• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

To lubię 2. Kolekcja Antoniego Żabczyńskiego

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza do swojej siedziby na "To lubię 2" - kolekcja Antoniego Żabczyńskiego.

maj 9

czwartek, godz. 11.00

Gdańsk Nowy Port,
Wstęp wolny

15 - 30 maja 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
Wystawa czynna w dniach: 9 listopada - 9 grudnia 2012 r.,
od wtorku do niedzieli, w godz. 11.00 - 19.00.

Agata Nowosielska o wystawie: Kolekcja pana Antoniego Żabczyńskiego to imponujący zbiór dzieł głównie polskich malarzy związanych z Pomorzem. Chociaż sam kolekcjoner jest wielkim miłośnikiem Mazowsza (...) to Trójmiasto powinno być mu wdzięczne za jego zbiór obrazów poświęconych tematyce bliskiej jego mieszkańcom. Pan Żabczyński jest znawcą malarstwa a także wspiera młodych twórców, w jego kolekcji znajdziemy nie tylko obrazy przedwojennych czy powojennych autorów, ale też młodych, współczesnych twórców, którzy umiłowali sobie akt, pejzaż czy malarstwo nawiązujące do symbolizmu i impresjonizmu.

Wystawa jest zatem hołdem złożonym tradycyjnemu malarstwu, sięgającemu korzeniami do Maneta, Courbeta, Corota, a na gruncie polskim - Kossaka (sceny Dariusza Aniszewskiego z końmi), Pankiewicza, Chełmońskiego czy Gierymskiego. W postawie twórców zaproszonych do wystawy znaleźć można tendencję do silnej estetyzacji, dążenie do kultu piękna w klasycznym jego wydaniu. Zatem pojawiają się pieczołowicie namalowane dłonie ze smukłymi palcami, przywołujące na myśl renesansowych czy fin de siecleowych twórców; akty malowane w duchu Matisse'a, kolory z palety Vuillarda. Wystawa to dowód na to jak silnie zakorzeniona jest tradycja malarstwa końca XIX wieku w młodych twórcach, ale też jak piękne i silne w swoim wyrazie potrafią być obrazy malarzy z pierwszej i drugiej połowy XX wieku na gruncie trójmiejskim.

W kolekcji A. Żabczyńskiego prym wiodą jednak pejzaże. Swoją klasą dorównują najznakomitszym mistrzom. Przykład? Malarstwo Wiktora Koreckiego, a w szczególności prezentowany na wystawie pejzaż Stożki na rozlewiskach. Ten niewielki, mierzący 11 x 14 cm obraz olejny na tekturze budzi respekt. Whistlerowski kolor - subtelna szarość ni to zmierzchu ni świtu zabiera odbiorcę w świat natury, który trudno znaleźć w erze postępu technicznego. Podobnie doskonały jest Iwan Trusz i jego obraz Pejzaż z Capri. Błękitne wzgórza i wysepki na pierwszym planie i morze, boskie morze...

Jest zatem wystawa To Lubię- druga edycja- wspaniałą podróżą po malarstwie XX- wieku. Poczynając od akwareli Zygmunta Karolaka, pejzaży z końmi Dariusza Aniszewskiego po pełne miękkiego światła obrazy Stanisława Mazusia, Marka Okrassy i niepokojące obrazy młodszego pokolenia: Joanny Rusinek i Filipa Kalkowskiego. Jest też próbą, rodzajem podsumowania pokoleń uprawiających malarstwo pejzażowe i rodzajowe, akty. Cechą wspólną zdaje się być subtelność, tradycyjnie (Kant) pojmowany kanon piękna i wątek tradycji, jeżeli chodzi o samą tematykę.

Wystawa objęta honorowym Patronatem Posła do Parlamentu Europejskiego p. Jana Kozłowskiego

Patroni medialni:
Trojmiasto.pl, Trójka Polskie Radio, Gazeta Wyborcza, Radio Gdańsk, In Your Pocket, Wrota Pomorza.

Opinie

Sprawdź się

Pierwszym gdyńskim kinem, otwartym w 1926 roku, było:

 

Najczęściej czytane