Impreza już się odbyła
PATRONAT

Uczniowie Hipokratesa nad Motławą (3 opinie)

Wystawa "Uczniowie Hipokratesa nad Motławą" w Muzeum Narodowym w Gdańsku (Oddziale Sztuki Dawnej) poświęcona jest dokonaniom gdańskich medyków od XVI do końca XVIII wieku. Na ekspozycji znajdą się wizerunki słynnych lekarzy oraz wydane przez nich dzieła medyczne.

15 lipca - 13 sierpnia 2020, godz. 10:00 - 20:00

Wstęp wolny

7 grudnia 2019 - 15 września 2020, godz. 10:00 - 16:00

bilety 12 zł
ulgowy 8 zł
Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Sztuki Dawnej,
ul. Toruńska 1, 80-822 Gdańsk
Wernisaż: 15 listopada 2016, godz. 12.00
Czynna: 15 listopada 2016 - 5 lutego 2017

Godziny otwarcia:
wtorek - piątek: 9.00 - 16.00, sobota - niedziela: 10.00 - 17.00

Oprócz wybitnych osiągnięć w zakresie medycyny gdańscy lekarze prowadzili także badania i dokonywali odkryć w wielu innych dziedzinach, odnosząc często międzynarodowy sukces. Przykładem daleko sięgającego oddziaływania lokalnej medycyny może być wpływ Johanna Adama Kulmusa i jego atlasów anatomicznych na rozwój japońskiej nauki w XVIII wieku. Gdańscy medycy kształcili się w tutejszym Gimnazjum Akademickim, które międzynarodową sławę zyskało właśnie dzięki dokonaniom w tej dziedzinie. Po ukończeniu gimnazjum przyszli lekarze kontynuowali studia w uczelniach całej niemal Europy, a po odbytej nauce wracali zazwyczaj do rodzinnego miasta i podejmowali tu lekarską praktykę, często także jako lekarze (fizycy) miejscy.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną portrety lekarzy gdańskich, zarówno graficzne, jak i malarskie oraz reprodukcje kilku epitafiów wystawionych słynnym medykom w tutejszych świątyniach. Niezwykle atrakcyjne i interesujące starodruki - atlasy anatomiczne, zielniki, poradniki medyczne, księgi astronomiczne, geograficzne czy opracowania historyczne - na pewno zaciekawią zwiedzających. Znakomicie opracowane teksty opisujące dokonania medyków i omawiające poszczególne dzieła zaprezentowane w atrakcyjnej formie plastycznej przekażą solidną wiedzę historyczną na temat rozwoju medycyny w Gdańsku. Działający od XVI do XVIII wieku lekarze, praktycy i teoretycy, tacy jak: Johann Philip Breyne, Laurentius Eichstädt, Joachim Oelhaf, Johannes Placotomus, Johann Adam Kulmus i wielu innych, z niemałym trudem i wysiłkiem położyli podwaliny pod nowoczesną medycynę. Wielu z nich pracowało na dworach monarszych i magnackich, sławiąc dokonania gdańskiej medycyny.

Organizatorzy przygotowali katalog poświęcony wystawie.

Kuratorzy wystawy:
Małgorzata Buchholz-Todoroska, Muzeum Narodowe w Gdańsku
Maria Otto, Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska
Adam Szarszewski Gdański Uniwersytet Medyczny

Patronat honorowy:
Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego

Partner medialny:
TVP3 Gdańsk

Patronat medialny:
Pomorskie.eu, Trojmiasto.pl, Kulturaonline.pl, Portal Rynek i Sztuka, O.pl Polski Portal Kultury, InYourPocket

Opinie (3)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Który z ważnych polityków epoki PRL wstrzymał w latach 50. odbudowę Teatru Wybrzeże w Gdańsku?