• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Tonja z Glimmerdalen (8 opinii)

teatr dla dzieci
kasy:
58 341-94-83, 601-628-377
czas trwania:
2 godziny (z przerwą)
data premiery:
13 marca 2022
7.4
14 ocen
Tonja z Glimmerdalen
na podstawie książki Marii Parr (wyd. Dwie Siostry)

"Tonja z Glimmerdalen" ‒ #girlpower w praktyce

Lubicie bohaterki książek Astrid Lindgren? Pokochacie Tonję z Glimmerdalen! 13 marca o 17.00 na Dużej Scenie Teatru Miniatura prapremiera adaptacji powieści dla dzieci norweskiej pisarki Marii Parr.Pippi Pończoszanka, Heidi czy Ania Shirley to jedne z ulubionych postaci dziewczęcych w literaturze. W 2009 roku do tego grona dołączyła bohaterka powieści "Tonja z Glimmerdalen" Marii Parr porównywanej do Astrid Lindgren. Tonja mieszka w małej górskiej miejscowości, gdzie poza nią są sami dorośli. Jest odważna, zadziorna, a jednocześnie ciepła i dbająca o innych. Zadaje niewygodne pytania i próbuje po swojemu nazywać świat. Jej siłą jest też bardzo dobry kontakt
z własnymi uczuciami i emocjami.

- Szukaliśmy opowieści, która pokaże taką nieskrępowaną dziewczyńską energię, a jednocześnie w niestereotypowy sposób świat. Powieść Marii Parr jest taką historią - pełną humoru i radości życia, ale mówiącą o sprawach ważnych dla dzieci i dla dorosłych - zapowiada Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka Miniatury.

- Tonja konfrontuje się z trudnym światem dorosłych i próbuje go zrozumieć. Bardzo ważnym wątkiem w tej opowieści jest relacja dziecko - rodzic. Najbardziej poruszająca jest chyba historia miłości i opuszczenia w relacji najlepszego przyjaciela Tonji, starego Gunnvalda, i jego córki Heidi. Tonja staje się swoistą mediatorką w tym konflikcie, a najważniejsze zdanie słyszy od miejscowego alkoholika Nilsa, że te wszystkie głupoty, które robią dorośli, "to nigdy nie jest wina dzieci". To według mnie najbardziej poruszające i ważne zdanie w tej książce. Zdanie, które bardzo wiele dzieci potrzebuje usłyszeć - opowiada Karolina Maciejaszek, autorka adaptacji i reżyserka spektaklu. Wykłada we wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych, gdzie jest prodziekanką Wydziału Lalkarskiego. Jej spektakl "Rutka" z łódzkiego Teatru Arlekin zdobył wiele nagród, w tym w 2020 roku Grand Prix festiwalu Mała Boska Komedia w Krakowie.

Scenografię zaprojektował Paweł Walicki, scenograf, grafik, twórca filmów animowanych, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i podyplomowej scenografii w krakowskiej ASP. Autorką muzyki jest kompozytorka, producentka muzyczna, klarnecistka i wokalistka Magdalena Sowul. W 2019 roku z zespołem Ugla wydała album "Linienie". Tworzy solowy projekt Panilas, którego debiutancka płyta ukaże się wiosną tego roku w wytwórni Mystic Production.

Dla widzów 6+

Realizatorzy:
tłumaczenie: Aneta W. Haldorsen
adaptacja i reżyseria: Karolina Maciejaszek
scenografia: Paweł Walicki
muzyka: Magdalena Sowul | Panilas
ruch sceniczny: Wiola Fiuk

obsada:
Magdalena Bednarek | Tonja
Edyta Janusz-Ehrlich | Heidi
Piotr Kłudka | Sanitariusz, Nils, Listonosz
Kamil Marek Kowalski | Brat, Kamerzysta
Jacek Majok | Klaus Haggen
Piotr Srebrowski | Ole, Peter
Krystian Wieczyński | Ojciec Tonji, Baran Gladiator
Andrzej Żak | Gunnvald
Magdalena Żulińska | Sally, Mama Tonji, Nilsowa

O artystach

Maria Parr
Autorka książek dla dzieci i młodzieży, gwiazda norweskiej literatury dziecięcej. Z wykształcenia nauczycielka, absolwentka literatury skandynawskiej na uniwersytecie w Bergen. Zadebiutowała w 2005 roku powieścią "Gofrowe serce". Dwukrotnie zdobyła najbardziej prestiżową norweską nagrodę literacką Brageprisen: w 2009 roku za "Tonję z Glimmerdalen" i w 2017 za "Bramkarkę i morze". Jej książki, porównywane do twórczości Astrid Lindgren, zostały przetłumaczone na wiele języków i otrzymały liczne nagrody międzynarodowe.

Karolina Maciejaszek
Absolwentka Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2008) oraz teatrologii Instytutu Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (2003). Jako reżyserka współpracowała m.in. z: Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Teatrem Montownia w Warszawie, Teatrem im. S. Jaracza w Olsztynie, Lubuskim Teatrem w Zielonej Górze, Teatrem im. Norwida w Jeleniej Górze, Teatrem im. Horzycy w Toruniu, Teatrem Miejskim w Gdyni, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem Polskim w Poznaniu. Pracowała jako asystent reżysera przy spektaklach Jerzego Jarockiego ("Trzeci akt" według "Szewców" St.I. Witkiewicza dyplom w krakowskiej PWST), Pawła Miśkiewicza ("Alina na zachód" Dirka Dobbrowa w Teatrze Dramatycznym w Warszawie) i Waldemara Krzystka (Teatr TV). Debiutowała spektaklem "Woyzeck" Georga Büchnera na Scenie Margines Teatru Jaracza w Olsztynie. W 2020 roku spektakl "Rutka" w jej reżyserii zrealizowany w Teatrze Arlekin w Łodzi zdobył Grand Prix festiwalu Mała Boska Komedia w Krakowie.

Paweł Walicki
Scenograf, reżyser filmów animowanych, animator, grafik. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby, pracownia Filmu Animowanego) i podyplomowej scenografii w krakowskiej ASP. Dyplom - scenografia do "Jeziora łabędziego" w Teatrze Wielkim w Warszawie - obronił u prof. Andrzeja Kreutz Majewskiego. Reżyser i animator filmu "Jak bóg Maior utracił tron" według przypowieści filozoficznych Leszka Kołakowskiego. W 2014 roku otrzymał Złotą Maskę za scenografię do spektaklu "Bobiczek" Teatru Zagłębie w Sosnowcu w reż. Łukasza Kosa. Autor kilkudziesięciu scenografii teatralnych i filmowych w Polsce i za granicą. Animator pełnometrażowego filmu animowanego "Zabij to i wyjedź z tego miasta" w reż. Mariusza Wilczyńskiego, którego premiera odbyła się na festiwalu Berlinale w 2020 roku.

Magdalena Sowul (Panilas)
Kompozytorka, producentka muzyczna, klarnecistka i wokalistka. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Liderka zespołu Ugla, z którym w 2019 roku wydała album "Linienie". Tworzy solowy projekt Panilas, którego debiutancka płyta ukaże się wiosną w wytwórni Mystic Production. Autorka podcastu "Słyszane, czyli podcast o muzyce i płci". Komponuje muzykę do spektakli teatralnych, filmów i słuchowisk.

Wioleta Fiuk

Tancerka, choreografka, teatrolożka, nauczycielka tańca. Absolwentka Teatrologii na Uniwersytecie Gdańskim, prestiżowej Szkoły Tańca Broadway Dance Centre w Nowym Jorku oraz magistrantka Choreografii i Teorii Tańca na Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie. Wielokrotna Mistrzyni Polski, Europy i Świata w kat. Jazz i Modern Dance w zawodach federacyjnych. Założycielka teatru tańca DzikiStyl Company w Gdańsku. Autorka ruchu scenicznego i choreografii do spektakli dramatycznych w całej Polsce. Pracowała na deskach wielu teatrów w kraju, miedzy innymi w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie, Teatrze Muzycznym w Gdyni i Teatrze Miniatura w Gdańsku.

Recenzja Trojmiasto.pl

Opinie (8) 1 zablokowana

 • No to może (opinia sprzed 2 lat)

  Lepiej iść do kina, pojeść popkorn ;)

  • 0 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Tonja porządkuje świat dorosłych. O "Tonji z Glimmerdalen"

  długie, zbyt rozciągnięte (opinia sprzed 2 lat)

  większośc dzieci na sali sie nudziło i słychac było kiedy sie skończy, słownictwo dla dzieci w wielu momentach nie dobrane , wyrażanie się np o ojcu braci- kiepska szkoła, kiepski spektakl

  • 3 4

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Tonja porządkuje świat dorosłych. O "Tonji z Glimmerdalen"

  Byłem doceniam (opinia sprzed 2 lat)

  Witam byłem z 6 letnim synem , bardzo
  Nam się podobało kunszt aktorski było widać , bardzo śmieszne momenty, czasami się zastanawiałem czy to dla niego (syna) czy dla mnie bardziej przedstawienie :) jedyny minusik to ze za długo 2 godziny z przerwa to dla naszych szkrabów za długo syn pod koniec się trochę kręcił , ale lemoniada i tort rekompensował wszystkono i ten wielki bukiet Róż od Pani prezydent :)

  • 2 1

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Tonja porządkuje świat dorosłych. O "Tonji z Glimmerdalen"

  Swietny spektakl (opinia sprzed 2 lat)

  To świetne przedstawienie ! W którym i dzieci jak i dorośli znajdą coś dla siebie !
  Ja znalazlem

  • 5 2

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Tonja porządkuje świat dorosłych. O "Tonji z Glimmerdalen"

  Mocne (opinia sprzed 2 lat)

  i ambitne. Brawo Miniatura

  • 4 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Tonja porządkuje świat dorosłych. O "Tonji z Glimmerdalen"

  W sobotę Tonja miała blond włosy :) (opinia sprzed 2 lat)

  Przedstawienie cudowne. Moja 7- latka bardzo zadowolona ;)

  • 4 1

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Tonja porządkuje świat dorosłych. O "Tonji z Glimmerdalen"

  Nuda (1) (opinia sprzed 2 lat)

  Nuda straszna. Moja Nastka 7 lat wynudziła się potwornie.

  • 4 14

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Tonja porządkuje świat dorosłych. O "Tonji z Glimmerdalen"

   (opinia sprzed 2 lat)

   Masz nie wytrwałe dziecko. Fakt, że fabuła wymaga skupienia, bo w drugim akcie jest to w pełni przyczynowo-skutkowa opowieść, ale dobra gra aktorska i dobra muzyka pozwalają utrzymać skupienie. Mój 4latek dał radę (mimo że bał się trochę psa).

   • 8 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery