• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Tadeusz Dąbrowski - wernisaż wystawy i promocja książki

sie 9

wtorek, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
wrz 3

sobota, godz. 13:00

Sopot, Jakuba Goyki 1
Wstęp wolny
Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Dąbrowskiego połączony z promocją najnowszego tomiku wierszy artysty "To jest fajka".

Artysta urodził się w 1979. Jest poetą, eseistą, krytykiem, redaktorem dwumiesięcznika literackiego Topos. Należy do Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Publikuje, m.in. w The New Yorker, Paris Review, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Neue Zürcher Zeitung, Odrze. W Radiu Gdańsk współprowadzi audycję poetycką Po pierwsze wiersze.
W latach 2012-2019 był dyrektorem artystycznym festiwalu Europejski Poeta Wolności. Napisał powieść Bezbronna kreska (Biuro Literackie, 2016) oraz dziewięć zbiorów wierszy, z których ostatni To jest fajka, podsumowujący dotychczasowy dorobek poety, ukazał się w czerwcu 2022 nakładem PIW.
Laureat dziesiątków stypendiów i nagród, m.in. Nagrody Kościelskich (2009), Splendor Gedanensis (2006) oraz Małego Berła Fundacji Kultury Polskiej (2006), które otrzymał od Tadeusza Różewicza. Nominowany do NIKE (2010). Tłumaczony na 30 języków. Mieszka w Gdańsku.

Tadeusz Dąbrowski zajmuje się też fotografią. Na wystawie zobaczymy kilkadziesiąt zdjęć wykonanych tradycyjną techniką analogową, przy użyciu aparatów starszych, niż internet i telewizja. Artysta rejestruje współczesność, udowadniając, że to, co realne, a więc zmysłowy świat, najpiękniej formuje się w tym, co materialne kryształach srebra pokrywających błonę fotograficzną.

Adam Zagajewski: Dlaczego lubimy wiersze Tadeusza Dąbrowskiego? Lubimy je, ponieważ są niezmiernie konkretne. Dlaczego podobają nam się wiersze bardzo konkretne? Podobają nam się, ponieważ w ich percepcji uczestniczą wszystkie władze umysłu. Tadeusz Dąbrowski jest w dziedzinie poezji kimś, kogo Francuzi nazywają le grand reporter. Posiada temperament realisty, lecz jego realizm jest bardzo poetycki, prowadzi do odkryć, nie do oskarżeń. Jego wiersze osiągają nadzwyczajny poziom skupienia i gęstości, stanowiąc adekwatną odpowiedź na absurd naszego świata.
 

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Gdzie odbyły się pierwsze edycje Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych - dzisiejszej wizytówki Gdyni?