• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Szkoła Fechtunku w GTS. Dni Otwarte EU

Gdański teatr szekspirowski zaprasza na podróż w czasie.

Zabierzemy was do XVII-wiecznej szkoły fechtunku - elżbietańskiego pierwowzoru naszego teatru - w której odbywały się zarówno spektakle teatralne, jak i ćwiczenia oraz turnieje szermiercze. Wydarzenie organizowane jest w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich 2017. Gwarantowana zabawa dla całej rodziny.

Przyjdź i przekonaj się: :
- czym różni się dawny fechtunek od współczesnej szermierki sportowej
- jakie rodzaje białej broni do nich służą - opowie o nich sam wielki fechmistrz gdańskiej szkoły fechtunku Tadeusz Pagiński,
- jakie są związki Teatru Szekspirowskiego ze szkołą fechtunku.

Na wszystkie wydarzenia tego dnia wstęp jest wolny. Partnerami wydarzenia są Szkoła Podstawowa nr 70 w Gdańsku oraz Fundacja Gdańska szkoła floretu.

W programie:

Pokazy szermiercze:
10:00 i 11:30 - prezentacja dawnej białej broni (miecz, rapier, szpada dworska, szabla, pałasz, dawny floret) i uzbrojenia rycerskiego oraz opowieść o historycznej i obecnej gdańskiej szkole fechtunku - prowadzenie: fechmistrz tadeusz pagiński

10:20, 11:50, 13:00 i 14:30 - pokazy szermierki sportowej w wykonaniu nauczycieli oraz uczniów szkoły podstawowej nr 70 w gdańsku oraz fundacji gdańska szkoła floretu.

prezentacje dawnej broni, pokazy szermierki oraz zmagania uczestników warsztatów mogą państwo oglądać przez cały dzień w godz. 10:00 - 15:45, zajmując miejsca siedzące na galeriach dla widzów. Wstęp na galerie w roli widza jest wolny i nie wymaga wcześniejszego zapisu.

Warsztaty szermierki:
10:00, 11:30, 13:00 i 14:30 - warsztaty (udział w prezentacji broni oraz pokazie szermierki, zajęcia sprawnościowe, podstawy postawy szermierczej, ćwiczenia w parach, walka na florety, zajęcia dla najmłodszych).

Uwaga:
- na warsztaty obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem: bow@teatrszekspirowski.Pl. W treści maila prosimy wpisać: Dni Otwarte UE.
- liczba miejsc ograniczona. Nie ma ograniczeń wiekowych dla uczestników warsztatów. Dzieci i młodzież do 18 roku życia mogą wziąć udział w warsztatach pod opieką osoby dorosłej.

Zwiedzanie teatru
15:00, 16:15 - zwiedzanie teatru z przewodnikami (liczba miejsc ograniczona)

Uwaga:
- a zwiedzanie obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem: bow@teatrszekspirowski.pl . W treści maila prosimy wpisać: Dni otwarte EU.

Fechmistrz Tadeusz Pagiński (fundacja gdańska szkoła floretu), ur. 12.06.1947 w gdańsku - swoją szermierczą karierę rozpoczął w 1963r. Od 1970 jest trenerem. Ukończył studia w wyższej szkole wychowania fizycznego w gdańsku (1974). Przeszedł przez wszystkie etapy trenerskiego wtajemniczenia. Był instruktorem, trenerem, a w 2000 r. Polski związek szermierczy nadał mu tytuł fechmistrza. Był trenerem kadry olimpijskiej we florecie kobiet w latach 1989-2009 .

Wychowawca Sylwii Gruchały, Magdaleny Mroczkiewicz, Barbary Szewczyk-Wolnickiej, Anny Wojtczak-Sobczak, Katarzyny Felusiak-Zakrzewskiej, Agnieszki Szuchnickiej-Wąsowicz, Izabeli Knop, Magdaleny Knop.

Podopieczne Tadeusza Pagińskiego zdobyły ponad 40 medali IO, MŚ i ME oraz ponad 600 medali np. w różnych kategoriach wiekowych, w tym 27-krotnie tytuł drużynowych mistrzyń polski.

W 1993 roku Tadeusz Pagiński reaktywował gdańską szkołę fechtunku i został jej wielkim fechmistrzem. Elementy fechtunku pojawiły się na naszej scenie elżbietańskiej m.In. W przedstawieniu "Wesołe Kumoszki z Windsoru" w reż. Pawła Aignera - pierwszej koprodukcji teatru szekspirowskiego z Teatrem Wybrzeże.

Opinie

Sprawdź się

W której dzielnicy Gdańska znajduje się Kolekcja Malarstwa Monumentalnego?

 

Najczęściej czytane