stat
Impreza już się odbyła

TRANSIT. Bob-Nosa Uwagboe (2 opinie)

Bob-Nosa Uwagboe dość szybko się przekonał, że sztuka jest skuteczną formą aktywizmu społecznego prowadzącego do zmian, które uważa za konieczne w swoim kraju. Dlatego artysta jako zaangażowany obywatel swoją twórczość koncentruje na przejawach niesprawiedliwości i łamania praw i godności człowieka oraz wszelkich oznakach patologii władzy, których doświadcza społeczeństwo Nigerii.

9 - 30 września 2020, godz. 10:00 - 20:00

Wstęp wolny

2 października - 31 grudnia 2020, godz. 13:00

W jego pracach powtarzają się karykaturalne portrety osób pełniących konkretne funkcje społeczne. Tak jak karykaturalne są ich wizerunki, tak karykaturą i kpiną jest sposób, w jaki wypełniają obowiązki wobec społeczeństwa - są bowiem oszustami, kłamcami, złodziejami, handlują ludźmi, są oprawcami seksualnymi.

Bob-Nosa Uwagboe tworzy w Protest Art Studio, które założył wkrótce po ukończeniu studiów. Swoje obrazy klasyfikuje jako kolorystyczne. Jest to bliski mu kierunek, który doskonalił, studiując malarstwo i sztuki piękne na Auchi Polytechnic. Artysta używa różnych materiałów: maluje akrylem, farbami olejnymi i w sprayu, rysuje kredkami i węglem. Wykorzystuje także materiały, które pochodzą z opisywanego świata: ubrania, worki, sznurki, papier, a także sztuczne włosy, piasek, nawet własne stare obrazy. Jego prace są sytuowane między sztuką abstrakcyjną a figuratywną.

Przedstawiane postaci są upiorne i niejednoznaczne, tak jak życie przeciętnego obywatela, który nie radzi sobie ze światem pozbawionym przejrzystych zasad i praw dających poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności.

Tytuł wystawy TRANSIT to metafora celu, jaki artysta nadał swojej sztuce. To medium, przez które przekazuje odbiorcom myśli, refleksje, uczucia dobre, ale także złość, pasję i oburzenie, i ma nadzieję na uświadomienie potrzeby zmian.

Zebrane na wystawie prace stanowią kronikę czasów oraz przestrzeń, w której - jak w lustrze - odbija się dekadencja nigeryjskiego społeczeństwa pozbawionego podstawowych wartości czyniących ludzi "humanitarnymi".

"Moje obrazy są rejestracją działań skierowanych przeciwko takiemu społeczeństwu. Dokumentują także deprecjację wartości humanistycznych, wyrażającą się w aktach nieludzkiego traktowania ludzi przez ludzi. Współczesne społeczeństwo powinno przyjąć POKÓJ".Kurator wystawy: Małgorzata Paszylka-Glaza

Wystawa czynna do 6.09.2020  wt. - niedz. 10.00 - 17.00.

Muzeum Narodowe W Gdańsku / Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów) / Ul. Cystersów 18, 80-330 Gdańsk

O sztuce tworzonej przez artystę i jego trudnej sytuacji konieczności pozostawania w Polsce podczas pandemii koronawirusa:
https://trojmiasto.tv/Wystawa-Bobem-Nosa-Uwagboe-TRANSIT-20-04-2020-video-41677.html

Opinie (2)

  • CO to

    • 0 0

  • CO to

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

W jaki sposób zginął Zbyszek Cybulski?