• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

V Gdański Festiwal Muzyczny: Nowe Brzmienia Gdańskie

Wydarzenie w ramach

Zapraszamy na piątą odsłonę Gdańskiego Festiwalu Muzycznego, która odbędzie się w dniach 13-20 kwietnia 2012 roku.

cze 28

piątek, godz. 20:00

Gdańsk,
bilety 43 zł
ulgowy 22 zł
Kup bilet
Honorowy patronat nad festiwalem objął prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.
Rezydent Festiwalu - Konstanty Andrzej Kulka.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Szczegółowy program festiwalu:

14 kwietnia 2012 r., sobota, godz. 18.00
Sala Kameralna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku
Nowe Brzmienia Gdańskie
Koncert współczesnych kompozytorów gdańskich

PAWEŁ KWAPIŃSKI "Dźwiękostan" na 2 perkusistów (2011)
MIKOŁAJ LASKOWSKI "1 - 1" na wibrafon solo (2011)*
DARIUSZ SWOSZOWSKI "Rythms of the Times" na 2 perkusistów (2012)*
MONIKA CYBULSKA "Bigbadabum" na 2 perkusistów (2012)*
TADEUSZ DIXA "Trzy miniatury na wibrafon i marimbę" (2012)*
JAROSŁAW DROZD "Galaktyki otchłani" na 2 perkusistów (2012)*
ANDRZEJ DZIADEK "Moto perpetuo" na 2 perkusistów (2012)*

Jarosław Drozd
Specjalizuje się w muzyce współczesnej (II awangardy oraz muzyce XXI w. wykorzystującej urządzenia elektroakustyczne oraz wizualne) w zakresie praktyki wykonawczej, kompozytorskiej oraz refleksji naukowej. Studiował na Wydziale Instrumentalnym w klasie perkusji ad. Mirosława Adrjanczyka oraz na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki w klasie prof. Andrzeja Dziadka w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Stypendysta programu Erasmus w Hochschule für Musik und Theater in Hannover, gdzie w latach 2007-08 doskonalił grę na instrumentach perkusyjnych u Andreasa Boettgera (współpracownika Karlheinza Stockhausena), kotłach u Ericha Trog'a (pierwszego kotlisty Deutsches Symphonie Orchester Berlin), oraz Neue Musik u Johannesa Schollhorna (m.in. dyrygenta w The London Philharmonic Orchestra). Uczestnik warsztatów muzycznych, w tym Międzynarodowych w zakresie muzyki jazzowej.

Jako solista posiada w repertuarze utwory, których poziom trudności owiany jest legendą w środowisku perkusyjnym, tj. m.in.: Psappha I. Xenakisa, czy Omar F. Donatoniego. Z zespołem perkusyjnym Rhythm Song nagrał siedem płyt z klasyką perkusyjną, oprócz tego bądź jako wykonawca lub kompozytor bierze udział w produkcji programów telewizyjnych, w tym również dla TVP. Współproducent programów dla TV Toya.

Założyciel orkiestry młodzieżowej Jaś Band-Orchestra oraz członek kilku formacji muzycznych, aktywnie uczestniczący w życiu muzycznym. Współpracuje z orkiestrami i zespołami kameralnymi, dokonując prawykonań utworów. Aktualnie wraz z wybitnymi muzykami Pawłem Zagończykiem - akordeonistą oraz Ignacym Janem Wiśniewskim - pianistą, tworzą zespół NOWO21 który specjalizuje się w wykonawstwie współczesnej muzyki kameralnej.

Laureat konkursów kompozytorskich (zdobywca m.in.: czterech pierwszych nagród), w tym prestiżowych jak np.: Śląskiej Trybuny Kompozytorów, Konkursu im. Zygmunta Mycielskiego, Konkursu im. Witolda Szalonka. Jego utwory były wykonywane przez m.in.: muzyków Narodowej Orkiestry Polskiego Radia pod batutą Małgorzaty Kaniowskiej, Radiową Grupę Perkusyjną NOSPR, Cameratę Silesia pod dyrekcją Anny Szostak-Mryczek (czołową w Polsce kameralną grupę śpiewaczą, znaną ze znakomitych interpretacji muzyki dawnej oraz najnowszej). Kompozycje Drozda znalazły się w programach festiwali o randze międzynarodowej, w tym na 54. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".

Kieruje pionierskim projektem badawczym o charakterze interdyscyplinarnym, którego celem jest całościowa diagnoza problematyki warsztatu kompozytorskiego muzyki stochastycznej w zakresie teorii i praktyki (są to pierwsze prace tego typu na świecie). Dokonuje się jej z perspektywy procesów percepcji muzyki przy użyciu technik obrazowania parametrów psychofizjologicznych. Wyniki swoich badań prezentuje regularnie na konferencjach naukowych. Na zaproszenie Prof. Stanisława Skoczyńskiego dokonał odczytu pt. "Aspekty przestrzenności w muzyce stochastycznej w świetle psychofizjologicznej teorii poznania" na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Iannis Xenakis, Wielki architekt przestrzeni.
Jest członkiem zarządu Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich.


Opinie

Sprawdź się

W którym polskim mieście oficjalnie zainaugurowano obchody polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2011 roku?

 

Najczęściej czytane