stat
Impreza już się odbyła

Szukalski - albo jakiej sztuki Polacy potrzebują? dr hab. Wawrzyniec Rymkiewicz

Szukalski - albo jakiej sztuki Polacy potrzebują? W przypadku Szukalskiego można mówić o transgresji, o przekroczeniu - sztuki i jej konwencji - wybiegającym w jakieś nieznane dale i odkrywającym obce nam strony. Szukalski jest artystą groźnym. To kłębowisko znaczeń, przed którym stajemy, rozchwianie form i spiętrzenie treści, kryje w sobie coś bardzo niebezpiecznego. Szukalski stawia się na pozycji założyciela nowej sztuki i nowej rzeczywistości.

Spotkanie zostanie poprzedzone emisją polskiego dokumentu z 1987 roku "W kręgu Stanisława Szukalskiego", ok. 30′.
Dokument obejrzymy dzięki zaangażowaniu Pani Izabeli Michalskiej z Evviva L'arte

- Dzięki obecności Pani Izy Michalskiej z Fundacja Eviva l'ARTe będzie można nabyć pierwszy, wydany w Polsce album o twórczości Stanisława Szukalskiego, który zawiera 160 prac rzeźbiarskich, malarskich, architektonicznych i innych, w tym również prace jego uczniów - Szczepowców (członków Szczepu Rogate Serce). W albumie pomieszczono także ponad 20 fotografii związanych z życiem Stacha z Warty.

Autorem obszernego wstępu, przedstawiającego bogatą biografię Szukalskiego i szczegółowy opis jego prac i okoliczności, w jakich powstawały, jest prof. dr hab. Lechosław Lameński.

Gościem spotkania będzie dr hab. Wawrzyniec Rymkiewicz - autor filozoficznej interpretacji twórczości i postaci Stacha z Warty, zawartej w posłowiu oraz książek "Ktoś i nikt. Wprowadzenie do lektury Heideggera" i "Formy istnienia. Heidegger według Arystotelesa". Tłumacz Heideggera i Schellinga. Twórca i redaktor naczelny kwartalnika "Kronos", przewodniczący Rady Fundacji Augusta hr. Cieszkowskiego. Kierownik Zakładu Historii Filozofii Polskiej IF UW.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Czy obecnie działające Muzeum Miasta Gdyni jest pierwszym w historii tego miasta?