżnienie oraz nagrodę publiczności na XI Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów "A Step Towards Mastery" w Sankt Petersburgu (2017), pierwszą nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla Młodych Wirtuozów im. Leopolda Godowskiego (2017), czwartą nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w Gdańsku (2017), piątą nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w Katowicach (2016) oraz drugą nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Pekinie (2016). Piotr jest także laureatem pierwszych nagród na konkursach chopinowskich: w Jeleniej Górze (2011), Szafarni (2014, 2012, 2010, 2009), Antoninie (2015), Budapeszcie (2014, 2010) oraz Grand Prix na festiwalu Chopinowskie Interpretacje Młodych w Koninie (2013). W październiku 2015 roku Piotr brał udział w XVII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Piotr jest również laureatem pierwszych nagród w innych międzynarodowych konkursach pianistycznych, między innymi: im. L. Godowskiego w Warszawie (2013), im. M. Moszkowskiego "Per aspera ad astra" w Kielcach (2013), im. J. S. Bacha w Gorzowie Wielkopolskim (2011), "Les Rencontres Internationales des Jeunes Pianistes" w Grez-Doiceau/Belgia (2012), Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w Głubczycach (2011), a także Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Koszycach/Słowacja (2011).

ADAM PIÓRKOWSKI
Urodził się w 1993 roku w Mrągowie. Edukację muzyczną rozpoczął w tamtejszej PSM I st. pod kierunkiem Wiesławy Bogaczewicz-Biedy. W 2012 roku ukończył z wyróżnieniem Zespół PSM w Elblągu w klasie fortepianu ad. Kordiana Góry. W tym samym roku został studentem Akademii Muzycznej w Gdańsku, kontynuując naukę u Kordiana Góry. W 2017 roku uzyskał dyplom magisterski z wyróżnieniem. Obecnie jest studentem studiów doktoranckich w klasie dr hab. Elżbiety Pasierowskiej-Kołodziej.
Jest laureatem licznych nagród, spośród których najważniejszymi są: III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie (2018), III miejsce na Międzynarodowym Konkursie im. S. Vainiunasa w Wilnie (2018), II nagroda i nagroda specjalna na III Międzynarodowym Bałtyckim Konkursie Pianistycznym w Gdańsku (2013), tytuł Laureata "Estrady Młodych" Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2013), Grand Prix na Festiwalu Pianistycznym im. Izy Garglinowicz w Olsztynie (2012) oraz II miejsce i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworów S. Rachmaninowa na Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów im. Bluthnera w Kaliningradzie (2010). Na VIII Międzynarodowym Konkursie Gry na Instrumentach Dętych Blaszanych w Gdańsku otrzymał dyplom za wyróżniający akompaniament (2017). Adam Piórkowski realizuje się również jako kameralista w duecie fortepianowym z Mikołajem Sikałą. Duet pracuje pod kierunkiem dr hab. Elżbiety Pasierowskiej-Kołodziej i mgr Bożeny Szull-Talar. Zespół ma na swoim koncie I nagrodę w kategorii "duet fortepianowy na cztery ręce" oraz I nagrodę w kat. "duet na dwa fortepiany" w I Międzynarodowym Konkursie Duetów im. Suzany Szörenyi w Bukareszcie (2016), II nagrodę w kategorii "duet fortepianowy na cztery ręce" i II nagrodę w kat. "duet na dwa fortepiany" w XXVMiędzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie (2015) oraz III miejsce w kat. "duet fortepianowy" w XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2014).

Adam Piórkowski uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich pedagogów, jak: Wojciech Świtała, Piotr Paleczny, Katarzyna Popowa-Zydroń, Alexey Orlovetsky, Philippe Giusiano, Alexander Peskanov, Dina Yoffe. W sierpniu 2015 roku otrzymał zaproszenie od Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina do udziału w kursach mistrzowskich w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach. Lekcje mistrzowskie prowadzili Kevin Kenner, Dang Thai Son oraz Tobias Koch. Pianista wielokrotnie występował na terenie Gdańska (Filharmonia Bałtycka, Politechnika, Ratusz Staromiejski, Centrum św. Jana, Studio Koncertowe Radia Gdańsk), a także w licznych ośrodkach muzycznych w kraju, m.in. w Filharmonii Narodowej i w Muzeum F. Chopina w Warszawie, w Akademiach Muzycznych w Łodzi i w Krakowie. W 2017 roku wystąpił w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na koncercie Najlepszych Dyplomantów Akademii Muzycznej w Gdańsku wykonując III Koncert fortepianowy d-moll Sergiusza Rachmaninowa z Orkiestrą PFB pod batutą George Tchichinadze. Ponadto występował z orkiestrami pod batutą Marka Mosia, Modestasa Barkauskasa, Wojciecha Rajskiego, Zygmunta Rycherta i Sylwii Anny Janiak wykonując IV Symfonię Koncertującą K. Szymanowskiego, Koncerty fortepianowe d-moll KV 466 i A-dur KV 488 W. A. Mozarta, Koncert na dwa fortepiany F. Poulenca oraz Koncert fortepianowy d-moll J. Brahmsa. Adam Piórkowski otrzymywał stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rektora AM w Gdańsku oraz Marszałka Województwa Pomorskiego.

