Teatr Wybrzeże gra w plenerze. Rusza Scena Letnia w Pruszczu Gdańskim

Sobotnie wieczory w Międzynarodowym Parku Kulturowym Faktoria niemal przez całe wakacje należeć będą do Teatru Wybrzeże, które pokaże tam siedem swoich produkcji. W lipcu spektakle rozpoczynają się o godz. 21, w sierpniu o 20.
Sobotnie wieczory w Międzynarodowym Parku Kulturowym Faktoria niemal przez całe wakacje należeć będą do Teatru Wybrzeże, które pokaże tam siedem swoich produkcji. W lipcu spektakle rozpoczynają się o godz. 21, w sierpniu o 20. mat. prasowe

Po raz piąty Teatr Wybrzeże gra pod chmurką. O tegorocznym programie Sceny Letniej w Pruszczu Gdańskim rozmawiamy z dyrektorem Teatru Wybrzeże, Adamem Orzechowskim.Adam Orzechowski jest twórcą sześciu z siedmiu prezentowanych latem tytułów Teatru Wybrzeże na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim.
Adam Orzechowski jest twórcą sześciu z siedmiu prezentowanych latem tytułów Teatru Wybrzeże na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim. fot. Tomek Kamiński

Uczestniczyłe(a)ś na wydarzeniach artystycznych w Międzynarodowym Parku Kulturowym Faktoria?

Zobacz wyniki (106)
Łukasz Rudziński: Piąty sezon Sceny Letniej Teatru Wybrzeże w Międzynarodowym Parku Kulturowym Faktoria w Pruszczu Gdańskim inaugurujecie 6 lipca "Wielką Improwizacją". Co to będzie za spektakl?

Adam Orzechowski: Trzej trójmiejscy twórcy, startujący niegdyś w Wybrzeżaku, Abelard GizaWojciech Tremiszewski wraz z Jakubem Roszkowskim napisali dla nas tekst "Wielka Improwizacja". Tekst, który wyreżyseruje nasz dramaturg [Jakub Roszkowski - przyp. red.] dotyka problemów teatralnych, ale pełen jest również akcentów politycznych, odwołujących się do wydarzeń z lat 1980 i 1981. Zawiera też sporą dawkę nieprzewidzianego - ledwo naszkicowanych tematów do improwizacji, od aktywności widzów zależy wykorzystanie szansy wywołania dyskursu dotyczącego patriotyzmu.

Spektakl tworzą młodzi ludzie, którzy sami są dziećmi stanu wojennego albo byli w tym czasie małymi dziećmi. Poznamy ich wersję genezy Solidarności, zdarzeń stanu wojennego, ich definicje patriotyzmu. Autorzy to popularni kabareciarze, liczymy więc na ich poczucie humoru. Po premierze w Pruszczu Gdańskim, spektakl prezentowany będzie w Sopocie i w Gdańsku (w Malarni lub w Czarnej Sali). Przedstawienie pokażemy też pod koniec sierpnia na festiwalu Sopot Non-Fiction.

Jakie inne spektakle zobaczymy w tym roku na Scenie Letniej?

W Pruszczu Gdańskim nasza Letnia Scena będzie zapraszać publiczność w każdą wakacyjną sobotę do 24 sierpnia. W cotygodniowym repertuarze znajdują się przedstawienia dobrze już znane pruszczańskiej publiczności - "Baba Chanel", "Tajemnicza Irma Vep", "Skrzynk@pandory" czy "Intymne lęki" - co jednak widzom nie przeszkadza, bo przychodzą na nasze produkcje bardzo chętnie, na niektóre nawet kilkakrotnie. Niektóre powtórki serwujemy wręcz "na życzenie publiczności".

Poza premierą Sceny Letniej repertuar wygląda na przegląd spektakli Adama Orzechowskiego. Celowo?

Oczywiście! - Żartowałem!!! Tak to niestety jest, że nie wszyscy twórcy i aktorzy chcą i zgadzają się na prezentacje w plenerze. Te spektakle nierzadko wyglądają na Scenie Letniej inaczej niż w wersjach premierowych. W otwartej przestrzeni musimy często rezygnować z możliwości świetlnych i niektórych elementów scenograficznych, by dostosować przedstawienia do warunków plenerowych. Aktorzy raczej przyzwyczaili się do tych warunków, bo to bywa dla nich nowe, ciekawe doświadczenie, ze sporą dozą nieprzewidywalnego, skłaniającego do żywiołowej improwizacji. W tym roku przenosimy na scenę w Pruszczu "Willkommen w Zoppotach" i na pewno będzie to inna wersja niż ta oswojona już na Scenie Kameralnej.

Nie obawiacie się grywać w plenerze spektakli "tylko dla dorosłych"?

