stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Usłyszeć, zatańczyć architekturę

Rytm, akord, tonacja, melodia - to terminy, wbrew pozorom, nie tak odległe pojęciom kolumny, łuku, okna czy bryły... Zapraszamy na wydarzenie będące kontynuacją projektu Kazika Kaszubowskiego i Michała Witkowskiego Usłyszeć architekturę (premiera miała miejsce 29.06.2019 w przestrzeni sztuki WL4).

Będzie to kolejna próba przedstawienia syntezy dwóch przestrzeni; tym razem rozszerzona o platformę tańca, którego to choreografia powstała na kanwie muzyki inspirowanej miejscem. Koncepcja oprawy tanecznej powstała na deskach Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku Wrzeszczu. Osiem różnych typologicznie miejsc obecnych w gdańskiej dzielnicy Oliwa, zainspirowało do stworzenia serii krótkich kompozycji tak różnorodnych w odbiorze, jak różny jest charakter miejsc i przestrzeni, które odnajdujemy w Oliwie.

Pozornym chaosem przyrody rządzi matematyczne uporządkowanie. Uciekając od monotonii oczekujemy, aby różnorodność postrzeganych przez nas form i dźwięków cechował pewien rodzaj reguły. W otaczającym nas świecie umysł szuka spójności i harmonii pozwalającej nam doświadczyć piękna. Poznając świat stajemy się świadkami twórczego geniuszu (s)twórcy. Pozornie odległe sobie światy muzyki i architektury spotykają się kiedy mistrz szukając spójności oraz harmonii odwołuje się do zasad kompozycji. Rytm, detal, zróżnicowanie tonalne oraz proporcje znajdują swoje odpowiedniki w obydwu światach, tym słyszalnym oraz tym widzialnym. Dźwięk pozostaje równie czytelny i esencjonalny co charakter postrzeganego miejsca.

Kazik Kaszubowski - gitarzysta basowy, muzyk sesyjny kompozytor i aranżer. W latach 90-tych XX w. udzielał się w czołowych trójmiejskich zespołach Gdańskiej Sceny Alternatywnej
"Call System", "Garden Party", "Mayday".

Obecnie współtwórca i uczestnik licznych projektów muzycznych o stylistyce: rock, pop, funk, jazz, blues, acustic i folk. Artysta o bardzo bogatej "wyobraźni i wrażliwości muzycznej" umożliwiającej innowacyjne wykorzystanie gitary basowej. W latach 2006-2009 współpracownik magazynu muzycznego "TOP GUITAR". W latach 2011- 2016 instruktor gitary basowej w szkole muzycznej Musicollective. Udziela lekcji gry na gitarze basowej w ramach autorskiego programu edukacyjnego.

Michał Adam Witkowski - architekt z wieloletnim międzynarodowym doświadczeniem oraz fotografik. Projektuje bryły oraz ich wnętrza, wolny czas poświęcając foto-dokumentowaniu miast oraz wydarzeń. Fascynat urbanistycznego fenomenu zespołu miejskiego Trójmiasta oraz historii jego ośrodków: Gdańska, Gdyni i Sopotu.

W latach 2017-2019 współtworzył festiwal architektury Open House Gdańsk pełniąc rolę kuratora odpowiedzialnego za program tego wydarzenia. Laureat licznych konkursów fotograficznych, w tym zwycięzca FOTO FETY 2017. Życie wg niego jest jak jazz, którego to przyszłe gwiazdy rodzą się w solidnych murach gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki.

Liczba miejsc ograniczona.

Informacja o biletach

Wstęp na wydarzenie za datek do puszki - zebrane środki zostaną przekazane na programy edukacyjne dla dzieci prowadzone przez Fundację Wspólnota Gdańska.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

W którym roku otwarto na Dolnym Mieście łaźnię, obecnie siedzibę Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia"?