ANNA SZAŁUCKA
Edukację muzyczną w wieku 7 lat. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. H. Wieniawskiego w Gdańsku oraz Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. F. Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu z wyróżnieniem. W 2013 roku ukończyła studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku pod kierunkiem prof. zw. Waldemara Wojtala. W latach 2014-15 kontynuowała edukację muzyczną na Universität für Musik und Darnstellende Kunst w Wiedniu w klasie fortepianu Stefana Vladara, a następnie w prestiżowej Royal Academy of Music w Londynie pod kierunkiem Iana Fountain, gdzie obecnie pracuje jako asystent w ramach fortepianowego Hodgson Fellowship.

W listopadzie 2016 r. pianistka została zwyciężczynią oraz laureatką czterech Nagród Specjalnych na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Talinie. Zdobyła ona także II Nagrodę oraz Nagrodę Specjalną im. Jerzego Waldorffa na IX Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów Arthur Rubinstein in Memoriam w Bydgoszczy. W roku 2012 otrzymała Tytuł Laureata oraz Nagrodę Specjalną im. Jerzego Waldorffa na 46. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, a także została finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. Podczas studiów w Londynie zajęła I miejsce na Konkursie Bachowskim The Worshipful Company of Musicians - Harriet Cohen Bach Prize, II miejsce oraz Nagrodę Publiczności na międzynarodowym konkursie Sheepdrove Piano Competition w Anglii oraz III miejsce na Trzecim Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Sussex. W wyniku przesłuchań prowadzonych przez prestiżową organizację The Musicians' Company Anna Szałucka zadebiutowała w lutym 2016 roku w jednej z najważniejszych londyńskich sal koncertowych - Wigmore Hall. Do jej ostatnich osiągnięć należy przyjęcie do programu St John's Smith Square Young Artists Scheme oraz programu A.S.S.E.T. wraz z Bukolika Piano Trio. Występowała w Polsce i za granicą we współpracy z Międzynarodową Fundacją Muzyczną im. Artura Rubinsteina w Łodzi, Narodowym Instytutem F. Chopina, Wiener Beethovengesellschaft, The Worshipful Company of Musicians, a także BBC Radio 3, BBC Radio 4 oraz Radio Gdańsk. Jako solistka koncertowała między innymi z Estońską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Polską Orkiestrą Radiową, Filharmonią Pomorską, Worthing Symphony Orchestra, Sinfonia Baltica oraz Górecki Chamber Orchestra. Pasję muzyczną rozwijała na licznych kursach pianistycznych w klasie m.in. Aleksieja Orłowieckiego, Andrzeja Jasińskiego, Alona Goldsteina, Pascala Devoyon, Yevgeny Sudbina, Kathryn Stott, Imogen Cooper, Diny Yoffe, Paula Robertsa, Joanny MacGregor, Lee Kum-Singa czy Alberto Nosè.

Jako stypendystka Royal Academy of Music w Londynie Anna była objęta następującymi stypendiami: Leverhulme Trust, Oetker Scholarship, Jacob Barnes Piano Scholarship oraz Kenneth Loveland Gift Prize. Przy ukończeniu studiów otrzymała liczne nagrody w tym The Walter MacFarran Prize, Alexander Kelly Memorial Prize oraz The Regency Award. Jako studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku była stypendystką Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska, a także Rektora tej Akademii. Otrzymała nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

JAN OLESZ
Obecnie student pierwszego roku studiów licencjackich w Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie fortepianu Profesora Andrzeja Pikula. W 2018 r. ukończył z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, w klasie fortepianu Pani mgr Eleny Aleksiejuk. Jego repertuar jest bardzo szeroki i bogaty w różnorodne pozycje (od baroku po muzykę naszych czasów). Jest uczestnikiem wielu kursów mistrzowskich, prowadzonych przez takich pedagogów jak: Zbigniew Raubo, Bronisława Kawalla, Janusz Olejniczak, Waldemar Andrzejewski czy Aquiles Delle Vigne. Jan Olesz jest laureatem licznych konkursów o zasięgu ogólnopolskim, a także międzynarodowym. Do jego osiągnięć należą m.in. : II nagroda na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego "Per aspera ad astra", I nagroda na 27. Young Musician International Competition "Citta di Barletta", III miejsce na I ogólnopolskim konkursie młodych pianistów "Chopin pod Wawelem". Poza repertuarem solowym gra w zespołach kameralnych, odnosząc  w tym zakresie znaczące osiągnięcia (m.in. II miejsce w duecie z Mikołajem Saradem na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Zespołów kameralnych w Szczecinie).

