• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Tadeusz Pietrzykowski - wojownik o duszy artysty - wystawa czasowa

15 maja we foyer mieszczącym się na poziomie -2 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zorganizowany został briefing inaugurujący wystawę czasową "Tadeusz Pietrzykowski - wojownik o duszy artysty". Ekspozycja prezentowana będzie do 31 sierpnia br. Wstęp bezpłatny.

Na ekspozycję składa się 29 prac Tadeusza Pietrzykowskiego wykonanych w różnych technikach i podejmujących wiele tematów. Wystawa w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prezentowana będzie do 31 sierpnia br., a wstęp na nią jest bezpłatny. Swoistą zapowiedź projektu stanowiła prezentacja reprodukcji prac tego sławnego polskiego pięściarza w Olivia Star przy okazji gali Rocky Boxing Night im. Tadeusza "Teddy'ego" Pietrzykowskiego.

Tadeusz Pietrzykowski był przedwojennym wicemistrzem Polski i mistrzem Warszawy w wadze koguciej. W roku 1939 walczył broniąc Warszawy, a wiosną 1940 r. podjął próbę przedostania się do formującej się we Francji polskiej armii. Po aresztowaniu na Węgrzech, 14 czerwca 1940 r. Pietrzykowskiego wysłano pierwszym transportem do KL Auschwitz, gdzie został oznaczony numerem 77. W obozie stoczył według różnych szacunków ponad 40 walk bokserskich. W opiniach wielu więźniów uznawany był za jedynego mistrza wszechwag KL Auschwitz. Zaangażował się w działalność obozowego ruchu oporu - Związku Organizacji Wojskowej (ZOW) utworzonego przez Witolda Pileckiego. W 1943 r. został deportowany do KL Neuengamme, gdzie toczył kolejne walki. Później trafił do KL Bergen-Belsen i tam doczekał wyzwolenia w kwietniu 1945 r. Tadeusz Pietrzykowski po odzyskaniu wolności wstąpił do 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, gdzie zajmował się organizacją zajęć sportowych wśród żołnierzy, jak również sam toczył walki bokserskie na ringach wyzwolonej Europy m.in. w Belgii, Niemczech i Francji.

Po wojnie powrócił do kraju, ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i został trenerem sportowym oraz nauczycielem wychowania fizycznego.

Tadeusz Pietrzykowski do historii przeszedł jako słynny bokser toczący pojedynki o życie w KL Auschwitz, jednak jak się okazuje interesował się także malarstwem i uprawiał je przez całe swoje życie. Aby przybliżyć ten fakt publiczności na wystawie w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku postanowiliśmy zaprezentować jego autorskie prace. Chciał studiować architekturę na Politechnice Warszawskiej, co uniemożliwił mu wybuch wojny, a po wyzwoleniu uczęszczał jako wolny słuchacz do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na ekspozycji prezentujemy 29 oryginalnych prac jego autorstwa wykonanych w różnych technikach i podejmujących wiele tematów. Niech ta wystawa będzie upamiętnieniem postaci tego niezwykłego boksera - "wojownika o duszy artysty".

KURATOR WYSTAWY: dr Janusz Janowski
KOORDYNATOR PROJEKTU: dr Janusz Janowski
REDAKTOR KATALOGU: dr Janusz Janowski
KONSULTACJA NAUKOWA: prof. dr hab. Grzegorz Berendt
PROJEKT EKSPOZYCJI: Natalia Gawryluk

WSPÓŁPRACA: Marta Baranowska, Monika Bączek, Izabela Boguszewska, dr Paweł Czapczyk, Patryk Dąbrowski, Bartłomiej Garba, Adrianna Garnik, Natalia Gawryluk, Łukasz Gurfinkiel, Magdalena Hajduk, Krystian Iwanow, dr hab. Michał Jandura, Wojciech Kiełpiński, Zofia Kraszewska, Adrianna Paradowska, Krzysztof Ptak, Maja Strzemińska, Eleonora Szafran-Pietrzykowska, Karol Szejko

Obrazy pochodzą z Archiwum Prywatnego Eleonory Szafran-Pietrzykowskiej

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Festiwal Teatru Polskiego i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w roku 2019 odbył się po raz: