• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Sztuka Dawna - Aukcja Prac na Papierze

9 lutego Sopocki Dom Aukcyjny serdecznie zaprasza na pierwszą w tym roku aukcję. Zaczynamy od Prac na Papierze - Sztuka Dawna. W sopockiej galerii przygotowano 149 wyjątkowych prac takich twórców jak miedzy innymi: Piotr Michałowski, Juliusz Kossak, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Mela Muter czy Julian Fałat.

WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA:
od 28 stycznia 2019 r.
poniedziałek - piątek 11-18
sobota 11-15
Katalog dostępny na stronie: www.sda.pl

Okładkę katalogu zdobi urzekający portret Wandy Marii Skarżyńskiej z domu Romm , wykonany przez Witkacego w 1917 roku, czyli jeszcze przed założeniem słynnej Firmy Portretowej. (poz. 10, cena wywoławcza: 88 000 zł). W katalogu znalazła się jeszcze jedna praca Witkacego - jest to Portret pianisty Goreckiego, z 1933 roku, z żartobliwymi słowami samego artysty na temat sportretowanego - "Mam ochotę na tę twarz taką, taką że aż aż!". (poz. 6, cena wywoławcza 80 000 zł).

W ofercie prezentowana jest również akwarela Juliusz Kossaka Drużba krakowski. Pochodząca z 1885 roku praca, szczytowego okresu w twórczości Juliusza Kossaka, jest jedną z pierwszych tego typu przedstawień krakowskiego folkloru weselnego w dorobku artysty. Wyróżnia się czystością barwy oraz świeżością i precyzją rysunku. "Lud polski występuje u Kossaka odświętnie i malowniczo - wesela krakowskie, banderie krakowskie, sylwetki krakowskich drużbów." (Z. Bielecki Juliusz Kossak, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1971, s. 40). (poz. 1 cena wywoławcza 9 000 zł). Nie jest to jedyna praca tego najsłynniejszego artysty z rodu Kossaków - w ofercie prezentujemy jeszcze, inne dwie akwarele tego artysty, w tym pracę z wczesnego okresu twórczości Juliusza, z przedstawieniem wizerunku Adama Hr. Potockiego z Buczacza z 1849 r. (poz. 4, cena wywoławcza: 10 000 zł).

Na uwagę zasługuje także piękna akwarela Juliana Fałata Jelenie z 1909 r. Stanowi ona interesującą realizację, wyróżniającą się spośród typowych kompozycji o podobnej tematyce. Implikuje ukrytą przed widzem obecność myśliwego, obserwującego zwierzynę, skrytą w gęstwinie drzew. Fałat skupił się tu na uchwyceniu ulotnego wrażenia, momentu zawieszenia akcji, a zrobił to w sposób wielce udany. (poz. 8, cena wywoławcza 48 000 zł)

Poruszająca jest kompozycja Starość i młodość Teodora Axentowicza nawiązująca do lubianego przez artystę motywu młodej dziewczyny ze starcem. Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska pisała "Prawdziwą pasję malarską Axentowicza był portret pastelowy; w tej też technice stał się prawdziwym perfekcjonistą.(...) Interesowały go zarówno wielkie, posągowe piękności, jak świeże twarze młodych chłopek i miejskich gryzetek" (S. Krzysztofowicz-Kozakowska, Ouevre Teodora Axentowicza, [w:] Teodor Axentowicz 1859-1938 [kat. wyst.], Kraków 1998, s. 12-13), bez wątpienia prezentowana praca cechuje się zarówno pasją jak i perfekcją wykonania. (poz. 9, cena wywoławcza 46 000 zł) Godną uwagi jest również praca Stanisława Eleszkiewicza Mężczyzna przy stole. Widać tu efekt jego ekspresjonistycznych poszukiwań i zamiłowania do portretowania "pijaków o charakterze apaszów z rue de la Gaité, ogólnie biorąc typy ze społecznych dołów". (Stanisław Eleszkiewicz - Szkic autobiograficzny, fragm., [w:] Stanisław Eleszkiewicz, kat. wyst., Lipert Gallery, Nowy Jork 1986). (poz. 29, cena wywoławcza 28 000 zł *).

Opinie

Sprawdź się

Na którym gdyńskim wzgórzu według legendy objawiał się św. Mikołaj?