DANIEL ZIOMKO
Urodził się w Stargardzie, w 1994 r. Ukończył z wyróżnieniem tamtejszą PSM I i II st., w klasie fortepianu mgr Ewy Loba-Diakité oraz mgr Żanety Bartosiewicz. Od 2013 roku studiuje w Akademi Muzycznej w Gdańsku. W roku 2018 ukończył z wyróżnieniem studia II stopnia w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala. Edukację kontynuuje na studiach III stopnia w gdańskiej uczelni.
Do jego najważniejszych osiągnięć należą: II nagroda na XV Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej (Żagań 2010), III nagroda na XV Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym im. H. Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego (Płock 2013), I nagroda na III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym (Szczecin 2013), III nagroda na XI Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym Chopinowskie Interpretacje Młodych (Konin-Żychlin 2014), I nagroda w VII Międzynarodowym Konkursie Giovani Musicisti - Città di Treviso (Treviso 2015), tytuł laureata Estrady Młodych podczas 50. Festiwalu Pianistyki Polskiej (Słupsk 2016). Był finalistą 47. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F, Chopina, organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (Katowice, 2016). Otrzymał także Grand Prix podczas International Music Competition "With Music Through Europe" (Wilno, Litwa) oraz VI nagrodę podczas 49. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (Warszawa 2018) Współpracował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Ewy Strusińskiej. Koncertował w takich miejscach jak Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonia Bałtycka. Wystąpił również z recitalem w Łazienkach Królewskich pod pomnikiem Fryderyka Chopina w Warszawie. Bierze czynny udział jako pianista-kameralista. Występuje w trio fortepianowym otrzymując nagrody na międzynarodowych konkursach i zaproszenia do udziału w festiwalach w kraju i za granicą. W marcu 2018 roku wystąpił w "Koncercie Najlepszych Dyplomantów" z towarzyszeniem orkiestry pod batutą Zygmunta Rycherta.
Daniel Ziomko uczestniczył w zajęciach prowadzonych przez takich pedagogów jak: Jarosław Drzewiecki, Bernd Goetzke, Andrzej Jasiński, Ivan Klánský, Viera Nosina, Piotr Paleczny, Alexander Peskanov, Graham Scott, Wojciech Świtała, Andrzej Tatarski. Brał także czynny udział w kursie mistrzowskim odbywającym się w ramach 71. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. Od 2011 roku jest laureatem stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Stargardu, oraz kilkukrotnym laureatem stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Pomysłodawca i opiekun artystyczny festiwalu
ADRIANNA WOLF Gdańska pianistka, pedagog fortepianu, inicjatorka i organizatorka licznych wydarzeń kulturalnych, Prezes Fundacji Kultury i Sztuki Virtuoso. Absolwentka OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ukończyła studia licencjackie w klasie fortepianu dra hab. Pawła Rydla oraz magisterskie w klasie prof. Jerzego Sulikowskiego. Odbyła także studia doktoranckie w macierzystej uczelni pracując pod opieką prof. Andrzeja Artykiewicza, dra Kordiana Góry oraz dra hab. Pawła Rydla. Jesienią 2017 roku uzyskała stopień doktora. Jest pomysłodawcą festiwalu Gdańscy Pianiści Miastu, który realizuje cyklicznie od 2013 roku. Jesienią 2014 roku Miasto Gdańsk przyznało pomysłodawczyni festiwalu Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska. Realizuje się także jako pedagog. W latach 2015-2016 prowadziła klasę fortepianu w Szkole Muzycznej II stopnia w Gdyni. Od 2016 r. prowadzi klasę fortepianu w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku.

Przeczytaj także

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    0-10 zł
  • Bilet ulgowy
    0-5 zł
Wstęp na wydarzenia / informacja o biletach:

Na koncerty w dniach 27, 29 maja, 1 i 2 czerwca – wstęp biletowany.
Bilety w cenie 10 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy) do nabycia w Ratuszu Staromiejskim na godzinę przed koncertami.

Na wydarzenia w dniu 30 maja (wykłady oraz koncert „Młodzi na gdańskiej scenie”) – wstęp wolny.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Gdzie odbyły się I Świętojańskie Noce Muzyki Operowej w Gdańsku?