stat

Then&Now 2020. Wystawa technik alternatywnych fotografii. (1 opinia)

Wystawa jest prezentacją wybranych prac, które wzięły udział w konkursie fotografii alternatywnej Then & Now 2020.

w każdy czwartek (do 17.11.2022), godz. 18:00

Wstęp wolny
Przez dziesięciolecia fotografia rozwijała się w kierunku coraz większego poziomu automatyzacji, industrializacji, początkowo opierając się na fabrycznych, żelatynowo-srebrowych materiałach, a później przyjmując postać cyfrową. Z jednej strony doprowadziło to do niezwykłej wprost demokratyzacji fotografii, ponieważ robienie zdjęć i to zdjęć niezłej jakości technicznej stało się dostępne właściwie dla każdego, z drugiej do zaniku dawnego rzemiosła fotograficznego, do sytuacji, gdzie wszystkie procesy inne niż fotografia żelatynowo srebrowa i cyfrowa popadły w zapomnienie. Więcej, nie tak dawno, bo wraz z bankructwem Kodaka nastąpił moment, gdy zdawało się, że i tak zwana fotografia analogowa odejdzie w niepamięć. Tymczasem zupełnie niespodziewanie rozpoczął się wielki powrót do dawnych, stricte manualnych technik fotograficznych, zwanych dziś historycznymi. Rozpoczęli go pojedynczy twórcy, ci nieliczni, którzy nigdy dawnych technik nie porzucili, jak choćby Amerykanin Marc Osterman, Kanadyjczyk John Bladen Bentley czy (na krajowym podwórku) gumiści, na przykład Konrad Polesch i Henryk Rogoziński. Po nich pojawili się kolejni twórcy na nowo odkrywający magię dawnych, manualnych procesów fotograficznych, aż doszliśmy do chwili, w której możemy mówić o zjawisku masowym. Dziś dawne procesy fotograficzne praktykuje już nie tysiące, lecz dziesiątki tysięcy osób na całym świecie, prace wykonywane manualnie święcą triumfy w galeriach, a ich estetyka inspiruje również twórców posługujących się medium cyfrowym, w tym fotografów tworzących reklamy.

Organizowane przez Trójmiejską Szkołę Fotografii i Muzeum Narodowe w Gdańsku / Gdańską Galerię Fotografii wydarzenie o charakterze biennale to jedyne w swoim rodzaju podsumowanie tego niezwykłego zjawiska. Wystawa Then & Now [Wczoraj i dziś] 2020. Wystawa alternatywnych technik fotografii stanowi przegląd prac tworzonych przez współczesnych artystów z użyciem do niedawna zapomnianych technik alternatywnych, historycznych bądź szlachetnych. Jest to również świetna okazja, by zobaczyć ponad 80 prac przesłanych przez twórczynie i twórców z całego świata, stanowiących świadectwo swoistej i chyba jedynej w swoim rodzaju twórczej kontrrewolucji, jaka ewidentnie zachodzi dziś w światowej fotografii.

Fotografie zostały wyselekcjonowane spośród ponad 400 prac zgłoszonych do konkursu m.in. z Polski, Czech, Litwy, Turcji, Rosji, USA, Wielkiej Brytanii czy Korei przez jury w składzie: dr hab. Witold Jurkiewicz, dr Adam Mazur, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka i Radosław Brzozowski. Prace te są połączeniem twórczych poszukiwań i sprawności posługiwania się dawnymi technologiami. Tematycznie spotkamy tu pejzaże naturalne i industrialne, portrety ludzi i zwierząt, akty i oniryczne kreacje z pogranicza abstrakcji, ale także fotografie odnoszące się z dużą wrażliwością do historii, czasem poprzez stylizację, częściej wykorzystujące walory czasu w medium, np. fotografii otworkowej. Wiele prac dotyka tak istotnych tematów, jak ekologia czy kwestie wolności, dlatego ekspozycja łączy prezentację technik z mistrzowskim ich artystycznym wykorzystaniem.

Podczas wernisażu zostaną odczytane nazwiska laureatów nagród:
Grand Prix
Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego
dla Michaliny Hendrys za pracę pt. Odpodobnienie.
Pierwsza Nagroda w kategorii Fotografia otworkowa
dla Marcina Lilla za zestaw Motławska czasoprzestrzeń: Brama Żuraw, Zielona Brama, Gdańsk Miasto Aniołów.

Pierwsza Nagroda w kategorii Techniki alternatywne
dla Krzysztofa Strzody za zestaw Modeling.

Projekt został zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Gdańska oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. 

kuratorka wystawy: Małgorzata Bardoń 

Patronat honorowy nad wystawą: 
Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego
Organizatorzy
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Trójmiejska Szkoła Fotografii 
Szlachetna Fotografia

Opinie (1)

  • ale tego gościa od analemy to powinni aresztować

    za nielegalne umieszczenia urządzenia rejestrującego!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Znana polska ilustratorka Anita Głowińska jest autorką: