• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

UrbanLab

Warsztaty dotyczące mapowania kulturowego w planowaniu przestrzennym, spotkania z animatorami miejskich zmian z Krajów Regionu Morza Bałtyckiego, czy spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami - to część programu UrbCulturalPlanning, w którym bierze udział Instytut Kultury Miejskiej. W trzyletnim projekcie IKM odpowiedzialny jest za przygotowanie pakietu narzędzi umożliwiających pracę metodą planowania kulturowego oraz za organizację serii warsztatów poświęconych tej tematyce. Pierwsze wydarzenie odbywa się 25-27 marca w Gdańsku.

w każdy czwartek (od 09.05 do 16.05.2024), godz. 17:00 - 20:00

Sopot,
Wstęp wolny
maj 10-12

piątek - niedziela, godz. 18:30

Wstęp wolny
- W ramach działań projektowych skupimy się na mapowaniu zasobów kulturowych (społecznych i przestrzennych) w dzielnicach miasta, ze szczególnym uwzględnieniem Nowego Portu i Starego Przedmieścia. Celem UrbanLabu jest przygotowanie liderów projektów lokalnych do pracy z zastosowaniem nowych metod. Przez kolejne dwa lata zamierzamy badać w jaki sposób te metody działają w różnych warunkach społecznych, kulturowych, ale też technicznych i urbanistycznych krajów nadbałtyckich - mówi Natalia Brylowska z Instytutu Kultury Miejskiej.

W programie warsztatów m.in.: prezentacja Przestrzeni Lokalnych w Gdańsku, o której opowiedzą Agnieszka Rózga-Micewicz i Anna Fikus-Wójcik z Biura Rozwoju Gdańska, wystąpienie Aleksandry Litorowicz z Fundacji Bęc Zmiana na temat projektu badawczego Place Warszawy. Ponadto Kaspars Lielgalvis przybliży inicjatywę Free Riga, a Liene Jurgelāne Komēta Festival. Wprowadzenie do metody planowania kulturowego poprowadzi Lia Ghilardi z Noema Culture and Place Mapping. Uczestnicy i uczestniczki posłuchają również o doświadczeniach Medialabu Katowice w wizualizacji lokalnej historii za pomocą danych oraz o mapowaniu dzielnicy z perspektywy artystycznej, o której opowie Grete Aagaard i Aleksandra Księżopolska z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.

Marcowe seminarium prowadzone jest dla organizacji partnerskich, osób zaangażowanych w planowanie urbanistyczne i decyzje dotyczące przestrzeni miejskich. Powstałe w wyniku programu narzędzia, metody i skrypty będą udostępniane i popularyzowane.

W ramach projektu powstanie podręcznik oraz program mentoringu - ich celem będzie wspieranie miast i organizacji pozarządowych w procesie praktycznej implementacji metody planowania kulturowego. Przedsięwzięcie zakłada również udostępnienie internetowej bazy wiedzy funkcjonującej w 8 językach oraz powołanie ośrodków angażujących doświadczonych specjalistów.

Więcej informacji o Urban Cultural Planning: https://ikm.gda.pl/projekt/urbculturalplanning/.

Program jest finansowany z funduszy unijnych z Programu INTERREG przeznaczonych dla Krajów Morza Bałtyckiego. 

Organizacje partnerskie:
Duński Instytut Kultury w Estonii, Łotwie i Litwie (Dania) - partner wiodący
Fundacja im. Heinricha Bölla - Szlezwik-Holsztyn (Niemcy)
Międzynarodowy Teatr w Kopenhadze (Dania)
Instytut Kultury Miejskiej (Polska)
Firma projektowa Kiel-Gaarden GmbH (Niemcy)
Gmina Guldborgsund (Dania)
Samorząd Województwa Pomorskiego (Polska)
Miasto Pori (Finlandia)
Miasto Ryga (Łotwa)
Wileński Uniwersytet Techniczny im. Giedymina (Litwa)
Uniwersytet Nauk Stosowanych w Norwegii (Norwegia)
Uniwersytet Skövde (Szwecja)
Nadbałtyckie Centrum Kultury (Polska)
Rosizo (Rosja)

Opinie

Sprawdź się

Która z instytucji jest posiadaczem największej kolekcji urn związanych z kultem ognia?