• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tak głośno jeszcze w szpitalu nie było! Zespół dęty zagrał w UCK

Ewa Palińska
23 stycznia 2024, godz. 17:00 
Opinie (30)

Zobacz naszą relację

Tak głośno jeszcze w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym nie było! We wtorkowe popołudnie w Centrum Medycyny Inwazyjnej odbył się trzeci koncert z cyklu aMuz w UCK. Muzyka bez recepty, podczas którego Akademicki Zespół Instrumentów Dętych Blaszanych pod dyr. Tadeusza Kassaka wykonał najpopularniejsze motywy ze ścieżek dźwiękowych Ennio Morricone, największe przeboje muzyki klasycznej oraz piosenki z repertuaru m.in. Ireny Jarockiej. Pacjenci oraz personel szpitala chętnie zajęli miejsca na widowni, a po zakończeniu nagrodzili wykonawców gromkimi, zasłużonymi brawami.Koncerty muzyki filmowej w Trójmieście - kalendarz imprez

Do tego, że muzyka ma działanie terapeutyczne, nikogo przekonywać nie trzeba. Dyrekcja Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego ma tego świadomość, czego dowodem jest fakt, że wtorkowy koncert był już trzecim, jaki w ramach cyklu "aMuz w UCK. Muzyka bez recepty" zorganizowano w murach szpitala.

Szpitalne korytarze o idealnych warunkach koncertowychCzy byłe(a)ś kiedykolwiek hospitalizowany(a)?

Zresztą już kilka lat temu, z myślą właśnie o takich artystycznych inicjatywach, w Centrum Medycyny Inwazyjnej pojawił się biały fortepian, z którego wykonawcy chętnie korzystają. Idealna do takich koncertów jest też przestrzeń obok restauracji UzdrowiskoMapka - szpitalny hall jest na tyle przestronny, że bez trudu pomieści nie tylko wykonawców, ale i niemałą widownię.

Z góry na scenę mogą natomiast spoglądać pacjenci oraz oraz pracownicy klinik. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni są wszyscy, dlatego krzesełka na widowni chętnie zajmują ci, którzy czekają po przeciwległej stronie hallu, aby zarejestrować się do poradni specjalistycznych.Przyjdź i posłuchaj tyle, ile możeszSzpital jest jednostką dynamiczną, która nie może pozwolić sobie na zrobienie przystanku i przysłuchiwaniu się muzyce w totalnym skupieniu, od pierwszej do ostatniej chwili, ale w UCK nikt tego od nikogo nie wymaga.

Organizacja jest dostosowana do klinicznych realiów - udział jest bezpłatny, każdy może przejść obok sceny, przysiąść na dłuższą lub krótszą chwilę, potem pójść i załatwić swoje sprawy, a jeśli zdąży, to wrócić i słuchać dalej. Z takiej elastyczności zadowoleni są też lekarze, którzy w całym koncercie, trwającym godzinę, nie mogliby wziąć udziału, ale chętnie zaglądali, aby posłuchać choć fragmentu.

Ennio Morricone, hity muzyki klasycznej i piosenkiZaciekawienie pacjentów i personelu UCK było tym większe, że zespół instrumentów dętych blaszanych wystąpił w murach tego szpitala po raz pierwszy. Nie tylko potężne brzmienie robiło jednak wrażenie, ale też repertuar, bo był szeroki i niesamowicie atrakcyjny.

Zespół pod dyrekcją puzonisty, aranżera i kompozytora Tadeusza Kassaka wykonał najsłynniejsze motywy ze ścieżek dźwiękowych Ennio Morricone oraz najsłynniejsze szlagiery muzyki poważnej, kończąc swój występ Marszem weselnym ze "Snu nocy letniej" Felixa Mendelssohna.

W trakcie koncertu kilkakrotnie do Akademickiego Zespołu Instrumentów Dętych dołączała też wokalistka Aneta Bartnik, która zaśpiewała piosenki m.in. z repertuaru Ireny Jarockiej.Kolejna odsłona "aMuz w UCK. Muzyka bez recepty" już niebawem - szukajcie informacji w naszym kalendarzuZarówno pacjenci, interesanci, jak i personel Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego wystawili artystom wysokie noty i dopytywali, kiedy powtórka. Odpowiedzi na to pytanie jeszcze nie jesteśmy w stanie udzielić, ale dyrekcja oraz personel Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego zapewniają, że prace nad kolejną odsłoną "Muzyki bez recepty" trwają.

Wydarzenia

Koncert z cyklu aMuz w UCK: Muzyka bez recepty

muzyka poważna

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (30)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (2 opinie)

(2 opinie)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Noblista z Wrzeszcza, autor "Blaszanego bębenka", którego imię nosi galeria miejska to:

 

Najczęściej czytane