stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Urodziny Heweliusza (1 opinia)

Co roku zapraszamy Was, by wspólnie celebrować urodziny naszego Szanownego Patrona. Także w tym roku możemy popatrzeć razem w gwiazdy, wziąć udział w kosmicznych warsztatach czy też poznać Heweliusza nieco lepiej podczas spektaklu plenerowego inspirowanego jego życiem. To co, przyjdziecie?

Relacja z imprezy

lip 23-25

piątek - niedziela, godz. 10:00 - 22:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

29 czerwca - 29 sierpnia 2021, godz. 10:00 - 18:00

Gdańsk,
Program Urodzin Heweliusza

WARSZTATY | Kieszonkowe planetarium
adresaci: dzieci od 9 roku życia z rodzicami
godzina: 11:00, 13:00, 15:00
miejsce: Wozownia Artyleryjska (II piętro, sala Strakowskiego)
Miał świetnie wyposażone obserwatorium, konstruował lunety, mikroskopy, globusy, stworzył prototyp peryskopu i pierwszą mapę Księżyca, badał ruch komet i rysował gwiazdozbiory, a w wolnych chwilach w towarzystwie gadatliwej papugi popijał piwo w ogrodzie, gdzie hodował cytryny. Nikt inny - tylko Heweliusz! Zapraszamy na warsztaty, podczas których przybliżymy postać naszego patrona, stworzymy kieszonkowe planetarium, a nawet zbudujemy kometę!

SPEKTAKL PLENEROWY | Uczeń Heweliusza
adresaci: dzieci od 9 roku życia i dorośli
godzina: 16:00
miejsce: Majdan - główny plac fortu
Kim był Heweliusz? Co wypatrzył na niebie? Jakim był nauczycielem? - zapraszamy na spektakl plenerowy w wykonaniu grupy teatralnej El Trupa Kabra. Będzie to opowieść dorosłego Ucznia, który wspomina swojego mistrza Heweliusza, w szczególności jego dokonania i osiągnięcia. Aktorzy będą animować scenografię, która przeniesie nas w świat astronomii. Opowieść dopełni słuchowisko inspirowane komiksem "Uczeń Heweliusza" wydanym przez WiMBP i Hevelianum. W dniach 26-28 stycznia komiks można kupić w Hevelianum w cenie promocyjnej 10 zł.

POKAZ MULTIMEDIALNY | Kosmiczne opowieści z AstroCamerą
adresaci: bez ograniczeń wiekowych
godzina: 17:00
miejsce: Wozownia Artyleryjska (I piętro, sala Haxo)
Tego wieczora przy muzyce obejrzymy prace nagrodzone w kolejnych edycjach konkursu AstroCamera, jedynego w Polsce międzynarodowego konkursu astrofotograficznego. Konkurs ma już siedmioletnią tradycję i wielki dorobek. Miłośnicy fotograficznego utrwalania zjawisk astronomicznych przyglądają się mgławicom, gromadom gwiazd, planetom, kometom i galaktykom... Dech zapiera!
Opowieści będzie snuł Sebastian Soberski - kierownik Planetarium w Grudziądzu oraz radioobserwator w Centrum Astronomii UMK w Toruniu. Pokazowi będzie towarzyszyć muzyka Przemysława Rudzia - kompozytora i wykonawcy muzyki elektronicznej, popularyzatora astronomii, autora książek i przewodników.

Obserwacja przez teleskop z astronomami Hevelianum
adresaci: dzieci od 6 roku życia i dorośli
godzina: od 17:00
miejsce: Majdan - główny plac fortu
Zapolujemy na naszą planetarną sąsiadkę - Wenus. Przyjrzymy się Siedmiu Siostrom znanym jako Plejady, czyli najbardziej znanej gromadzie otwartej na niebie. Poznamy też skarby króla zimowego nieba - gwiazdozbioru Oriona.
UWAGA! Obserwacje uzależnione od warunków pogodowych!

Na wszystkie wydarzenia z okazji Urodzin Heweliusza wstęp jest wolny.

Opinie (1)

  • Co to ma być???

    • 1 9

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Który z trójmiejskich pisarzy jako jedyny mieszkający w Trójmieście wygrał Nagrodę Literacką Gdynia?