Mamy zdyscyplinowaną publiczność, która na naszą prośbę nie przychodzi z dziećmi na realizacje opatrzone dyspozycją "tylko dla dorosłych". "Faza Delta" była już grana w Pruszczu w ubiegłym roku i mieliśmy po spektaklu bardzo pozytywne sygnały. Nasza plenerowa publiczność bywa bardzo zróżnicowana, są wśród niej i tacy, którzy do teatru raczej nie zaglądają. Ale cieszymy się, że dzięki temu pomysłowi jednak mają kontakt z teatrem, oni też są zadowoleni. Generalnie reakcje widzów w Pruszczu nie odbiegają od reakcji na naszych stałych scenach. Myślę, że te prezentacje są korzystne dla wszystkich - dla nas, bo konfrontujemy się z szerszą widownią i dla publiczności, mogącej zobaczyć nasze spektakle w nietypowej scenerii. Zapraszam wszystkich, by przekonali się o tym osobiście.

Opinie (18)

 • terminy spektakli

  Pisząc artykuł o Scenie Letniej w Pruszczu warto było by podać terminy spektakli właśnie w tym miejscu. Tymczasem gdy przechodzimy na stronę o konkretnym tytule to okazuje się że na Państwa stronach już terminarz jest zupełnie inny. Jak już podajecie jakieś informacje na trójmiasto.pl to chociaż niech będą spójne.

  • 20 3

 • terminy

  trzeba czytać uważnie, powyżej są podane terminy spektakli, tylko trzeba kliknąć na linka!

  • 3 0

 • Kto za to płaci...

  pan placi, pani placi... fajnie wrobel wydaje nie swoje pieniadze... a pozniej bedzie klepal, ze to dzieki niemu takie spektakle sie odbywaja... a to nie dzieki niemu, tylko dzieki moim podatkom za ktore musze jeszcze ogladac ten przyklejony usmiech

  • 2 13

 • ..a ja jestem zadowolona i dziękuję panu Burmistrzowi,że pomyśłał o mieszkańcach.Cieszę się,że mieszkam w tym coraz piękniejszym mieście.Pan krytykant z forum" smieszek " pewnie nigdy nie jest zadowolony..wydane pieniadze-źle..nie wydane-źle..bo płaci a ich nie widzi..A większość myśli ciepło o organizatorach,o imprezach letnich na Faktorii.Brawo !

  • 10 0

 • OK, ale mam mieszane uczucia ...

  dlaczego w buraczanym Pruszczu, no chyba, że chodzi o to, żeby nieść wyższą kulturę pod strzechy. Szkoda, bo można by np. w Brzeźnie, gdzie kiedyś odbywały się weekendowe koncerty, albo na Pl. Zebrań Ludowych.

  • 3 13

 • oczywiście

  muszą zżynać z Teatru Miejskiego w Gdyni

  • 3 6

 • REWELACJA.

  artykuł dość tendencyjny. po pierwsze ani słowa o tym dzięki komu to może się dziać ! a to włodarze Pruszcza tu pięknie zadziałali. byłem w zeszłych latacj na spektaklach, koncertach - wspaniałą sprawa w urokliwym miejscu. Sprawa generalnie jest wspaniała ! nie słyszałem o miejscu gdzie regularnie można obejrzeć spektakle w plenerze Teatru i to za darmo !! nie wspomnę o cyklicznych imprezach organizowanych przez CKiS w Pruszczu. a jednak można trzeba tylko chcieć!. a Gdańsku kicha aż miło.

  • 2 1

 • zżynać ?

  śmiechu warte. zastanów się nad tym co piszesz. TM w Gdyni to atrakcja komercyjna za kasę przy okazji atrakcja turystyczna, zresztą której mieszkańcy mają dość. urok to był jak grali wiele lat temu "Anioł stąpił do Babilonu", "niespodziewany koniec lata" "Mewa" - dziś już urok prysł. a w Pruszczu to jest za darmo dla ludzi cel inny i przekaz inny!

  • 1 2

 • żart!

  gdańsk pod względem organizacji imprez i ukłonu w stronę mieszkańców to się może uczyć od Pruszcza. pojedź zobacz to docenisz. Pozdrowienia dla CKiS w Pruszczu dzielnych ludków!

  • 5 3

 • wlodzarze nie organizuja dzieki sobie

  tylko dzieki temu, ze mi zabrali w formie podatkow i rozdaja wszystkim, nawet tym, ktorzy tych podatkow nie placa.. Spektakle nie sa za darmo, tylko ja za to place...w formie zabranych mi podatkow...

  • 0 6

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
muzyka poważna
maj 13-30.12
g. 19:30
Gdańsk, Kościół Św. Katarzyny

Kulinaria

Sprawdź się

Sprawdź się

Co będzie można zobaczyć w NOMUS?