• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Trzynasty miesiąc spotkanie z Urszulą Sikorą

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Bloki mówią. Tym razem naszą gościnią będzie Urszula Sikora psycholożka, psychoterapeutka, poetka i slamerka, która niedawno zadebiutowała książką poetycką Trzynasty miesiąc. Z autorką porozmawia Przemysław Szczygieł, dziennikarz i poeta.

Po spotkaniu nasza gościni poprowadzi krótki warsztat kreatywny dla chętnych. 
Wstęp wolny

O autorce:
Urszula Sikora Psycholożka, poetka, psychoterapeutka w trakcie szkolenia w nurcie CBT i slamerka. Urodzona w 1998 roku w Gdańsku. Nagradzana w konkurach (np. nagroda Ewy Filipczuk w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jacka Bierezina), publikowana w pismach literackich i antologiach zbiorowych. W 2023 roku opublikowała pierwszy tom poetycki Trzynasty miesiąc w wydawnictwie WBPiCAK.

O książce:
W podzielonym na cztery pory roku, debiutanckim tomie wierszy Urszula Sikora testuje poetycką maszynę cyrkularnego poczucia czasu: ukorzenia bohaterki i bohaterów swoich wierszy w relacjach rodzinnych, tradycyjnych obrzędach i wierzeniach, w lokalności oraz przypisywanym im osadzeniu w porządku przyrody. Są to wiersze nastawione na wizualny detal, spotkanie, rozmowę czy marginalne zdarzenie, wobec których podmiotka, mimo ewokowanej nostalgii, pozostaje z reguły lekko wycofana, bliska pozycji narratora; jeżeli historia i czasowość linearna zaznaczają się w wierszu z większą intensywnością, to pod postacią wojny czy kryzysu uchodźczego. Konflikt tych dwóch porządków czasowych, cena modernizacji, odbija się w bohaterkach i bohaterach jako trauma generacyjna, problemy osobiste, tajemnice to przez nie podmiotka odsłania swoją pozycję nadawczą. Wszystko to jednak wyraża się poprzez same historie, opowieści, radość ich dostrzeżenia i podania dalej maszyna cyrkularnego poczucia czasu działa.
[Autor okładki i koncepcji graficznej: Piotr Zdanowicz.]

Plama mieści się na ul. Pilotów 11 na osiedlu Zaspa Młyniec.
Jak dojechać do Plamy?
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej:
- SKM (6 min pieszo od Plamy): Gdańsk Zaspa
- autobus (5 min pieszo od Plamy):
Zaspa SKM 01: 127, 158, 227, 258
Zaspa SKM 02: 127, 158, 227, 258
- tramwaj (11 min pieszo od Plamy):
Startowa 01: 2, 4, 8
Startowa 02: 2, 4, 8, 12

Opinie

Sprawdź się

Ile scen będzie mieć budowany Gdański Teatr Szekspirowski?