stat
Impreza już się odbyła

Szukalski - albo jakiej sztuki Polacy potrzebują? dr hab. Wawrzyniec Rymkiewicz

Szukalski - albo jakiej sztuki Polacy potrzebują? W przypadku Szukalskiego można mówić o transgresji, o przekroczeniu - sztuki i jej konwencji - wybiegającym w jakieś nieznane dale i odkrywającym obce nam strony. Szukalski jest artystą groźnym. To kłębowisko znaczeń, przed którym stajemy, rozchwianie form i spiętrzenie treści, kryje w sobie coś bardzo niebezpiecznego. Szukalski stawia się na pozycji założyciela nowej sztuki i nowej rzeczywistości.

Spotkanie zostanie poprzedzone emisją polskiego dokumentu z 1987 roku "W kręgu Stanisława Szukalskiego", ok. 30′.
Dokument obejrzymy dzięki zaangażowaniu Pani Izabeli Michalskiej z Evviva L'arte

- Dzięki obecności Pani Izy Michalskiej z Fundacja Eviva l'ARTe będzie można nabyć pierwszy, wydany w Polsce album o twórczości Stanisława Szukalskiego, który zawiera 160 prac rzeźbiarskich, malarskich, architektonicznych i innych, w tym również prace jego uczniów - Szczepowców (członków Szczepu Rogate Serce). W albumie pomieszczono także ponad 20 fotografii związanych z życiem Stacha z Warty.

Autorem obszernego wstępu, przedstawiającego bogatą biografię Szukalskiego i szczegółowy opis jego prac i okoliczności, w jakich powstawały, jest prof. dr hab. Lechosław Lameński.

Gościem spotkania będzie dr hab. Wawrzyniec Rymkiewicz - autor filozoficznej interpretacji twórczości i postaci Stacha z Warty, zawartej w posłowiu oraz książek "Ktoś i nikt. Wprowadzenie do lektury Heideggera" i "Formy istnienia. Heidegger według Arystotelesa". Tłumacz Heideggera i Schellinga. Twórca i redaktor naczelny kwartalnika "Kronos", przewodniczący Rady Fundacji Augusta hr. Cieszkowskiego. Kierownik Zakładu Historii Filozofii Polskiej IF UW.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Jaki autorski teatr tworzy znany trójmiejski performer Krzysztof "Leon" Dziemaszkiewicz?