stat
Impreza odwołana
PATRONAT

Sztuka Podróżowania | Everest czy K2?

Everest czy K2? Opowieść o wędrówce w kierunku najwyższych gór świata.

maj 22-24

piątek - niedziela

Gdańsk, ECS, IKM
cze 14

niedziela, godz. 12:00

Sopot,
Wstęp wolny
"K2 nie ma masy Everestu, ale jest od niego smuklejsza - i bardziej podstępna. Wspinacze nazywają ją Górą Mordercą. Ma wszystkie minusy Everestu i kilka własnych."

To cytat z książki "Pochowani w niebie" i pięknie porównuje ikoniczne przecież już góry.
Mt. Everest to Nepal, Himalaje, a tam buddyzm tybetański. K2 to Pakistan, Karakorum, a tam islam. Rożnice znaczące. Magnetyzm podobny. Jak wygląda i czym się różni wędrówka w kierunku dwóch najbardziej rozpoznawalnych, najbardziej medialnych gór świata? O ludziach, o drodze, o górach opowie Magda Jończyk.

Magda Jończyk - podróżniczka, fotografka, przewodniczka i organizatorka trekkingów w Himalajach i w Karakorum. W 2014 r. za fotoreportaż z Kaszgaru (Sinciang, Chiny) dokumentujący tradycje rdzennych mieszkańców, Ujgurów, otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie fotograficznym HumanDOC Świat Różnorodnych Szerokości. Wystawa jej fotografii z rejonu Everestu rozpoczęła 9. przegląd filmów o górach im. Tadeusza Piotrowskiego w Szczecinie.

Od 2010 r. przemierza Himalaje Nepalu. Wędrowała po Małym Tybecie, Sikkimie, Tybecie. Ma za sobą marsze w górach skalistych Kanady, w Pirenejach, Alpach, Dolomitach, górach Kaukazu, w Atlasie, w Himalajach Garhwalu, Karakorum.

Od 2016 r. corocznie w Nepalu spędza blisko pół roku m.in. realizując swoje wysokogórskie marzenia. Szczególnie zżyta z mieszkańcami regionu Khumbu, czyli z Szerpami z rejonu Everestu, który stał się jej drugim domem. Przeważnie wędruje sama.

Wracając do Polski opowiada o swoich doświadczeniach, przybliża kulturę Szerpów, propaguje bezpieczną wędrówkę w wysokich górach. Więcej informacji na: www.magdajonczyk.com

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Max Lars to pseudonim którego trójmiejskiego pisarza?